נדל"ן

מחיר למשתכן – שאלות ותשובות

אם קראתם את המדריך שלנו על מחיר למשתכן, אשר מסביר לכם את כל המידע שאתם חייבים לדעת, החל מרקע כללי ועד לקבלת הדירה, אתם יודעים כבר הרבה. אם לא קראתם, חשוב לציין כי המדריך שלנו מקיף וכולל ממש הכל, לכן מומלץ מאוד לקרוא אותו.

הכתבה הזו כוללת מידע נוסף על תוכנית מחיר למשתכן, המידע הזה מובא בעזרת שאלות ותשובות נפוצות בתחום.

להלן שאלות ותשובות בנושא מחיר למשתכן

מהי תכנית מחיר למשתכן?

מגרשים המיועדים לבניית דירות, בכל הארץ, משווקים במסלול מחיר למשתכן. מדובר במהפכה בשיטת השיווק של הקרקעות, שכן עד היום מי שזכה בקרקעות המדינה היה זה שהציע את מחיר הקרקע הגבוה ביותר (למעט כמות קטנה של דירות ששווקה במסלול הישן של תכנית מחיר למשתכן). בשיטה החדשה והמעודכנת של מחיר למשתכן, המגרשים ישווקו למי שמציע את המחיר הסופי הנמוך ביותר למ"ר דירתי (כלומר, מ"ר בנוי של הדירה) בהתאם למפרט איכותי, מחייב של הדירות שקבע משרד הבינוי והשיכון.

מה גובה ההנחה שמקבלים במסגרת תכנית מחיר למשתכן?

ההנחות על הקרקע בכל רחבי הארץ, יחד עם המענק לרוכשים וסבסוד הפיתוח באזורים נרחבים ורכיבים נוספים צפויים להביא להוזלת הדירות בכ-200,000 ש"ח לעומת מחיר דירה בעלת נתונים דומים כיום. עם זאת, הניסיון במכרזים דומים בעבר מלמד כי בהחלט ייתכנו הנחות גבוהות יותר.

האם יש איסורים כלשהם לאחר רכישת דירה במסגרת תכנית מחיר למשתכן החדש?

כדי להקל על ציבור הרוכשים הסיר משרד הבינוי והשיכון את האיסור על השכרת הדירה. עם זאת, זכאי שרכש יחידת דיור במסגרת מחיר למשתכן, לא יהיה רשאי למכור את יחידת הדיור במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4.

מי מחליט איפה ובאילו ערים תהיה תכנית מחיר למשתכן?

ההחלטה היא של משרד הבינוי והשיכון, בתיאום מלא עם הרשות המקומית ותלוי במצב התכניות וזמינות הקרקע. אפשר לראות את כל הפרויקטים שאושרו בשלב זה במפת הפרויקטים, כאן: http://www.dira.gov.il/mappa/Pages/mappat_mechir_lamishtaken.aspx

אפשר לקבל נתונים סטטיסטיים לגבי התכנית ולגבי מספר הנרשמים לתכנית?

משרד הבינוי והשיכון מפרסם מדי שבוע נתונים מפורטים בנושא. תוכל לעיין בהם כאן: http://www.dira.gov.il/odot/Pages/statistics.aspx

איזה סוג של דירות כלולות בתכנית מחיר למשתכן?

התכנית חלה על מתחמי בנייה רוויה, כלומר בניין הכולל שש דירות לפחות, בשתי קומות ומעלה, ודירה אחת לפחות בכל קומה.​

לאיזו חברה מחברות ההרשמה כדאי להירשם?

שלוש החברות מספקות אותו השירות ותוכל לבחור בכל אחת מהחברות, בהתאם להעדפותיך ולאזור מגוריך. כאן תוכל למצוא את כל פרטי הקשר של החברות: http://www.dira.gov.il/yetsirat_kesher/Pages/yetsirat_kesher_zakaut.aspx

האם חברי קיבוץ יכולים להשתתף בתכנית?

לפי נוהלי המשרד, מי שהוגדר כחבר קיבוץ לפני ינואר 2012 אינו יכול להשתתף בתכנית. אם הוגדרת כחבר קיבוץ לאחר מכן, תוכל להירשם.

רכשתי קרקע, האם אני יכול להשתתף בתכנית?

אם הקרקע מיועדת לבנייה, וחלקך בה עולה על שליש, אתה אינך נחשב חסר דירה ואינך זכאי בתכנית מחיר למשתכן.

האם אוכל לקנות דירה בשוק הפרטי לאחר זכייה בתכנית מחיר למשתכן?

תכנית מחיר למשתכן אינה פוגעת בזכויותיכם לרכוש דירה נוספת בשוק החופשי, אם תזכו. תוכלו לרכוש דירה בשוק החופשי, אולם רק לאחר חתימה על חוזה הדירה במסגרת התכנית של מחיר למשתכן. נזכיר שוב שאת הדירה, שבה זוכים במסגרת התכנית ניתן למכור רק לאחר חמש שנים, כמוגדר בתקנון, אך ניתן להשכירה כבר מהיום הראשון.

איך אני יודע באילו יישובים אני בן מקום?

באישור הזכאות רשום לך באילו יישובים אתה מוגדר בן מקום נכון ליום הנפקת האישור. תוכל לראות את רשימת היישובים העדכנית שבהם אתה זכאי כ"בן מקום" במסך הפרטים האישיים, באתר ההרשמה להגרלות: https://www.dira.moch.gov.il

הסתיים לי תוקף אישור הזכאות. מה עליי לעשות?

תוקף אישור הזכאות יוארך באופן אוטומטי וללא תוספת תשלום כל עוד נתוניך לא השתנו, ואתה עדיין עומד בתנאי התכנית. בדיקת הנתונים השוטפת מבוצעת כל 6 חודשים, למול ממשקים וגורמים חיצוניים לבדיקת תקיפות הזכאות.

כיצד מתבצעת ההגרלה?

הליך ההגרלה נערך בהתאם לנהלים מחמירים ומוקפדים, במערכת ממוחשבת, ללא מגע יד אדם, בניהולה של ועדה ובפיקוח של רואה חשבון מוסמך.

ההגרלה מתקיימת באמצעות תוכנה שפותחה במשרד הבינוי והשיכון, המופעלת במחשב הגרלות נפרד (STAND ALONE), שאינו מחובר לרשת חיצונית או לאינטרנט, ועל כן מאובטח ברמות הגבוהות ביותר ובסטנדרטים הגבוהים ביותר.

המחשב מאוחסן בכספת קצין הביטחון של המשרד ונאסרת הכנסה של מידע אליו בכל דרך שהיא, כדי למנוע כל חשש מהטיה אפשרית. תהליך חישוב תוצאות ההגרלה, מתבצע בחדר הגרלות סגור, בנוכחות ועדת הגרלות המפקחת, בודקת וחותמת על תוצאות ההגרלה.

האם מותר להירשם לכמה הגרלות יחד?

כן, מותר לכם להירשם לכמה הגרלות פתוחות שתרצו ללא שום הגבלה. עם זאת עליכם לזכור שזכייה באחת ההגרלות מבטלת אוטומטית את הרשמותיכם לשאר ההגרלות. לכן אם אתם רוצים לגור דווקא בעיר מסוימת, מומלץ לכם שלא לסכן את זכייתכם האפשרית לפרויקט בעיר זו, באמצעות הרשמה לפרויקטים במקומות שאינכם מעוניינים לגור בהם.

מתי מקבלים את תוצאות ההגרלה?

כשבועיים ממועד סגירת ההרשמה, תתבצע ההגרלה ויישלחו לנרשמים התוצאות בדוא"ל. למעוניינים תהיה אפשרות לקבל את ההודעה גם באמצעות מסרונים (הודעות sms).

מה קורה אם אני זוכה, אבל לא נמצא בארץ לממש את הזכאות?

אם מדובר בבני זוג, ואחד מבני הזוג אינו יכול להגיע במועד בחירת הדירה, על בת או בן הזוג השני להגיע עם ייפוי כוח חתום, וצילום ת"ז של בת או בן הזוג שאינם נוכחים. במקרה ששני בני הזוג אינם יכולים להגיע, ניתן לייפות בא כוח, באמצעות ייפוי כוח נוטריוני חתום בידי עורך דין.

האם יש אפשרות להעביר זכייה מהורה לילד?

הזכייה בדירה אינה ניתנת להעברה בשום אופן שהוא.

כיצד אפשר לבטל זכייה בהגרלה?

אם זכיתם בהגרלה לפרויקט, באפשרותכם לוותר על הזכייה, בכל שלב. יש לעשות זאת באופן מקוון באמצעות אתר ההרשמה להגרלות מתוך מסך ההרשמה לפרויקט או מתוך "ההגרלות שלי" באזור האישי. רק אחרי שתקבלו אישור על ביטול הזכייה בדוא"ל, תוכלו לשוב ולהירשם להגרלות פתוחות.

במקרה של ביטולים איך נקבע סדר בחירת הדירות? יכול להיות שלקבלן יש השפעה?

לקבלן אין שום השפעה על סדר הזוכים, ואם מישהו מבטל המיקום לבחירת הדירה משתנה בהתאם. נציין כי ביום בחירת הדירות, מגיעים נציגים של חברת י.ת.ב בע"מ מטעמנו, אשר שומרים על סדר הזכייה בהתאם לתוצאות, וניתן להתעדכן מולם לגבי הסדר הסופי שנקבע לבחירת הדירות.

זכיתי בפרויקט אחד, אך טרם מימשתי את הזכייה ויש עוד פרויקטים שאני מעוניין בהם. אני יכול לבחור ביניהם?

לא. אם זכית בפרויקט מסוים, כל הרשמותיך לפרויקטים האחרים בוטלו, כך שאין באפשרותך לבחור בין פרויקטים שונים. ביטול ההרשמה לפרויקט אחרים תקף גם זכיתם בעקבות ביטולים של זוכים אחרים, ולא נמניתם עם הזוכים ה"מקוריים" בהגרלה.​

מדוע צריך לשלם הצמדה?

הקדמת התשלומים מחייבת את הקבלן להקציב סכום גדול יותר עבור ערבויות, על פי חוק המכר ועל כן הוא רשאי לקבל הצמדה לתשומות הבניה, כמקובל בשוק. נציין כי הקדמת התשלומים היא אינה בגדר חובה, ובאפשרותך להמשיך על פי לוח התשלומים, שנקבע בחוזה המכר.

כיצד מחשבים את מחיר הדירה על פי מטר מרובע?

אופן חישוב עלות הדירה על פי מ"ר מבוצע כך: שטח דירה במטרים – מוכפל במחיר למטר כולל מע"מ בש"ח + שטח מרפסת/גינה – מוכפל ב-30% מחיר למטר כולל מע"מ בש"ח + שטח מחסן – מוכפל ב-40% מחיר למטר כולל מע""מ בש"ח. אם יש חניה מחשבים גם את מספר החניות כפול 200% מהמחיר למטר כולל מע"מ בש"ח. נציין שהמחיר הסופי עלול להשתנות על סמך פרמטרים שונים כגון הצמדה למדד. לכן, חישוב זה הוא רק אומדן, מחירי הדירות הסופיים יתפרסמו טרם הליך בחירת הדירות.

האם יש מענקים?

המדינה מעודדת מגורים בפריפריה ומעניקה לרוכשי הדירות באזורים האלה מענק בגובה של 40,000 ש"ח עד 60,000 ש"ח.

קבלת המענק וגובהו נקבעים לפי ערך הקרקע. בקרקעות שבהן ערך הקרקע עומד על עד 50,000 ש"ח יינתן מענק בגובה 60,000 ש"ח לרוכשי הדירות, ובקרקעות שבהן ערך הקרקע בין 50,001 עד 100,000 ש"ח יינתן מענק בגובה של 40,000 שקל לרוכשי הדירות. המענק יינתן באמצעות הבנקים בעת קבלת המשכנתא לאחר חתימת חוזה הרכישה.

הבנקים מסרבים לתת משכנתא בשיעור של 90%. מה אני עושה?

מדובר בהוראה של בנק ישראל. בכל תלונה על בנק שאינו מיישם את ההוראה יש לפנות לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

מהו גובה המשכנתא שאני יכול לקבל?

על פי הוראות בנק ישראל, דרוש הון עצמי של 100,000 לפחות ₪ או 10% מגובה מחיר הדירה – הגבוה מבין השניים – לקבלת משכנתא בשיעור של עד 90% מגובה מחיר דירת מחיר למשתכן לזוכים שחתמו חוזה לרכישת דירה בתכנית.

את הבקשה ניתן לבחון הזכאות לסיוע לרכישת דירה ממשרד הבינוי והשיכון (הלוואה בריבית מסובסדת) על ידי הגשת "בקשה לסיוע בדיור" בכל אחד מסניפי הבנקים למשכנתאות. גובה המשכנתא משתנה בהתאם למכלול הנתונים האישיים של בני הזוג.

לכן, את כל הנתונים לגבי גובה המשכנתא ניתן לקבל בבנק בו בחרת להגיש את הבקשה למשכנתא. מידע נוסף לגבי התהליך וכל ההטבות במסגרת תכנית מחיר למשתכן ניתן למצוא כאן: http://www.dira.gov.il/odot/Pages/mimun.aspx

האם בכל הפרויקטים יש ערבות מדינה?

לא בכל פרויקט יש ערבות מדינה: זה תלוי בהחלטת המדינה ובתיאום הקבלן, ואם יש בנק מלווה. לגבי כל פרויקט ספציפי, ניתן ליצור לפנות לחברת י.ת.ב בע"מ בטלפון: 09-8943059 או בדוא"ל: info@itb.co.il.

מה קורה אם הקבלן פושט רגל או נמצא בהליכים משפטיים?

משרד הבינוי והשיכון פועל בשיתוף מטה הדיור ומשרד האוצר כדי להבטיח שזכויות הזוכים לא ייפגעו בשום פרויקט של תכנית מחיר למשתכן או תכנית מחיר מטרה.

האם יש פיקוח על הבנייה?

המשרד מפקח על המפרט הטכני, והבדיקה הפיזית נעשית על ידי מהנדס הוועדה והרשות המקומית.

באתר ההגרלות מופיע בתוצאות הגרלה שמיקומנו בהגרלה הוא 0, ומצב הזכייה חדש – מה זה אומר?

אם נרשמתם להגרלה ייתכן שבאתר ההגרלות יופיע בתוצאות ההגרלה שמיקומכם בהגרלה הוא "0", ומצב הזכייה שלכם "חדש", פירוש הדבר הוא שתהליך עדכון תוצאות ההגרלה באתר טרם הסתיים. כחלק מהתהליך תקבלו הודעות בדוא"ל ובמסרון. בסיום התהליך יוצגו התוצאות המלאות באתר.

 

עד כאן שאלות ותשובות בנושא מחיר למשתכן, אם אתם רוצים לקרוא את מדריך מחיר למשתכן שלנו, אתם מוזמנים לעשות זאת כעת.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close