דין ומשפט

אושר סופית: עסקים ונותני שירות במתחמים מסחריים לא יחויבו לעבוד ביום המנוחה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגנה על בתי עסק (ימי המנוחה), התשע"ז-2017 של חברי הכנסת יגאל גואטה, וקבוצת חברי כנסת.

לאחר שוועדת הכלכלה אישרה לפני שבוע, מוצע לקבוע כי תניה בחוזה המחייבת את פתיחת בית העסק בשבת לא תיאכף, ולא ניתן יהיה לבטל את החוזה או לתבוע פיצויים מוסכמים בשל הפרתה. כן מוצע לקבוע כי הוראות אלה לא יחולו על חוזה למתן שירות הנדרש להפעלת המתחם. זאת, על מנת למנוע כפייה של עסקים לפעול בשבת במסגרת חוזים עם בעלי מתחמים מסחריים.

בדברי ההסבר נכתב: "סעיף 9ג לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי אין להפלות עובד שמסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי. יחד עם זאת, הסעיף אינו מתייחס לעסקים או נותני שירות שאינם מעוניינים לעבוד ביום המנוחה ונאלצים לעשות זאת תחת חוזים הכופים עליהם לעשות כך (מקרה "הנריס" במתחם שרונה מרקט בת"א ומקרים נוספים). הצעת חוק זו תתקן את המצב הקיים ותביא לכך שמעסיקים או בעלי מתחמים מסחריים לא יוכלו לכפות על עסק או נותן שירות לעבוד בשבת בניגוד ברצונם ובכך לפגוע להם ביום המנוחה השבועי כפי שנקבע בחוק."

ח"כ גואטה: זו הצעה חברתית מהמעלה הראשונה. ההצעה נולדה אחרי המקרה של עופר לייפרמן שעבד במתחם שרונה שקיבל קנס כי בסך הכל רצה להיות עם המשפחה שלו בשבת. אני גאה בכך שכל חבריי מהאופוזיציה והקואליציה תמכו בחוק, זו תעודת כבוד לבית הזה. החוק הזה הוא דבר כאן אבל משנה מדינה. אנחנו מבינים שאין סיבה לכפות על מישהו משהו שהוא לא רוצה. 41 תמכו ללא מתנגדים.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close