ביטוח

הממונה על שוק ההון מסדירה את שוק ביטוח הרכב

​​​​​​הממונה פרסמה הוראות שצפויות להוזיל את מחיר ביטוח הרכב, לשפר את תהליך העבודה בין חברות הביטוח, השמאים והמוסכים ולהגביר את ההוגנות, היעילות והשקיפות בענף, לטובת המבוטחים ​​

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר פרסמה טיוטת הוראות אשר קובעות כיצד חברות הביטוח, יתנהלו במסגרת תביעת ביטוח רכב אל מול שמאים ומוסכים. ההוראות צפויות להוזיל את מחיר ביטוח הרכב, לשפר את השירות שניתן למבוטחים על ידי חברות הביטוח, השמאים והמוסכים ולצמצם את ניגודי העניינים בענף בין השחקנים השונים.

לאור תוצאות הליכי ביקורת שערכה רשות שוק ההון ובמטרה לצמצם השפעות של גורמים שונים על עבודתו של השמאי, יבוטלו רשימות שמאי החוץ של כל חברות הביטוח. הרשימות יוחלפו במנ​גנון חדש שיחייב את כל חברות הביטוח להשתמש במאגר שמאים רחב. כל שמאי העומד בהוראות הדין רשאי להצטרף למאגר השמאים. המנגנון החדש אינו מאפשר לחברת ביטוח להוציא או למנוע כניסה של שמאי לרשימה.

בנוסף, קבעה רשות שוק ההון כללים מחייבים לחברת ביטוח בעת התקשרות עם מוסכים. כל מוסך שיעמוד בתנאים אלו יוכל לבקש להצטרף להתקשרות עם חברת הביטוח:

  • אחריות משותפת של חברת הביטוח והמוסך על תיקון הרכב.
  • איסור על חברת הביטוח לעכב תיקון רכב.
  • דרישה לעמידה בזמנים שנקבעו על ידי רשות שוק ההון.
  • המוסך יפעל במקצועיות, ביושר ובהוגנות בהליך תיקון הרכב.
  • חברת ביטוח לא תגביל את המוסך בעלות תיקון הרכב.​​

ההסכם בין חברת ביטוח למוסך יכלול מנגנונים מאזנים שיסייעו לתהליך התביעה לשמור על הוגנות, יעילות, שקיפות ומקצועיות לטובת מיצוי זכויותיו של המבוטח. כמו כן, חברות הביטוח ידרגו את המוסכים באמצעות מדידת רמת שביעות הרצון של המבוטחים שקיבלו שירות במוסך. הדירוג יאפשר שקיפות מלאה לכלל הציבור ויסייע לשפר את רמת השירות במסגרת תביעת ביטוח.

ההוראות צפויות כאמור להוזיל את מחיר תיקון הרכב. שוק החלפים ועלויות התיקון נמצאים במגמת עליה לאורך השנים, כאשר סך התביעות ששולמו על ידי חברות הביטוח בענף רכב רכוש (ביטוח מקיף) נאמדות בכ-6 מיליארד שקלים בשנה. בשנים האחרונות המחיר הממוצע עלה לאור הזינוק בעלויות התביעות.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "ההוראות אשר ישפרו את הממשק בין החברות לכל השחקנים המעורבים בהליך תביעת ביטוח רכב, צפויות להפח​ית את המחירים לציבור הנהגים. רשות שוק ההון ממשיכה לפעול במטרה להבטיח הוגנות ושקיפות למבוטחים".

עוד בנושא:

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close