צרכנות

עיצומים כספיים על התאחדות משרדי הנסיעות ועל 2 סוכנויות נסיעות

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה על כוונתה להטיל עיצומים כספיים על התאחדות משרדי הנסיעות וכן על סוכנויות הנסיעות; דיזנהאוז, אמסלם ונושאי משרה בהן.

הממונה הודיעה אתמול (א') על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 126,000 ₪ על התאחדות סוכני הנסיעות ובסך של כמיליון ש"ח על כל אחת מהסוכנויות דיזנהואיז ואמסלם וכן עיצומים אישיים על נושאי משרה הן בהתאחדות והן בסוכנויות בגין היותם צד להסדר כובל אסור. הטלת העיצום כפופה לשימוע.

הממונה על הגבלים עסקיים הודיעה אתמול (א') להתאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל ("ההתאחדות"), לסוכנויות הנסיעות אמסלם תיירות ונופש בע"מ ("אמסלם") ודיזנהאוז בי.טי.סי. בע"מ ("דיזנהאוז"), ולנושאי משרה בכל הנ"ל, כי היא שוקלת לקבוע כי ההתאחדות קבעה קו פעולה של איגוד עסקי, שהגביל את התחרות על העסקת עובדי סוכנויות נסיעות.

קו הפעולה עולה לכאורה כדי הסדר כובל אסור. הממונה שוקלת לקבוע, כי גם אמסלם ודיזנהאוז הצטרפו להסדר. עוד הודיעה הממונה כי היא שוקלת להטיל עיצומים כספיים כמפורט להלן:

עיצום לתאגידעיצום אישי
ההתאחדות משרדי הנסיעות126,000 ₪139,000 ₪
אמסלם תיירות1,070,000 ₪155,000 ₪
דיזנהאוז720,000 ₪147,000 ₪

במוקד הפרשה פעולות בהן נקטה ההתאחדות במטרה לאכוף "כללי אתיקה" שהיו קבועים אז בתקנון ההתאחדות, אשר אסרו על שידול עובדים של מתחרים החברים בהתאחדות ועל ניהול מו"מ עמם ללא הסכמת המעסיק הנוכחי שלהם. פעולות האכיפה של כללי האתיקה שנקטה ההתאחדות נערכו על רקע תלונות שהגישו אמסלם ודיזנהאוז על תלמה נסיעות ותיירות בע"מ ("תלמה"), המתחרה בהן, על כי תלמה הפרה את כללי האתיקה ובפרט את הכללים האוסרים על שידול עובדים ועל פנייה ללקוחות. בעקבות זאת, הוקמה תת וועדה לאתיקה לבירור הנושא אשר ערכה בירורים שונים, ובסופו של דבר המליצה לועד ההתאחדות להשהות את חברותה של תלמה בהתאחדות – המלצה שלא התקבלה בסופו של ההליך.

הוראות תקנון ההתאחדות שאסרו על שידול עובדים, יחד עם הסנקציות הצפויות למי שהפר אותן (לרבות סילוק מההתאחדות שמשמעותו, בין היתר, מניעת גישה למכרזים), עלו, לכאורה, כדי קו פעולה שקבע איגוד עסקי לחבריו העלול למנוע או להפחית את התחרות בעסקים שבין חברי האיגוד.

הוראה נוספת בתקנון אסרה על ביצוע פניה ללקוחות פוטנציאליים מסוימים באמצעות עובד אשר פרש או פוטר מהעבודה אצל חבר עמותה מתחרה. כך לכאורה נמנע מעובדים להציע למעסיקים פוטנציאליים ליהנות מהקשרים שפיתחו במהלך עבודתם עם לקוחות אותם שירתו. זאת ועוד, קו הפעולה צפוי היה להביא לכך שכל הסכמי ההעסקה יקבעו הוראות המונעות מהעובד לפנות ללקוחות גם במקרה שיבקש להקים סוכנות נסיעות חדשה בעצמו. על כן, גם הוראה זו בתקנון עלולה היתה לפגוע בתחרות בין סוכנויות הנסיעות על העסקתם של סוכני נסיעות ואף להקים חסם כניסה לענף.

החלטת הממונה כפופה לשימוע.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close