חדשות כלכלה

אכיפת צריכת שירותי זנות במודל פלילי או מנהלי – רק עם שינוי תודעתי וחינוכי

דו" ח הצוות הבין משרדי לבחינת הכלים לצמצום צריכת הזנות

הצוות הבין משרדי לבחינת הכלים לצמצם את צריכת הזנות בישראל הגיש אתמול (ב') את הדו"ח המסכם לשרת המשפטים איילת שקד. הצוות החל לפעול ביוני 2016 בהנחיית שרת המשפטים במטרה לבחון את הכלים לצמצום צריכת הזנות בישראל וכן לבחון את האפשרות לקביעת עבירה של צריכת זנות (הפללת הלקוחות).

במסגרת עבודת הצוות שכלל נציגים ממשרדי הממשלה השונים נחשף הצוות לעמדות השונות הנוגעות להתמודדות עם הזנות, הן מצד נציגים מהאקדמיה, נציגי ארגונים שונים ונציגי ממשלה העוסקים בתחום, ואף בחן מודלים לצמצום התופעה כפי שהם פועלים ברחבי העולם.

הצוות התמקד בשלושה מישורי פעילות:

מישור התודעה והחינוך

במסגרתו הוצעו אמצעים שונים להעלאת המודעות של הציבור בכללותו ושל קהלי יעד ספציפיים להשלכות הזנות, במטרה להביא לפגיעה בלגיטימציה שבצריכת זנות ובכן בשאיפה למנוע כניסה לזנות מלכתחילה. בין היתר מוצע לקיים הדרכות שמטרתן העלאת המודעות באופן שיוביל לצמצום הצריכה ו/או ימנע כניסה לזנות בקרב נוער, חיילים, סטודנטים וצוותים חינוכיים. בנוסף, מוצע לצאת בקמפיינים ציבוריים להעלאת מודעות בכל הנוגע לזנות והשלכותיה על העוסקים בה ועל החברה בכלל.

מישור השיקום והטיפול

במסגרתו הוצעו דרכים להרחבה ושיפור של המענים הטיפוליים והשיקומיים המוצעים לנשים בזנות ולמבקשות לצאת מהזנות. בין היתר מוצע להרחיב את השירותים המוצעים לעוסקים בזנות ולמבקשים לצאת ממעגל הזנות, לבנות תכנית מניעה לנשים ולגברים בגירים מלהיכנס לעיסוק בזנות, להכשיר אנשי מקצוע, סטודנטים ומתנדבים בהיבטים שונים של תופעת הזנות ולגבש תכנית התערבות עבור גברים צרכני זנות.

המישור המשפטי

במסגרתו הוצעו דרכים לשיפור האכיפה של העבירות הקיימות ונבחנה האפשרות לקבוע עבירה של צריכת שירותי זנות מבגיר (הפללת הלקוח). מסקנת הצוות בהקשר זה היא כי הנזקים הקשים שנגרמים לנשים המצויות במעגל הזנות והגורמים בגינן נשים נקלעות למעגל הזנות מעידים על עמידה בתנאי בסיסי המצדיק שימוש במשפט הפלילי, ונבחנו האפשרויות למסלול אכיפה פלילי או מנהלי.

הכלי הפלילי – אחרון

עם זאת, הצוות קובע כי השימוש בכלי הפלילי צריך להיעשות כמוצא אחרון ולאחר שנבחנו חלופות שאינן פליליות להשגת מטרת החקיקה. הצוות סבור כי בטרם פתיחה באכיפת עבירה פלילית של צריכת שירותי זנות, יש לעשות שימוש באמצעים חינוכיים במטרה להביא לשינוי תודעתי של הציבור ביחס ללגיטימיות של תופעה זו, ובראש ובראשונה להתמקד בחינוך והסברה לציבור הרחב ולקהלי היעד הנוגעים בתחום הזנות, ובשיקום העוסקים בכך.

הדו"ח מתייחס אף לקושי באכיפה של תופעת הזנות בקרב קטינים, וממליץ על הגברת איסוף מודיעין (לרבות במרחב המקוון), הקמת צוותים ייעודיים במחוזות השונים שיתמחו באכיפת עבירות אלו וקביעת נוהל עבודה אחיד שיחול על פעילות המחוזות השונים.

על פי הסקר הלאומי שבחן את תופעת הזנות בישראל, מספר העוסקות והעוסקים בזנות בישראל מוערך בכ-11,500 בני אדם, מהם כ-10,000 בגירות, 1000 קטינות, כ-520 גברים וכ-40 קטינים. מס' הלקוחות הממוצע ביום על פי הסקר הוא 5.5, והתשלום הממוצע עבור מפגש הוא 288 ₪. על פי הערכות, תשלומי הלקוחות עבור רכישת שירותי מין מנשים בלבד מוערך בכ-1,284,628,000 מידי שנה. מהסקר עלה עוד כי הרוב המוחלט של הנשים העוסקות בזנות הן אזרחיות ישראל, רובן רוצות להפסיק לעסוק בזנות והסיבה המרכזית שהן ממשיכות בכך נובעות מאילוץ כלכלי.

לסיכום, הדו"ח מציג את החלופות השונות להכרעת המחוקק, מאחר ומדובר בסוגיה החורגת מגדר דיון של דרגים מקצועיים ומחייבת באופן מובהק הכרעה ערכית שתתורגם למדיניות ממשלתית כוללת. "זנות אינה גזירת גורל", כותבת יו"ר הצוות, מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, בדברי הפתיחה לדו"ח, "ובידיה של המדינה היכולת והחובה לפעול בכל הכלים החינוכיים, הטיפוליים והרווחתים העומדים לרשותה על מנת למנוע את כניסתם של נערות ונערים, נשים וגברים למעגל הזנות".

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close