ביטוח

אושרו תקנות שנועדו להקל על הקמת חברת ביטוח חדשה בישראל

ועדת הכספים אישרה אתמול בבוקר (ד') תקנות שמורידות את רף ההון העצמי המינימלי הדרוש על-מנת להקים חברת ביטוח חדשה (רישיון מבטח), בכל אחד מענפי הביטוח השונים.

התקווה של חברי הכנסת בוועדת הכספים ושל הרגולציה, שהמהלך יוביל לכניסת חברות חדשות לענף ועקב כך להגברת התחרות בין החברות ובסופו של דבר להוזלת הביטוחים השונים. אישור התקנות מגדיל את הפוטנציאל של יצירת יתר גיוון וכניסת מוצרים חדשים לענף הביטוח וירידת מחירי הפוליסות. מדובר על הפחתת כ-70% מההון הנדרש לקבלת רישיון חברת ביטוח בישראל. ההון הנדרש היה עד כה אחד החסמים לכניסתן של חברות חדשות לשוק.

הפחתת ההון הנדרש לקבלת רישיון תעודד את כניסתן של חברות ביטוח חדשות לשוק, ביניהן גופים מבוססי חדשנות טכנולוגית שיתרמו להגדלת היצע המוצרים והפחתת מחיריהם עבור ציבור המבוטחים. המהלך מיישם את משטר ההון סולבנסי 2 על חברות ביטוח בישראל, והסכומים שנקבעו בו דומים לסכומים שנהוגים בכל מדינות האיחוד האירופי.

התקנות החדשות מפחיתות את דרישות ההון הנדרש, בהתאם לטבלה הבאה:

ביטוח כלליביטוח חייםביטוח כללי + חיים
היום59 מיליון שקלים52 מיליון שקלים89 מיליון שקלים
תקנות חדשות10 מיליון שקלים (15 כולל חבויות)15 מיליון שקלים25 מיליון שקלים (30 כולל חבויות)
סכום הפחתת ההון49/44 מיליון שקלים37 מיליון שקלים64/59 מיליון שקלים

סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ברשות שוק ההון, עבד חסדייה, ציין שהתקנות שהובאו לוועדת הכספים, "נועדו להגדלת התחרות להוריד את סף הכניסה – הרף של הון עצמי שהיווה חסם ממשי לכניסתם של שחקנים חדשים, לרבות שחקנים מבוססי טכנולוגיה חדשנית, לשוק הביטוח. כניסה של יותר שחקנים תגביר את התחרות ותיטיב עם ציבור המבוטחים. יש כיום שלושה יזמים שממתינים לתקנות האלה. לא כל יום קמה חברת ביטוח". חסדייה ציין עוד, כי "מתפקידי רשות שוק ההון גם לפעול לקידום התחרות במערכת הפיננסית, ובמיוחד בשוק ההון, הביטוח והחיסכון. זאת מעבר לכך שהרשות מופקדת על הגנה ושמירה על עניינם של המבוטחים, העמיתים ולקוחות הגופים המפוקחים והבטחת היציבות והניהול התקין".

מהלך משלים לקביעת משטר ההון החדש

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בירך על התקנות ואמר כי הוא "מקווה שהמהלך של הורדת רף ההון הנדרש מחברות על-מנת להיכנס לשוק אכן יוכיח עצמו ויוביל להוזלת מחירי הביטוחים. הביטוחים השונים אינם מותרות ובתחומים שונים אין לציבור הרבה ברירות והוא חייב לבטח עצמו ומוציא כסף רב מדי שנה על פוליסות יקרות. כניסת חברות חדשות אכן צפויה להיטיב עם המבוטחים".

גפני ציין, כמו-כן, כי "המהלך של הורדת רף הכניסה של חברות חדשות לענף, הוא מהלך משלים לקביעת משטר ההון החדש שאושר כאן בוועדת הכספים לפני כחצי שנה ושמחייב עמידה בדרישות הון שיאפשרו לחברות לעמוד בהתחייבויותיהן למבוטחים. עתה, הוועדה לא מבטלת את משטר ההון, אלא קובעת שדרישות ההון מהחברות יגדלו, ככל שתגדל פעילותן, כך שחברות קטנות יידרשו להחזיק רף הון נמוך יותר, מה שייקל עליהן לענף. לאחר-מכן, אם יתרחבו, יצטרכו להגדיל את ההון העצמי שלהן".

שר האוצר, משה כחלון: "מדובר בצעד נוסף במסגרת המאבק שלנו להפחתת הרגולציה, הביורוקרטיה והריכוזיות במשק. הגיע הזמן לפתוח את השוק לשחקנים טכנולוגיים מהדור החדש שיהוו זריקת מרץ לתחרות בענף".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "הפחתת חסמי הכניסה תקדם את התחרות בשוק הביטוח הישראלי, תקל על כניסתן של חברות חדשות מבוססות טכנולוגיה וחדשנות שיציעו מוצרים חדשים, ותתרום לרווחת ציבור המבוטחים בהיבטי מחיר ושירות".

מנכ"ל חברת הארט לביטוח, אמיל ויינשל: "עבדתי בענף הביטוח למעלה מ- 20 שנה, עכשיו אני עומד לפתוח חברה חדשה. אנחנו מברכים על התקנות האלה, דרישות ההון מבוססות על סולבנסי 2 ועל הסיכונים שהחברה לוקחת על עצמה. יש פה חוקי כלכלה בסיסיים, שאם יש יותר שחקנים זה מיטיב עם הציבור. אנחנו רוצים להיות שחקנים נוספים ולהציע מוצרים חדשים, השוק הזה סובל מסטגנציה. בסוף אנחנו שמים את הכסף שלנו על-מנת להפעיל את החברה ולספק שירותים ביטוחיים. בעשורים האחרונים לא נכנסו שחקנים חדשים לשוק הזה. יש עוד שניים, שלושה יזמים שרוצים להיכנס לענף. יזמים ישראלים יצאו החוצה בגלל שהיו פה חסמים, והחלו לפעול בארה"ב ובאירופה, למשל למון-אייצ'".

עוד בנושא:

מעל 1000 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close