כסף

הר הכסף – שאלות ותשובות

הר הכסף – שאלות ותשובות אודות מציאת פוליסות לביטוח וחסכונות פנסיוניים

בהמשך לכתבה שלנו: הר הכסף – המדריך המלא לאיתור פוליסות וחסכונות, הכנו עבורכם גם את הר הכסף – שאלות ותשובות כדי לקבל יותר אינפורמציה שנשאלת באופן תכוף. בואו נתחיל:

מה לעשות אם אין ברשותי תעודת זהות?

החיפוש באתר אפשרי באמצעות פרטי תעודת הזהות בלבד. ראו הסבר על הוצאת תעודת זהות באתר רשות האוכלוסין וההגירה.
אי אפשר לחפש באמצעים אחרים כגון דרכון או רישיון נהיגה.

מה ניתן למצוא באתר הר הכסף?

באתר הר הכסף, ניתן למצוא חשבונות ללא פעילות הבאים: קופות גמל, קרן פנסיה, ביטוח חיים עם חיסכון, ביטוח למקרה מוות ללא חיסכון וכן כיסוי ביטוחי שבוטל.

מה אפשר למצוא בחיפוש כספים על שמי?

ניתן למצוא מידע על קיומם של חשבונות ללא פעילות בחסכונות פנסיוניים לגיל הפרישה, חשבונות ללא פעילות בביטוחי חיים עם חיסכון – בין שהם מיועדים לגיל הפרישה ובין שלא, חשבונות ללא פעילות בקרנות השתלמות וכן פוליסות ביטוח למקרה מוות (ללא חיסכון).

מהו חשבון ללא פעילות?

חשבון ללא פעילות הוא חשבון שהופקדו אליו כספים בעבר, אך לא הופקדו אליו ולא נמשכו ממנו כספים בשנה האחרונה.

איך לברר אילו חשבונות עם פעילות יש על שמי?

המערכת, הר הכסף לא מציגה חשבונות עם פעילות, אלא חשבונות ללא פעילות.

על מנת לברר איפה יש חסכונות פנסיוניים או פוליסות ביטוח על שמכם, יש לבדוק את הדוחות התקופתיים שהגופים שולחים לחוסכים,פניה למעסיק נוכחי או אחרון, בדיקת תלושי שכר או פניה אל סוכן/יועץ פנסיוני.

מה אפשר למצוא על שם קרוב שנפטר?

על שם קרוב שנפטר, ניתן למצוא מידע על קיומם של חשבונות עם וללא פעילות בחסכונות פנסיוניים (יכול להיות גם כיסוי ביטוחי למקרה של פטירה שמאפשר קבלת קצבה או סכום הוני), חשבונות עם וללא פעילות בקרנות השתלמות וכן פוליסות ביטוח למקרה מוות (ללא חיסכון) וכאלו שבוטלו בשנה האחרונה עקב הפסקת תשלומים.

מתי מגיע לי כסף מחשבונו של קרוב שנפטר או מפוליסת ביטוח על שמו?

שארים או מוטבים של חוסך או מבוטח שנפטר זכאים לקבל כספים כסכום חד-פעמי או כקצבה חודשית. יש לברר אם אתם מוטבים או שארים של קרוב שנפטר, ומהן הזכויות המגיעות לכם, באמצעות פנייה לגופים המוסדיים.

ההבדל בין שארים למוטבים הוא ששארים נקבעים בתקנון קופת החיסכון, וברוב המקרים מוגדרים כבני הזוג והילדים של החוסך או המבוטח, ואילו מוטבים נקבעים על ידי החוסך או המבוטח. הבדל נוסף הוא ששארים מוגדרים רק בקרנות פנסיה, ולא בשאר מוצרי החיסכון והביטוח.

מצאתי חשבונות / פוליסות שלי או של קרוב שנפטר. מה לשאול את הגופים המוסדיים?

כדאי לשאול את הגופים המוסדיים לעניין כמה פוליסות או חשבונות יש לכם, מהו סוג החיסכון או הביטוח, כמה חשבונות כאלו יש, מה היתרות הצבורות בכל חשבון או פוליסה והאם יש כיסויים ביטחיים באמצעות החסכונות הללו ומהם.

מתי לפנות לגופים המוסדיים?

בהקדם האפשרי. חסכונות פנסיוניים ופוליסות ביטוח כוללים לעתים זכויות שעלולות להתיישן, ולכן בכל מקרה מומלץ לפנות בהקדם לגופים המופיעים בתוצאות החיפוש ולברר את מצב הזכויות העדכני.

מתי אפשר לקבל את הכספים מהחשבונות שנמצאו?

לכל חיסכון יש תנאים ומועדים אחרים למשיכה. חלק מהחסכונות הפנסיוניים ניתנים למשיכה רק בגיל פרישה, ואילו אחרים אפשר למשוך מוקדם יותר. על מנת לקבל תשובות אלו יש לפנות אל הגופים כאמור.

האם אוכל להעביר את הכספים למוצר פנסיוני אחר?

ברוב המקרים ניתן לעשות זאת וכדאי לברר מהם התנאים שתקבלו אם תעבירו את הכסף אליהם. עם זאת, יש זכויות שלא ניתן להעביר, כדאי לבדוק מול הגופים המוסדיים מהם הזכויות והתנאים הקיימים בחשבונותיכם ושעשויים להשתנות אם תעבירו את הכספים.

האם יכול לקרות מצב שפוליסות לא הופיעו בתוצאות החיפוש?

כן, תוצאות החיפוש מתעדכנות על פי דיווחים של הגופים המוסדיים, המידע עשוי להיות לא מדויק או שאינו כולל את כל החשבונות או הפוליסות שעל שמכם. לפיכך תוצאה שלילית אינה מעידה בהכרח שלא קיימים חשבון או פוליסה או שאין זכאות לכספים.

האם ייתכן שחשבונות או פוליסות על שם קרוב נפטר לא יופיעו בתוצאות החיפוש?

כן. ייתכן שהמידע אינו מדויק או שאינו כולל את כל החשבונות או הפוליסות על שם הקרוב שנפטר. הנה כמה סיבות לדוגמה:

  • נפלה טעות בעת מילוי טפסי הצטרפות או בעת הקלדת הנתונים במערכות המידע של הגופים המוסדיים.
  • חשבונות או פוליסות על שם הקרוב שנפטר רשומים לפי מספר דרכון ולא לפי מספר תעודת זהות.
  • קרובכם שנפטר היה מבוטח בביטוח למקרה מוות קבוצתי, ומנוע החיפוש אינו מאתר פוליסות מסוג זה.
  • קרובכם היה פנסיונר (קיבל קצבת זקנה מקרן פנסיה או מחברת ביטוח) ונפטר לפני יותר מ-4 שנים. מנוע החיפוש אינו מאתר חשבונות של פנסיונרים שנפטרו לפני יותר מ-4 שנים.

איך לדעת אם קיים חשבון או פוליסה שלא עלה בתוצאות?

ניתן לבדוק האם יש לכם חסכונות פנסיוניים או פוליסות ביטוח גם באמצעות בדיקת הדוחות התקופתיים של הגופים המוסדיים, פנייה למעסיקים קודמים, בדיקת תלושי שכר, פניה אל הגופים המוסדיים או לסוכנים פנסיוניים.

בעקבות הוראות הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הגופים המוסדיים נדרשים לפנות מיוזמתם אל חוסכים ומבוטחים שהקשר עמם נותק ואל מוטבים של חוסכים או מבוטחים שנפטרו, וליידע אותם על חשבונות או פוליסות שאולי אינם ערים לקיומם.

מהיכן מגיע המידע שבמנוע החיפוש ובכל כמה זמן הוא מתעדכן?

המידע במנוע החיפוש מתעדכן לפי דיווחי הגופים המוסדיים אחת לחודש.

כמה כסף מגיע לי?

אתר הר הכסף מציג מידע אם קיים או לא חשבון על שמך או על שם קרוב שנפטר, ולא מופיע בו מידע על יתרות או זכויות הקיימות בחשבון. על מנת לקבל מידע זה יש לפנות אל הגופים המוסדיים.

איך להסיר מהאתר חשבונות שלי?

ניתן לפנות אל הגוף המוסדי שבו מתנהל חשבון או פוליסת ביטוח על שמכם ולבקש ממנו להסיר ממנוע החיפוש את המידע שהוא מעביר עליכם. ההסרה תבוצע בתוך חודש וחצי מיום הבקשה.

האם אפשר למצוא חשבון בקופת גמל שנוהל בעבר בבנק?

כן. משנת 2005, בעקבות רפורמת בכר, נמכרו לגופים המוסדיים כל קופות הגמל שנוהלו בבנקים. מנוע החיפוש שבאתר מחפש חשבונות גם בקופות אלו.

מידע נוסף:

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close