חדשות כלכלה

היחידה הממשלתית לחופש המידע: עליה של 42% בכמות תלונות נגד משרדי ממשלה

שרת המשפטים הגישה לממשלה את הדו"ח השנתי של היחידה הממשלתית לחופש המידע: עליה של 42% בכמות תלונות נגד משרדי ממשלה, הרשות לכבאות והצלה מצטיינת במסירת מידע

שרת המשפטים, ח"כ איילת שקד, הגישה לממשלה את הדו"ח השנתי אודות יישום חוק חופש המידע לשנת 2016. לפי הדו"ח, בשנת 2016 הוגשו לממשלה 6659 בקשות חופש מידע, עלייה קלה משנת 2015, אז הוגשו 6,478 בקשות.

עוד עולה מהדו"ח, כי למרות שטופלו כ-91% מהבקשות, עלייה של כ-6% משנת 2015, היקף המידע שנמסר דווקא קטן ב-7.5%. בעוד שבשנת 2015 נמסר המידע ב-81% מהבקשות, בשנת 2016 נתון זה עמד על 73.5% בלבד.

ממצאים מרכזיים מהדו"ח:

  • בשנת 2016 הוגשו ליחידה הממשלתית לחופש המידע 185 תלונות נגד משרדי ממשלה, עלייה של 42% משנת 2015. ב-41 מקרים, נדרשה היחידה להוציא לרשויות הנחיה לתיקון ליקויים. כשליש מהנחיות אלו נמסרו למשרד להגנת הסביבה.
  • הרשויות שבלטו לטובה במענה לבקשות הן הרשות לכבאות והצלה שמסרה מידע ב- 99% מהמקרים, רשות המים והביוב שמסרו מידע ב- 95% מהבקשות ורשות האוכלוסין וההגירה שמסרו מידע ב- 92% מהבקשות.
  • שלוש הרשויות שמסרו את כמות המידע הנמוכה ביותר במסגרת בקשות חופש מידע, הן האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הביטחון.
  • העילה המרכזית לפיה נדחות בקשות למידע היא "לא ניתן היה לאתר את המידע" (22%). לאחריה העילה המרכזית היא "המידע נוצר בידי רשות אחרת" (14%) ו"הקצאת משאבים בלתי סבירה" (9%).
  • עוד עולה מהדו"ח, כי גם השנה הוגשה למשרד הבריאות כמות הבקשות הגדולה ביותר, המהווה כ-12% מכלל הבקשות שהוגשו לממשלה.
  • 62% מכלל הבקשות נענו תוך 30 יום (המועד הראשוני למתן מענה לפי החוק), וב-5% מהמקרים, התשובות ניתנו בחריגה מסד הזמנים המקסימלי שקבע החוק (120 יום).
  • בשנת 2016 הוגשו 252 עתירות נגד דחיה של בקשות חופש מידע, עלייה של 58% משנת 2015. מתוכן, 46% הוגשו נגד הממשלה. ב-180 עתירות ניתנו פסקי דין והחלטות סופיות (עלייה של כ-40%). כמות העתירות שנדחו עלתה ב-14% ביחס לשנה הקודמת.
  • כ-600 רשויות נוספות הצטרפו למערכת הגשת הבקשות המקוונת מהאתר המרכזי לחופש המידע (foi.gov.il).
  • 19 רשויות לא העבירו דיווח ממונה ליחידה הממשלתית כנדרש, ביניהן ארבעה משרדי ממשלה: משרד ראש הממשלה, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, משרד התרבות והספורט והמשרד לירושלים והמורשת.

 

תקציר מנהלים

תקציר מנהלים 1

תקציר מנהלים 2

תקציר מנהלים 3

תקציר מנהלים 4

שרת המשפטים, חה"כ איילת שקד:

"שקיפות היא כלי שלטוני באמצעותו ניתן להגביר את אמון הציבור במקבלי ההחלטות, ולחזק שלטון החוק. פרשת ילדי תימן לימדה אותנו אודות הנזק העצום שעלול להיגרם מהעדר חשיפת מידע שלטוני. דו"ח חופש המידע, המוגש זו השנה החמישית לממשלה, מציג את אופן יישום חוק חופש המידע על ידי המדינה, עליה מוטלת אחריות מיוחדת לשמש דוגמה, ותת דין וחשבון לציבור אותו היא משרתת. אנו נמשיך לפעול על מנת לקדם מדיניות של שקיפות לטובת ועבור הציבור."

ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע, רבקי דב"ש:

"חמש שנים מיום שהוקמה היחידה, הדו"ח השנתי מאפשר לנו להציג תמונת מצב, דבר המכוון את הממשלה ויתר הרשויות להגברת השקיפות השלטונית. לצערנו, לצד השיפור בתחום, והרצון של הממשלה לקדם פתיחת מאגרי מידע, אנו עדיין נתקלים בבעיות בתחום ניהול הידע והתרבות הארגונית. אנו תקווה שהשנה נצליח לשחרר עוד מספר צווארי בקבוק בנושא זה, ובראשם הצורך לפעול להגברת השקיפות ברשויות המקומיות, בסיוע השותפים המרכזיים שלנו במשרד המשפטים ומחוצה לו."

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close