דין ומשפט

חוק הרשות להתחדשות עירונית – אושר סופית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, התשע"ו-2016. תיקרא: הרשות להתחדשות עירונית.

מטרת הרשות להתחדשות עירונית הינה לעודד ולהגדיל את היקף המימוש של מיזמים להתחדשות עירונית ולהאיץ את ביצועם. בתוך כך, תהיה אחראית הרשות לאתר אזורים עירוניים בנויים המתאימים להתחדשות עירונית ולהכין תכניות וכן תסייע להתארגנות דיירים לשם מימוש וקידום מיזמי התחדשות עירונית.

לצד זאת, תלווה הרשות את בעלי הדירות במתחמי התחדשות עירונית, במטרה להגן על זכויותיהם ולמנוע מצבים של כפייה או ניצול שלהם מצד יזמים, מארגני עסקאות ועוד.

תגבש הרשות רשימה של קבלני ביצוע, מנהלי מיזמים, מתכננים ושמאים העוסקים בהתחדשות עירונית ונמצאו כעומדים בתנאי סף שקבעה הרשות, תגבש ותפרסם באופן נגיש חומרי הסברה והדרכה לציבור

בין היתר, תגבש הרשות רשימה של קבלני ביצוע, מנהלי מיזמים, מתכננים ושמאים העוסקים בהתחדשות עירונית ונמצאו כעומדים בתנאי סף שקבעה הרשות, תגבש ותפרסם באופן נגיש חומרי הסברה והדרכה לציבור, לרבות נוסחים מומלצים להתקשרות עם יזמים או מארגנים בעסקאות להתחדשות עירונית, וכן תמנה ותעסיק יועצים חברתיים לליווי הדיירים במהלך קידום המיזמים.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר מעל לדוכן: "הצורך בשימוש במרכזי הערים הגדולות על מנת לאפשר פתרונות דיור מחד ואורבניות מאידך, אלה דברים חשובים ביותר. השטח המשמעותי ביותר הוא מרכז העיר, וכיום בחלק גדול מהערים הוא מוזנח, על אף שיש בו פוטנציאל להקים יחידות דיור רבות. לעתים פי 10 ממה שקיים כיום. הצעת החוק המקורית כללה שני ליקויים עיקריים: לא היתה בה יכולת ביצועית-ארגונית ולא דאגו לאוכלוסיות מרכז העיר בהקשר פינוי ופיצוי ומתן פטורים למיניהם. אני סבור שמצאנו פתרון לכל הנקודות ודאגנו לשכבות החלשות באוכלוסיות. לא היתה חמלה, ושינינו זאת".

יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ אלי כהן: "פעלנו בנושא הזה לשחרור חסמים כדי להקל על התהליך. הרשויות יכינו מסמכים על מנת שהדיירים ידעו מה הזכויות שלהם, שהיזמים ידעו האם נכון מבחינתם להיכנס לאותם פרויקטים, זה גם ימנע שחיתות. אנחנו רואים את הרשויות המקומיות כשותפות. יחד עם זאת ביקשנו שיוקמו מנהלות לנושא הפינוי בינוי על מנת שתהיה מחוייבות של העירייה לקיים את כל אותם פרוייקטים".

57 הצביעו בעד, 6 התנגדו.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close