ביטוח

ועדת הכספים תכריע בעניין אופן החלת משטר הון חדש לחברות הביטוח (Solvency 2)

ועדת הכספים תכריע בשבועות הקרובים בעניין אופן החלת משטר הון חדש לחברות הביטוח בדומה לנעשה בעולם

​לאחר שמיעת הסתייגויות חברי הכנסת ממתווה משטר ההון החדש של חברות הביטוח (סולבנסי 2 – Solvency 2) אותו מקדם אגף הפיקוח על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, שאמור להבטיח את כושר הפירעון ועמידה בהתחייבות של חברות הביטוח למימוש הכיסויים הביטוחיים ע"י הציבור, צפויה הוועדה להתכנס שוב לצורך הכרעה בנושא בשבועות הקרובים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לאנשי האגף להגיע להסכמות עם חברי הכנסת שהסתייגו מנוסח המתווה כפי שהוא ועם נציגי חברת מגדל, בעיקר בנוגע למשך תקופת המעבר עד להשגת כל ההון הנדרש מהחברה.

גפני: "מדובר בנושא מקצועי פר אקסלנס ורצוי שגם ההכרעה תהיה מקצועית ולא סתם כך בהצבעה שתוכרע על חודו של קול. מצד אחד יש כאן אינטרס ציבורי להבטיח את יכולת העמידה של חברות הביטוח בהתחייבויות למבוטחים ומצד שני, את יכולתן של החברות לעמוד בדרישות ההון ולמנוע עלייה במחירי הביטוחים". הדיון הקודם בנושא: 13.2.17.

בתחילת הדיון הביעו חברי הכנסת תרעומת על היעדרה של המפקחת על הביטוח ושוק ההון באוצר, דורית סלינגר, וכן על התבטאויות קשות שייחסו לה, שלפי חברי הכנסת אמרה הביעה בהזדמנויות שונות נגד חברי הכנסת. במהלך הדיון עלתה הדרישה של חברי כנסת לפרישת משך התקופה להשגת ההון הנדרש עד ל- 2031 ולא עד 2021 כפי שדורשים באגף הביטוח ושוק ההון.

השלכות על המשק כולו

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "ביקשתי בדיונים קודמים לקבל דו"ח ניתוח סיכונים לגבי חברות הביטוח על-מנת שנוכל לשקול את עמדתנו ביחס למשטר כושר הפירעון החדש. יש פה השלכות נרחבות לא רק על חברות הביטוח אלא על המשק כולו. דו"ח סיכונים שיצורף לתקנות ה- Solvency. האם למשל יש סיכונים של עליית מחירי הביטוח לציבור וכד' ולהתאים לתקנות האירופאיות. יש כאן שיטה של הפרד ומשול שעושה הממשלה שאומרת שכל חברות הביטוח הסכימו ורק חברה אחת לא, מגדל. זה לא נכון. אני רוצה לראות שאכן כל חברות הביטוח מסכימות. וגם הנתונים שמביאים בפנינו לא נכונים. מדובר פה בסכומי עתק שנדרשות החברות להביא".

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "החוק הזה מאוד חשוב, תוחלת החיים משתנה ועלויות ביטוחיות משתנות ורוצים סדר בחברות הביטוח ולהגדיל הסיכוי שהציבור יקבל את הכסף. החשש של אנשים שכל החיסכון וכל כספיי הביטוח לא ימומשו ברגע האמת. לא אם חברה אחת לא מרוצה ניתן לומר שכל המתווה לא טוב. לא ניתן לתת כוח לא פרופורציוני לקבוצה אחת מתוך כולם. התהליך של בניית ההון קריטי וגם חברת מגדל צריכה לבנות את ההון שלה, לא ניתן להפקיר את אזרחי ישראל. ולא מקבלת את האמירה שזה יגולגל על אזרחי ישראל. יש פה חברה פרטית ויש תחרות בין החברות. האחריות שלנו שאזרחי ישראל יוכלו לקנות ביטוח ולקבל את הכסף בזמן אמת, שלא בעלי מגדל יעשו את המהלכים שהם מעוניינים לעשות".

ח"כ אורן חזן (הליכוד): "מישהו יודע מאיפה יבואו המיליארדים האלה? הבעיה שלא מבינים במה מדובר. האינטרס של כולנו משותף, לשמור על כספיי אזרחי ישראל. גם אני רוצה שבסוף התהליך יהיה לחברות הביטוח הון שווה ערך להתחייבויות שלהן. אך נשאלת השאלה איך עושים את זה? לא יכול להיות מצב שיש דרישה שמחר בבוקר יצטרכו להביא בין 6-8 מיליארד ₪ לא בתהליך או באיסוף נכון פעם אחת בגלל רטרואקטיביות פעם שנייה בגלל המתווה. הדיבידנדים בסה"כ 100-200 מיליון שקלים, אך כאן מיליארדים – יעלו כבר היום מחירי פוליסות. כבר היום המחירים גבוהים יותר וזה ניצנים ראשונים של דבר כזה. בעוד 20-30 שנה לא יהיה כסף לפנסיות של העובדים הצעירים היום ולא יהיה כסף לשלם ביטוחים והביטחון זה הנכסים של חברות הביטוח היום. שהתכנית לא תכלול רטרואקטיבית ושהפריסה תהיה לטווח ארוך יותר. אם באירופה תוחלת החיים בנו ל- 16 שנה אז פה לא פחות".

יגביר את הביטחון של המבוטחים

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הביע תמיכה במתווה הקיים אותו מקדם אגף הפיקוח ושוק ההון: "מדובר בהון עצמי שיעמידו חברות הביטוח עבור ההתחייבויות שלהן כלפי המבוטחים, וזה מ- 2008, וזה יגביר את הביטחון של המבוטחים. המודל יגביר הסיכוי שחברות הביטוח יעמדו בהתחייבויות, יגביר את יכולת התשלום שהן אמורות לעמוד בהן ואת החשיפות לסיכונים, אסונות טבע, עלייה דרסטית בתוחלת החיים, זה מודל סיכון עולמי שאומץ ע"י מ"י. המודל החדש קיבל את ברכת קרן המטבע האירופאית והבינ"ל.

הממונה ידין ענתבי ב- 2008 התחיל המהלך והממשיך עודד שריג אימץ אותו. חברות הביטוח ידעו על המודל משנת 2008, 12 מתוך 13 עומדות כבר היום בדרישות. וכאשר נרכשה חברת מגדל ע"י הבעלים הנוכחי, היה ברור שהוא צריך לעמוד בסולבנסי 2, כי התחיל להתגלגל ב- 2008 ולא לפני 3 שנים כשסלינגר מונתה. עודד שריג קיבל תפקיד מאותו בעל חברה.נכנס כמודל משותף לכל חברות הביטוח. אם לא ניתן גב לציבור הישראלי אנחנו מסכנים אותו. פריסה בין 60% ל- 100% לשש שנים וכסגן שר האוצר התנגדתי כי רציתי 4 שנים כי אני מחויב לציבור. אם נתקן ל- 2013 אנחנו מעקרים את החוק הזה מהתוכן ומסכנים אמיתית את הציבור הישראלי".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "חברת מגדל מתמחה בכל מה שקשור בביטוחי חיים ולכן היקפי הפעילות שלה בתחום הגדולים ביותר. מעולם לא נחשדתי כתומך גדול של חברות הביטוח. תמיד האזרחים לנגד עיני, אך טוב שירוויחו. במקרה שלפנינו אין עניין של רווחיות והפסדיות אלא ביטחון לאזרחי ישראל, בכל העולם מקדמים את עניין הסולבנסי ולכן מתכנסים כאן היום. הבעיה עם הסיפור הזה שאם נלך לכיוון של סלינגר כפי שהוא הלקוחות ישלמו יותר על הפוליסות וגם הלקוחות הקיימים ייפגעו. אין שום דרך לבצע את זה בהקשר של חברת מגדל. אלא אם כן בפריסה קצת יותר ארוכת טווח ואין שום בעיה להחריג את מגדל מהסיפור הזה. עמדתי ברורה להחריג את חברת מגדל".

בתחום הביטוח הישראלי אין באמת ביטחון

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "השאלה שחברי הוועדה צריכים לשאול למי אנחנו מחויבים. הקונספט של הביטוח שאדם עושה עסקה עם גוף כלכלי והתמורה האמיתי שהוא מקבל היא ביטחון. הבעיה, שבתחום הביטוח הישראלי אין באמת ביטחון. לפחות חברת מגדל אומרת לנו שאין לנו את הנכסים לתת ביטחון למבוטחים ואם זו לא בעיה אין לכם שום בעיה לשים הבטוחות לפי המודל המקובל. או שפורמים את ההסדר שהממונה יצרה, הממונה הלפני-קודם או שלא פורמים אותו. אם כן, לדבר הזה יהיה נזק היקפי כי מה שמאפשרים למגדל גם חברות אחרות כך, ויחכו עד 2030, כלומר גם אלו שהן בסדר יקבלו אפשרות לחמוק מזה. הדבר הזה איננו חדש ודובר בו מלפני 10 שנים ומי שקנה את מגדל שיעמוד בכך ואם לא שיימכור את התיק הביטוחי הזה".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): "זה שצריך לקיים במדינת ישראל את סולבנסי 2 זה ברור לגמרי, השאלה העומדת על הפרק האם יש מקום להחריג את חברת מגדל. התיק הביטוחי של חברת מגדל הוא שיעור המוצרים הישנים יותר גבוה מאשר בחברות אחרות. מה הקשר המדוייק בין שיעור המוצרים הביטוחיים הישנים בתיק ואיך משפיע על היכולת של החברה להגיע לבטוחות המתבקשות. עד שלא אראה את זה לא אוכל להתבטא. אם חושבים על החרגה שיהיה מותנה בכך שחברת מגדל תתחייב שלא מושכת דיבידנדים כל עוד א מגיעים אל המטרה".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "הכיוון בסולבנסי 2 הוא חיובי כולנו רוצים לוודא שמי ששם מבטחו על חברת ביטוח אכן יהיה בטוח. לי נראה שההסתייגויות האלה נכבו ע"י חברת מגדל. זו תחושתי. על כולנו הופעל מסע לחצים, הסברים, זה מעורר אצלי אנטגוניזם מסוים, כי אין לנו הכלים המקצועיים להגיד 6 שנים או ארבע או שמונה. דורית סלינגר היתה צריכה להיות כאן. בהיעדר חלופות והצעות הפשרה שלא נראות לי מדתיות אני בעד המתווה של המפקחת".

מגדל 50% מהענף במוצרי ביטוח חיים

יו"ר חברת מגדל, יוחנן דנינו: "מגדל בעד סולבנסי 2. מגדל לא רוצה טובות והנחות בעניין הדיבידנד, מה שיחול על כל הענף יחול על מגדל. בעניין התוכן – חברת מגדל מתכוננת לעניין הזה ברצינות הרבה ביותר. כל ההנפקות האחרונות שעשינו לטובת הסולבנסי 2. בהון שלה כיום ביחס ההון הטוב ביותר בענף הביטוח מעל 200% מעל הנדרש כיום. היינו חלק מאיגוד חברות הביטוח שעשה מו"מ מול הפיקוח והדירקטיבה אומצה ועכשיו דיון על היישום. באירופה החלו ב- 2006 והיישום בסוף 2016, ואז חברות ביטוח כמו מגדל שהתיק הישן שלהן הוא תיק גדול. מגדל 50% מהענף במוצרי ביטוח חיים".

בסיכום דרש יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מאנשי אגף הביטוח ושוק ההון להגיע לפשרות מול חברי הכנסת ומול חברת מגדל ואמר: "אני מציע לא להביא בסוף להצבעה שתוכרע על חודו של כל, נושא מקצועי מהמדרגה הראשונה, זה עניין מקצועי פר אקסלנס ובהצבעה זה לא יהיה מקצועי אלא ברוב קולות. רוצה שתתגמשו בנושאים שאינם עקרוניים ובהסכמה נוכל להוריד ההשגות. ואם לא תהיה הסכמה בתוך 30 יום מקיום הדיון תהיה הצבעה".

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close