נדל"ן

מחקר חדש: בנייה ירוקה של בתי ספר עולה כ-5% יותר, אך מחזירה את ההשקעה בתוך עשור

המשרד להגנת הסביבה מעריך כי בעשור הקרוב מרבית בתי הספר ייבנו בבנייה ירוקה, בזכות הכדאיות הכלכלית למשק ולרשויות, והיתרונות לתלמידים ולצוות המורים

​מחקר חדש שנערך עבור המשרד להגנת הסביבה על-ידי אוניברסיטת חיפה מראה כי בנייה ירוקה של בתי ספר עולה כ-5% יותר, אך מחזירה את ההשקעה בתוך עשור.

המשרד מתמקד במספר יוזמות לבניית בתי ספר בבנייה ירוקה, בעיר חריש וברשויות מקומיות נוספות, ובנוסף פועל בשיתוף משרד החינוך לקידום הקמת 10 בתי ספר חדשניים בבנייה ירוקה עד סוף 2018.

​מממצאי מחקר חדש בנושא "כדאיות כלכלית של יישום בנייה ירוקה בבתי-ספר בישראל" שהזמין המשרד להגנת הסביבה על-ידי לשכת המדענית הראשית, ד"ר סיניה נתניהו, ושנערך על-ידי המרכז לחקר משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, בהובלת פרופ' אופירה אילון, עולה כי תוספת העלות כתוצאה מבנייה ירוקה בבתי ספר נאמדת בכ-7.5% מעלויות הבנייה וכ-4% מהעלויות הכוללות של הפרויקט – שהם כמיליון שקל. המחקר התבסס על ניתוח עלויות מפרויקטים בבנייה ירוקה בישראל אשר בנייתם הושלמה בשנים האחרונות.

במקביל לבחינת העלויות, נבחנו גם התועלות הישירות, העקיפות והחיצוניות, שמקורן בבנייה ירוקה של בתי ספר. החוקרים התמקדו באומדן התועלות הנובעות מחיסכון בחשמל, מים ופליטות מזהמים. נמצא, כי התועלות הכוללות השנתיות הנובעות מבניה של בית ספר בבנייה ירוקה נאמדות ב-96,750 שקל בממוצע במחירי 2016. רבע מסכום זה מקורו בחיסכון בעלויות חיצוניות של ייצור חשמל ומים.

ניתוח עלות תועלת

בחינת הכדאיות לחברה הנובעת מבניה 'ירוקה' של בתי ספר נעשתה באמצעות ניתוח עלות-תועלת. התרחיש הבסיסי, המתבסס על מחירי חשמל ומים ריאליים וקבועים, ועל ריבית ריאלית אפסית, מצביע על הגעה לנקודת איזון והחזר השקעה לאחר כעשור, עם תועלת נקייה של כמיליון שקל (במחירי 2016) לאחר 20 שנה.

יש לציין, כי אומדן התועלות גבוה אף יותר שכן קיימות תועלות נוספות בגין עליית הפריון של מורים ותלמידים; תועלות בריאותיות; חיסכון בעלויות תחזוקה של מערכות ירוקות. אומדן כספי של תועלות אלו חרג מעבר להיקפו של המחקר הנוכחי, אולם מחקרים מהעולם מכמתים תועלת זו ב-1%-1.5% בגין תוספת פיריון ותועלת בריאותית בקרב עובדים במבנים ירוקים, המהווה כ-2,200 שקל בשנה לעובד במונחים ישראליים.

לדברי אברהם, לצורך הדוגמה, בבית ספר המונה צוות של 60 עובדים נאמדת התועלת בכ-130 אלף שקל לשנה. בחינה כוללת של התועלות מחזקת את ממצאי המחקר ומצביעה על כדאיות ההשקעה בבניית בתי ספר בהתאם לתקן הישראלי לבנייה ירוקה (5281).

המחקר של אוניברסיטת חיפה יוצג בכנס "שכונה, בניין, עיר" של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, בחסות המשרד להגנת הסביבה ב-11 בספטמבר בתל אביב.

קישור: קריאת המחקר הכולו.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close