קריירה והשכלה

אושר סופית: חופשת הלידה תוארך בשבוע אחד ל-15 שבועות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שינויים בהסדר תקופת הלידה וההורות (תיקוני חקיקה), התשע"ז-2017 של ח"כ רחל עזריה, אליה הוצמדה הצעה של ח"כ דב חנין.

מוצע לערוך מספר שינויים בהסדרים הנוגעים לתקופת לידה והורות. ראשית, מוצע להאריך את תקופת הלידה וההורות שבגינה משולמים דמי לידה מ-14 ל-15 שבועות. כמו כן, מוצע לאפשר לגבר לקחת שבוע תקופת לידה והורות במהלך תקופת הלידה וההורות של אשתו ובמקביל אליה וזאת אם בת זוגו וויתרה על תשלום דמי הלידה בעד השבוע ה-15 לתקופת הלידה וההורות שלה. במצב כזה בת הזוג תהיה רשאית לשוב לעבודתה או לשהות בחופשה ללא תשלום – הכל לפי בחירתה.

בנוסף מוצע לקבוע כי גבר יוכל להחליף את אשתו בתקופת הלידה וההורות לתקופה של שבוע אחד ומעלה, זאת בשונה מהמצב היום לפיו גבר יכול להחליף את בת זוגו בתקופת לידה והורות לשלושה שבועות לפחות.

בדבר ההסבר נכתב: "תוספת של שבועיים לתקופת הלידה וההורות, תעניק לתינוק מעבר קל יותר למוסדות לגיל הרך ותחושת ביטחון. כמו כן, הארכת תקופת הלידה וההורות תצמצם את מספר המקרים בהם נשים פורשות מהעבודה בשל קשיים במציאת סידור מניח את הדעת לתינוק. על כן מוצע להאריך את תקופת הלידה וההורות לגביה ישנה זכאות לתשלום דמי לידה מ-14 שבועות ל-16 שבועות בהדרגה, ובכך לסייע למשפחות המעוניינות בכך לשהות עם ילדיהם שבועיים נוספים בטרם שילובם במוסד לגיל הרך.

הצעת חוק זו מעודדות את האבות לקחת הפסקה מעבודתם ובכך לאפשר להם להקדיש זמן למשפחתם וליהנות מגידול ילדיהם.

כך נוכל לייצר תודעה ומציאות שיתופית יותר בתא המשפחתי, לשנות את היחס לנשים בגיל הפריון בשוק העבודה ליחס שוויוני, לקדם תעסוקת נשים ואת מעמדן בשוק העבודה ולהפוך את האבות לחלק אינטגרלי ממעגל ההורות באמצעות יצירת הורות שיוונית דה פקטו. לכן, מוצע בזאת לצמצם למינימום שבוע את האפשרות לחלוק את תקופת הלידה וההורות עם האב ובכך לאפשר ניצול מירבי יותר של אבות בתקופת לידה והורות יותר מכפי שמנוצל היום."

יו"ר ועדת הרפורמות ויוזמת ההצעה ח"כ רחל עזריה: "הרפורמה פורצת דרך ומהווה בשורה של ממש לתא המשפחתי בישראל. מרגע ששר האוצר משה כחלון הקצה לכך תקציב, היה חשוב להעביר את החוק כמה שיותר מהר כדי שהאימהות והמשפחות יוכלו ליהנות משבוע נוסף, והחוק חל על כל מי שילדה החל מה-1 לינואר. הארכת חופשת הלידה והאפשרות לאבות לקחת חלק בתקופה הזו במקביל זהו שינוי היסטורי. אנחנו דואגים כאן להורים לילדים קטנים, אוכלוסייה שאינה מיוצגת מספיק בכנסת. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוק עם הוריו ותהווה תמיכה חיונית למשפחה בתקופה הרגישה שלאחר הלידה."

בקריאה שלישית תמכו 46 ללא מתנגדים.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close