רכב ותחבורה

שר האוצר חתם על צו לעידוד רכישת מוניות היברידיות

​שר האוצר, משה כחלון, חתם בהמלצת רשות המסים על צו לעידוד שימוש במוניות בעלות מנוע היברידי.

הצו קובע כי הטבת שימוש מצטברת על מונית ההיברידית לכל אורך חיי המונית תהיה גבוהה מהטבת השימוש המצטברת הניתנת למונית דיזל רגילה. כמו כן, קובע הצו כי לאחר 4 שנים למונית ההיברידית יינתן פטור מלא מתשלום מס קנייה, כלומר לאחר 4 שנים, בעל המונית לא יצטרך לשלם כלל מס קנייה בגין מכירת המונית והעברתה לאחר שאינו משתמש ברכב כמונית. ההטבה תינתן למוניות שיירשמו לתנועה מיום 1 בינואר 2017 ועד ליום 31 בדצמבר 2019 (מועד מכירת המונית איננו מוגבל בזמן).

כיום, בשל המיסוי הנמוך והישבון הסולר, מרבית בעלי המוניות רוכשים רכבים הממונעים באמצעות דיזל, אשר מאופיינים בגרימת זיהום אויר גבוה יותר מרכבים הממונעים באמצעות בנזין או רכבים היברידיים. הניסיון במדינות אחרות בעולם, בפרט ארה"ב, מלמד כי אין מניעה תפעולית להשתמש ברכב היברידי כמונית, ועם זאת, בישראל היקף השימוש במוניות היברידיות כיום נותר מצומצם.

בצו זה מוצע להעניק תמריץ לבעלי המוניות לעבור לשימוש במונית היברידית, על ידי מתן הטבת שימוש מצטברת לצורך חישוב השלמת מסים בעת מכירת המונית לגורם חיצוני בתום השימוש כמונית. במתן הטבת שימוש זו יש כדי לשפר את כדאיות רכישת הרכב ההיברידי ביחס לרכב רגיל. זאת ועוד, בהתחשב בנסועה הגבוהה של מונית (כ- 80 אלף ק"מ בשנה לעומת כ- 16 אלף ק"מ ברכב בבעלות פרטית), המעבר של מונית לרכב היברידי מייצר יתרון סביבתי כללי משמעותי ביותר.

עוד בנושא:

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close