צרכנות

אושר סופית: חובת הצבת מכשיר שקילה במכר סחורה לפי משקל

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון מס' 50) (חובת עוסק להציב מכשיר שקילה במכר טובין לפי משקל), התשע"ז-2017, של חברי הכנסת יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב.

מוצע לקבוע חובה לפיה עוסק שהוא קמעונאי גדול המציע למכירה טובין שלא ניתן לגביהם שירות הכולל את שקילת הטובין, יציב במקום עסקו מכשיר שקילה תקין אחד לפחות, במקום גלוי ונגיש לצרכן וסמוך לטובין האמורים.

בדברי ההסבר נכתב: "בתי עסק שונים בוחרים, על פי מדיניות משתנה, להציב משקל (מכני או אלקטרוני) בסמוך לדוכני טובין הנמכרים לפי משקל, כגון דוכנים של פירות וירקות. חוק הגנת הצרכן, התשמ"א–1981, מסמיך את שר הכלכלה לקבוע סוגי טובין שלגביהם תהיה חובה להציג, נוסף על מחירם הכולל של הטובין, גם את המחיר ליחידת מידה, משקל או נפח. עם זאת, החוק, כנוסחו היום, אינו מחייב את העוסקים להציב בסמוך לטובין מכשיר שקילה. אשר על כן, בפועל בבתי עסק שונים אין לצרכן כל דרך לבדוק את משקל הטובין שבחר "בזמן אמת", והוא מגלה זאת רק בזמן התשלום בקופה.

כדי להקל על הצרכן בבואו לכלכל את צעדיו כשהוא רוכש טובין לפי משקל, מוצע לחייב את בתי העסק להציב מכשיר שקילה בסמוך לטובין שמוצעים למכירה לפי משקל. מאחר שבמצבים מסוימים תהיה הצדקה לפטור עוסקים מהחובה האמורה, מוצע להסמיך את שר הכלכלה לעשות כן, בהתאם לאמות מידה שיקבע, בהתחשב, בין היתר, בשטח העסק, בסוג העיסוק ובסוג הטובין המוצעים למכירה."

ח"כ אשר: "זה עוד קטן וחשוב לצרכנות נבונה, לאי הוצאה מיותרת, המשקל הזה הוא לא דבר שיכריע אף רשת גדולה, ויעניק עזרה לצרכנים. יוצא מצב שאדם מגיע לקופה, ומתברר לו שזו שהכמות שהוא לקח היא גדולה והוא נדרש לשלם הרבה, אבל הוא כבר לא יחזור לדוכן ויחזיר את זה וכך הוא נאלץ לשלם. לפי החוק כל אדם יוכל לבדוק כמה שוקלת הכמות שהוא לקח וכך גם לדעת כמה היא עולה. כדי שלא תהיה העמסה על עסקים קטנים החוק יחול רק על מי שיוגדר קמעונאי גדול. בדובר בהצעה שתחסוך כסף לצרכן."

בקריאה שלישית תמכו 42 ללא מתנגדים.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close