ביטוח

חברות הביטוח בישראל עוברות למשטר הון (Solvency 2) – יחוייבו להחזיק בהון עצמי שיבטיח עמידותן בהתחייבויות

ועדת הכספים הכריעה: חברות הביטוח בישראל עוברות למשטר הון חדש, במסגרתו יחוייבו להחזיק בהון עצמי שיבטיח את יכולתן לעמוד בהתחייבויות למבוטחים. תקופת המעבר תעמוד על 7 שנים עד 2024

אחרי מספר דיונים ומחלוקות בין חברת הביטוח מגדל לבין רשות שוק ההון, אישרה בסופו של דבר היום (ב') ועדת הכספים את התקנות שיוציאו לפועל את משטר ההון החדש שיחול על חברות הביטוח בישראל בדומה לנעשה בעולם (תקנות ה- Solvency 2). משטר ההון החדש קובע הוראות שמטרתן להבטיח שחברות הביטוח יוכלו לעמוד בהתחייבויות שלהן כלפי ציבור המבוטחים ולעמוד בסיכונים השונים. המרכיב המרכזי במשטר ההון החדש הינו שינוי בהיקף ההון העצמי שהחברות צריכות לשים בצד על-מנת להבטיח את יכולת העמידה שלהן בהתחייבויות הביטוחיות בכל רגע נתון.

הוראות ה- Solvency 2 משנות את שיטת החישוב של ההון הנדרש, כך שהוא לא ייעשה עוד על בסיס גודלה של כל חברה בלבד, אלא מעתה ייקח בחשבון גם חישובים של סיכונים אפשריים, ביניהם גם תרחישי קיצון. הוועדה אישרה את התקנות לאחר מו"מ ממושך ולאחר שרשות שוק ההון הסכימה להאריך את תקופת המעבר לעמידה בהיקף ההון הנדרש מ- 4 שנים ל- 7 שנים. קדמה לאישור התקנות, שאושרו ברוב של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, הפסקה של הדיון בוועדה שבה קרא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) למנהלת רשות שוק ההון, דורית סלינגר, להסכים להארכה נוספת של תקופת המעבר מ- 6 שנים ל- 7 שנים עד 2024, לאחר שבימים האחרונים כבר הסכימה להאריך מ- 4 ל- 6 שנים. זאת לעומת דרישת חברת מגדל, היחידה מבין חברות הביטוח שעמדה על התנגדותה לתקנות ודרשה שתקופת המעבר תעמוד על 16 שנה.

הדיונים בנושא התארכו לאחר שמספר חברי כנסת בוועדת הכספים הביעו תמיכה בהתנגדותה של חברת מגדל להוראות המעבר של משטר ההון החדש.

חברת מגדל היתה היחידה מבין חברות הביטוח שהתמידה בהתנגדותה, גם לאחר שרשות שוק ההון הגיעה להסכמות עם יתר החברות. בדיונים קודמים התקיים ויכוח בנושא וחלק מחברי הכנסת הביעו תמיכה בטענת מגדל ואמרו שהעמדת ההון העצמי הנדרש בהוראות הסולבנסי 2 יגררו עימם עליות במחירי הביטוחים לאזרחים ומכאן שיש לבחון את ההתנגדויות. נוכח הוויכוחים התקיימו מספר דיונים בנושא עד לדיון היום, שטרם אליו הובהרה עמדת רשות שוק ההון לפיה היא מוכנה להארכת תקופת המעבר ליישום ההוראות מ- 4 ל- 6 שנים.

בדיון היום, קראו חברי כנסת בוועדה ליו"ר גפני, להגיע להכרעה בעניין עוד היום. ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר: "הגיע הזמן להצביע. על נושאים חשובים מזה לא קיימנו כל-כך הרבה דיונים. שמענו את כולם, את האוצר, את רשות שוק ההון, את חברות הביטוח ואת חברת מגדל. לא הקדשנו כל-כך הרבה זמן לנושאים חשובים מהנושא הזה. הכל ברור ועכשיו צריך להכריע. מדובר במהלך חשוב להגנת כספי המבוטחים ואם לחברת מגדל, שהיא חברה עם רמת סיכונים גבוהה, יש בעיה לעמוד בהוראות הסולבנסי, שתמכור חלק מתיקי הביטוח שלה".

רוזנטל הוסיף, כי "לא ניתן להאריך את תקופת המעבר לתקופה בלתי סבירה. על מגדל לבצע את השינויים הנדרשים לעמידה במשטר ההון החדש. אולי צריך להגיע לאיזו פשרה אך לא ניתן לתת לה עוד 16 שנים, כבקשתה. הדיונים הללו לא הפתיעו את מגדל והם מודעים לכך כבר עם תחילת הדיונים על הצורך במשטר הון חדש מ- 2008 אלא מודעים לכך מ- 2008 ולכן הטווח תלוי ממתי מתחילים להסתכל על זה, כי אם מעכשיו אז טענתם צודקת. מגדל טוענת שהיא חברה בסיכון גבוה, אז על אחת כמה וכמה שצריך לקצר את הזמן ולא להאריך. אם היא חברה בסיכון גבוה, כי יש להם הרכב תיקים ייחודי, זו טענה חשובה, המשמעות שיש להם סיכון יותר גבוה משאר החברות. כשיגיע רגע המשבר החברה הזאת בעלת סיכון יותר גבוה מאשר חברות אחרות ולכן עלינו כחברי ועדת הכספים לא לאפשר דחייה ולדאוג לביטחונות הללו לטובת הציבור".

כשליחי ציבור אנחנו מחויבים לדאוג לאינטרס של המבוטחים

ח"כ רחל עזריה (כולנו) דרשה גם היא להביא את הנושא להכרעה כבר היום: "כשליחי ציבור אנחנו מחויבים לדאוג לאינטרס של המבוטחים. הציבור סומך עלינו שנפעל על-מנת לוודא שברגע האמת, הכסף שהוא חסך במסגרת הביטוחים, אכן יעמוד לרשותו. על-כן מן הראוי שנכריע בנושא כמה שיותר מהר. יש כאן פשרה ורשות שוק ההון הסכימה כבר ל- 6 שנים. גם נעשתה כאן המון עבודה מאחורי הקלעים והגיע זמן לסגור את הנושא. יש עוד הרבה נושאים חשובים על הפרק".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) דרש אף הוא להצביע כבר היום ואף הצביע בעד תחת מחאה, כדבריו, לאחר שטען כי "גם הפשרה לא ראויה. חברת מגדל יודעת על שינוי משטר ההון החדש כבר מ- 2008, שאז התחילו הדיונים בנושא. כל יתר החברות יישרו קו וחברת מגדל פרשה מאיגוד חברות הביטוח. לא מדובר במהלך שהחל לפני יומיים אלא במהלך ארוך שהחברות כבר התכוננו אליו והעובדה, 12 מתוך 13 חברות ביטוח כבר הסכימו למהלך. אני מכיר את הפרטים של הנושא עוד מתפקידי הקודם (סגן שר האוצר (א"ק)). זה לא נושא חדש ועל-כן אין זה נכון ללכת בעניין הזה לקראת מגדל". ח"כ לוי תקף בתחילת הדיון את מנהל רשות שוק ההון סלינגר, על נכונותה לבוא לקראת מגדל ולהאריך את התקופה מ- 4 ל- 6 שנים. כאמור לבסוף, הוועדה אישרה 7 שנים תקופת מעבר.

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "אני קצת פחות להוטה מחבריי, כי אני מרגישה שלאף אחד מאיתנו אין את האפשרות האמיתית לדעת אם 6 שנים או 16 שנים זה מה שנכון לקבוע. גם ההצהרה ש- 6 שנים זה הפקרת הציבור לא מבוססת. אני מרגישה שאף אחד מאיתנו לא התעמק בנוסחאות שהובילו לקביעת מספר השנים הללו. מצד שני, יש לי ספק גם לגבי ההחלטות של רשות שוק ההון כי כבר ראינו דברים שהם עשו ואח"כ היינו צריכים לתקן". בירן לאנשי רשות שוק ההון: "אני נותנת בכם אמון כי אין לי הכלים להכריע במדוייק מה נכון. בכל-מקרה צריך להכריע בסוגיה".

ח"כ עיסוואי פריג' (מר"צ) שמילא את מקומה של חברת ועדת הכספים, ח"כ זהבה גלאון (מר"צ) דחף גם הוא להצבעה כבר היום ואף טען בראשית הדיון, כי "מתקיים פיליבסטר בנושא לטובת חברת מגדל", ברומזו, כי משיכת הזמן נועדה על-מנת לסייע לחברת מגדל להשיג תוצאות טובות יותר ובין השאר להאריך עוד יותר את משך הזמן של תקופת המעבר. עוד טען ח"כ פריג', כי "כל העניין כאן נועד על-מנת לאפשר לחברת מגדל לחלק דיבידנדים, קודם השגת ההון הנדרש וכי כל הוויכוח נוגע לעניין הזה". נציגי חברת מגדל הכחישו בתוקף את הטענות הללו.

חשש אמיתי מעליית מחירי ביטוח

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "יש לי חשש אמיתי מעליית מחירי ביטוח ומיציאת שחקנים מהשוק עקב משטר ההון החדש". ח"כ פורר דרש לקבל מפת סיכונים שלאורם התקבלו ההחלטות לגבי סולבנסי 2.

יו"ר רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "ב- 2008 התחלנו לדבר עם השוק על יישום הדירקטיבה הזאת. יחד עם זאת, קיבלנו את הצעת יו"ר ועדת הכספים גפני וביוזמתנו יצרנו קשר עם מגדל. היתה פגישה מקצועית וגם פגישה שלי עם יו"ר מגדל, יוחנן דנינו. עתה הסכמנו להאריך את תקופת המעבר ל- 6 שנים. מגדל מושפעת יותר כי התיק שלה מוטה ביטוח חיים ומשך החיים מתארך. המשקל שנדרש בגין ההון בגין ביטוח החיים – הסכמנו לשנות ספציפית ביחס לדבר הזה. נענינו לבקשות שונות של מגדל אך נותר עניין הזמן וכאן לא הגענו לעמק השווה. הסכמנו לדחות בעוד שנתיים מ- 4 שנים עד ל- 2021 ו- 6 שנים עד 2023 וגם לזה מגדל מתנגדת. קיימים סיכונים וחשוב שחברות הביטוח יהיו אמינות על הציבור".

מנכ"ל מגדל אחזקות, ערן צ'רנינסקי: "חברות ביטוח החיים נתונות לזעזועים ולא יכולות לצבור הון להתמודדות עם הסיכונים בצורה טובה. באירופה ניתנו חלק מההתאמות לתמיד וחלק ל- 16 שנים. בארץ רצו 4.5 שנים ורצו להעלות ל- 6 שנים. זה לא רלוונטי לחברת ביטוח חיים שצריכה לתכנן לטווח ארוך. מו"מ אמיתי לא התנהל, היתה ישיבה אחת שבה הצגנו את המצב של 16 שנים באירופה. אנחנו בפערים ענקיים לעומת אירופה ואז הסכימו לתת שנתיים נוספות מ- 4.5 שנים ל- 6.5 אמרנו מוכנים להתגמש ולרדת כמה שנים מ- 16 ל- 12.5 שנים אך להישאר על 4.5 שנים לא רלוונטי. רוצים לראות את חוות הדעת של המומחים שעליהם התבססו. דיברנו עם חברות באירופה ואמרו שבסיסי ביותר 16 שנה".

מנהלת הסיכונים של מגדל, מיכל גור: "סיכונים מתממשים, אך סיכון אריכות ימים זה לא קורה ביום אחד אלא ב- 20-30 שנה ולכן סביר לתת 16 שנה, זה זמן סביר".

מנהלת רשות שוק ההון, סלינגר, השיבה לדברי נציגי מגדל ולח"כ פורר: "זה לא פוגע בחברה ונועד למנוע סיכון הציבור. אף חברה לא יוצאת מהענף ואין פגיעה במוצרים, הסירו דאגה מלבכם. 5 חברות מחזיקות ב- 90% מתיקי הביטוח של הציבור. כבר הגענו לפשרה. הכל כאן על השולחן".

גפני דרש מסלינגר להסכם לתקופת מעבר של 7 שנים

כאמור לאחר שנשמעו שוב, כמו בדיונים הקודמים, העמדות של הצדדים, קיים יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, הפסקה שבה זימן את סלינגר ללשכתו ודרש ממנה להסכים להאריך את תקופת המעבר בשנה נוספת ל- 7 שנים. נוכח הסכמתה לכך, כינס שוב גפני את הוועדה והסביר לחברי הכנסת את ההסכמות שגובשו. לבסוף הוראות הסולבנסי 2 אושרו ברוב שכלל חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, למעט מתנגד אחד – ח"כ עיסוואי פריג'.

נוכח היעדרותם של חברי כנסת, חברי ועדת הכספים, דוד ביטן (הליכוד) ומיקי זוהר (הליכוד), שבכל הדיונים תמכו בעמדת חברת מגדל, הודיע היו"ר גפני כי הוא מגיש רביזיה (בקשה להצבעה חוזרת (א"ק)), אותה הוא יסיר לאחר שיחת הבהרה עם חברי הכנסת ביטן וזוהר. גפני הסביר זאת בכך שהוא "אינו מעוניין שייראו בהצבעה הזאת כמחטף בעת ביקור טראמפ, כשחברי הכנסת משתתפים בקבלת הפנים של הנשיא האמריקני". לאחר השיחה עימם, כך אמר, הוא יסיר את הרביזיה ובכך ההוראות ייכנסו לתוקף. ​

עוד בנושא:

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close