צרכנות

ועדת הכלכלה: הרשויות המקומיות יוכלו לבצע אכיפה אלקטרונית בנת"צים – הקנס הוכפל ל 500 שקלים

ועדת הכלכלה אישרה: הרשויות המקומיות יוכלו לבצע אכיפה אלקטרונית בנת"צים – הקנס הוכפל ל 500 שקלים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה השבוע תקנות שיאפשרו לרשויות המקומיות להפעיל מצלמות אכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית, וכן אישרה לתקן את צו התעבורה ולהעלות את הקנס בגין נסיעה אסורה בנתיב תחבורה ציבורית מ-250 שקלים ל-500 שקלים.

היו"ר כבל אמר לאחר אישור התקנות כי ״מדינת ישראל, למרות ההתקדמות של השנים האחרונות, עדיין מפגרת אחרי העולם המערבי בכל הנוגע לשימוש בתחבורה ציבורית ממגוון סיבות. אישור התקנות מהווה עוד צעד קטן בדרך לייעול המנגנון שיאפשר לאזרחי ישראל לסמוך באמת על שימוש במערכת הסעת המונים והגעה בזמן ליעד״.

לקבוע את ההסדרה שתאפשר לרשויות המקומיות להציב את המצלמות

התקנות נועדו לקבוע את ההסדרה שתאפשר לרשויות המקומיות להציב את המצלמות ולתפעל אותן, תוך שהן מיידעות את התושבים מראש על האכיפה הצפויה והשימוש במצלמות. התקנות נועדו גם להסדיר את שמירת הסודיות ואבטחת המידע, כדי למזער את הפגיעה בפרטיות הציבור.

את התקנות הגישה שרת המשפטים שכן גם בחקיקה הודגש הצורך למזער עד כמה שניתן את הפגיעה בפרטיות הציבור כתוצאה מהצבת המצלמות, ובדיון אף אישרה הוועדה לקבוע כי לא יוצבו מצלמות במקומות בהן יש חשש לפגיעה בפרטיות של אדם, בשל סמיכותם למקום שיכול להעיד על מצבו הרפואי של אדם או צנעת אישיותו.

הצבת מצלמות במקומות כאלה תתאפשר רק אם הדבר הכרחי ובמידה וינקטו אמצעים לצמצום הפגיעה בפרטיות. עוד נקבע כי הרשויות המקומיות יציבו שלטים סמוך לנתיבי הנסיעה, לרבות לפני הכניסה לנתיבים, באופן שיבהיר לציבור כי הנתיב עשוי להיות מצולם, וכי הרשות המקומית תפרסם באתר האינטרנט שלה את רשמית נתיבי התחבורה הציבורית שבתחומה. כמו כן נקבע בתקנות כי הודעת תשלום הקנס תכלול את הצילום, או אפשרות לצפות בו באופן מאובטח באינטרנט.

הוועדה אישרה גם תקנה של משרד התחבורה להכפלת הקנס על נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית ל-500 שקלים.

סגנית היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד חוה ראובני, אמרה כי קנס של 250 שקלים הופך לעיתים את העבירה למשתלמת ולא משקף את חומרת השיבוש של תנועת התחבורה הציבורית, שבו רכב עם נוסע אחד מפריע לתנועה של אוטובוסים עם עשרות נוסעים בכל אחד ואף פוגע במדיניות הממשלה לעודד נסיעה בתחבורה ציבורית.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close