חדשות כלכלה

אושר סופית: הסדרת הקצאת שוטרים לביטוח הלאומי לצורך שמירה על הסדר

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישי את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 180), התשע"ו-2016.

מוצע לקבוע במפורש כי קצין משטרה רשאי להקצות שוטרים בתשלום שיוצבו בשעות קבלת קהל בסניפים של המוסד לביטוח לאומי, וזאת גם לשם שמירה על הסדר הציבורי ועל שלום הציבור בהם, בנוסף לסמכות הקבועה בסעיף 102ז לחוק המשטרה, התשס"ו–2006, שמאפשרת הקצאת שוטרים בתשלום לשם סיוע בהפעלת סמכויות אכיפה או גבייה.

בדברי ההסבר נכתב: "בסניפי המוסד לביטוח לאומי מועסקים מאז ומעולם שוטרים בתשלום לשם סיוע בשמירה על הסדר הציבורי במהלך ביצוע המשימות של סניפי המוסד. מדובר בפעילות על בסיס קבוע, אך לפרקי זמן מוגבלים שבהם ניתן שירות לקהל המבוטחים בסניפי המוסד.

נוכחות השוטרים בסניפי המוסד נדרשת לבשל היקף המבקרים הרב (כחמישה מיליון ביקורים מדי שנה), וכן בשל אופי השירות, המעורר לעתים מצבי חיכוך עם אוכלוסיית הזכאים. בעניין זה יצוין כי בשנה החולפת התרחשו בסניפי המוסד קרוב ל– 600 אירועים של פגיעה בסדר הציבורי, מתוכם כ– 80 אירועי תקיפה או איום על עובדי המוסד, מאות אירועי אלימות ועשרות איומים בהתאבדות.

סעיף 102 ז לחוק המשטרה, התשס"ו 2006 אשר תוקן בשנים האחרונות קובע כי "קצין מוסמך רשאי, לבקשת מי מהמנויים בתוספת השנייה, להקצות שוטרים בתשלום לשם סיוע בהפעלת סמכויות אכיפה או גבייה הנתונות להם על פי דין". בשל נוסח הסעיף האמור נוצר ספק באשר לחוקיות המשך העסקת שוטרים כאמור בתוך סניפי המוסד משום שנערכת בהם עבודה הקשורה גם לתשלום גמלאות ולשמירה על הסדר הציבורי ועל שלום הציבור בסניף ולא רק לאכיפה וגבייה.

לנוכח הקושי האמור לעגן בו את מצב הדברים הקיים ולקבוע במפורש כי  קצין משטרה רשאי להקצות שוטרים בשכר בעת שעות קבלת קהל בסניפים של המוסד גם לשם שמירה על הסדר הציבורי ועל שלום הציבור בהם."

בקריאה שלישית תמכו 18 והתנגדו 5.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close