ביטוח

נטל ההוכחה לקביעת תום הלב של חברת הביטוח יוטל על המבטח

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק חוזה הביטוח (תיקון – בחינת סבירות פעולות מבטח, העברת נטל ועיצום כספי), התשע"ו-2016 של חברת הכנסת שרן השכל וקבוצת חברי הכנסת.

מוצע לקבוע שבחינת תום הלב של חברת ביטוח שנמנעה מתשלום תגמולים, תעשה מנקודת מבטו של המבטח הסביר. עוד מוצע לקבוע שנטל ההוכחה בנוגע לשאלת תום ליבו של המבטח וסבירות פעולותיו יוטלו על המבטח. בנוסף, מוצע כי המפקח על הביטוח יוכל להטיל עיצום כספי על מבטח שהפר את חובתו לשלם תגמולים במועד הקבוע בחוק.

בדברי ההסבר נכתב: "הסעיף המוצע מטיל פיצויים עונשיים על חברות הביטוח אשר פועלות פעמים רבות לדחיית תביעות של מבוטחים. חברות הביטוח רואות יתרון בדחיית התביעות, שכן חלק מהמבוטחים מוותרים על זכותם לתשלום ולחלופין, חלקם מגישים תביעה לבית המשפט. לאחר דיונים ארוכים, מחויבת חברת הביטוח על ידי בית המשפט לשלם את תגמולי הביטוח שהייתה צריכה לשלם מלכתחילה. כך נפגעת נכונות החברות לשלם את תגמולי הביטוח בזמן.

התיקון קובע כי במידה וחברת הביטוח דחתה תביעת מבוטח, אשר התבררה והתקבלה לאחר מכן על ידי בית המשפט (בין אם התקבלה במלואה ובין אם באופן חלקי), תחויב חברת הביטוח בתשלום פיצוי עונשי בגובה של 30% מסכום תגמולי הביטוח שנפסקו למבוטח. בנוסף, במידה וקבע בית המשפט כי חברת הביטוח נהגה בחוסר תום לב, תחויב בפיצוי עונשי בגובה של 60% מסכום תגמולי הביטוח שנפסקו למבוטח."

ח"כ השכל: כשאדם מגיע לחברת הביטוח עם כל ההוכחות הוא מקבל תשובה אוטומטית שהוא אינו זכאי, אחרי שהוא שילם את דמי הביטוח כל חייו. להרבה אזרחים אין את הכלים והכסף ללכת להליך משפטי אבל גם אלה שעושים זאת, נתקלים בסוללת עורכי דין שמטרתם למנוע ממנו לקבל את מה שמגיע לו כדין, ואין לו סיכוי לנצח גוף עתיר משאבים. מעל לשליש מתביעות הביטוח בביטוח סיעודי מגיעות לבית המשפט. רק 18% מהתביעות נדחות, זה אומר שבית המשפט מוצא ש 48% מהתביעות מוצדקות, ו40% מגיעות לפשרה. 40 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת חוקה.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close