כסף

ועדת הרפורמות: פטור מאגרות ופיקוח הרשות לניירות ערך להלוואות המונים לעסקים עד סכום של מיליון ₪

ועדת הרפורמות בראשות ח"כ רחל עזריה (כולנו) דנה היום שוב בהסדרת התחום של השקעות והלוואות המונים לעסקים.

בדיוני הוועדה הקודמים, ביקשה יו"ר הוועדה מפרופ' שמואל האוזר, יו"ר הרשות לניירות לשקול לשנות את מתווה הפיקוח המוצע עבור פלטפורמות מקוונות שיתנו הלוואות לעסקים, זאת לאחר שנציגי הפלטפורמות הודיעו כי במתווה הקודם לא יוכלו לעשות זאת.

לאחר עבודה מאומצת של יו"ר הוועדה ח"כ עזריה והגורמים המקצועיים, הגיעו הצדדים להסכמות, שהוצגו בפתח הדיון היום על ידי פרופ' האוזר – "אנחנו דבקים בעמדתנו שעדיף להפריד בין הלוואות לעסקים וליחידים, אבל יכולים לחיות עם מגבלה לפיה הלוואות לעסקים של עד מיליון ש"ח יהיו פטורות מרגולציה שלנו ויישארו תחת הפיקוח של רשות שוק ההון. ברגע שזה עובר את המיליון זה עובר לעולם שלנו. הסכום יימדד על פי סך הלוואה ברגע נתון ולא באופן מצטבר. כמו כן, נוותר על גביית האגרה בסך 2% מכל עסקה כדי לא להשיט עלויות גבוהות מדי, תישאר רק האגרה השנתית על סך 50,000 לכל פלטפורמה".

עוד הסביר פרופ' האוזר "התנאים שאנחנו קובעים לא חלים על התאגידים הלווים, אלא רק על הפלטפורמה המתווכת. הפיקוח יהיה בתנאים שנקבע, שיהיו הרבה יותר פשוטים ומקלים מתאגידים אחרים שאנחנו מכירים, כי אנחנו רוצים לאפשר לפלטפורמות לפעול במינימום עלויות, שיוכלו לגייס השקעות ולתת הלוואות". עם זאת, הזהיר: "ברגע שאתה מפחית את הפיקוח שיעור הכישלונות וההונאות יהיה גבוה יותר. בעולם אנחנו יודעים ששיעור הכישלונות ב-P2P הוא פי שלוש מהרגיל".

יו"ר הוועדה ח"כ רחל עזריה אמרה לעניין ההסכמות, "התחלנו לדון בהצעת החוק כשהעסקים היו מחוץ לעסק. הסכמנו כאן שדווקא אותם עסקים, שהם עמוד השדרה של המשק הישראלי, הם אלה שהכי זקוקים לפתרונות אשראי נוספים, פתרונות זולים וזמינים יותר שהפלטפורמות המקוונות יכולות להעניק. לכן מדובר בהישג חשוב, אני שמחה שהצלחנו להגיע להסכמה עם יו״ר רשות לניירות ערך, שמואל האוזר ומודה לו על שיתוף הפעולה".

הממונה על שוק ההון דורית סלינגר, אמרה כי המתווה המוצע מקובל גם על רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון.

דור דוידסון, התאחדות המלאכה והתעשייה – "מיליון ש"ח לא מספיקים לנגרייה או למפעל לקנות מכונות שלהם הם זקוקים, שעלותן יכולה להגיע לחצי מיליון יורו. עבור הרגולטור ההבדל בין מיליון לשניים או שלושה מיליון הוא לא משמעותי אבל עבור העסק כן ולכן אם הסכום שהוא יכול לקחת לא מספיק, אולי הוא יוותר על זה מראש".

בתגובה לדבריו של דוידסון ביקש ח"כ יגאל גואטה (ש"ס) להבהיר- "עסק יכול לקחת גם ארבעה מיליון ₪, אנחנו לא מגבילים את הסכום אלא רק מעבירים לרגולטור אחר". עוד הוסיף ח"כ גואטה "אני חושב שצריך להגביל את גובה הריבית. אם נדאג שהשוק יפתח אבל לא נעגן בחוק מקסימום ריבית אני לא חושב שזה יעבוד. שלא יקרה מצב של שהפלטפורמות יהפכו תחליף לשוק האפור עבור עסקים קטנים שלא יכולים לקחת הלוואה בבנק".

לילי לאה בורוכוב, להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים) – "אנחנו מברכים על ההסכמות אבל כן חושבים שיש מקום לעשות דיפרנציאציה לגודל ההלוואה. יש עסקים שעבורם זה ייצור חסם להשתמש בפלטפורמות. אולי כדאי לאפשר לשר האוצר להגדיל בעתיד את הסכום". ח"כ עזריה אמרה בתגובה "ביקשתם שנייצר רף שתחתיו לא יהיה פיקוח של הרשות וכך עשינו, הייתה פה עבודה משמעותית והתלבטנו האם לייצר רף נפרד לעסקים משפחתיים. ראינו שאנחנו מסבכים את זה ושעדיף להשאיר את זה פשוט. לגבי שינוי הסכום בעתיד, נחשוב על כך ונבחן האם יש מקום להגדיר דרך שבה ניתן יהיה להעלות את הסכום ללא צורך בשינוי חקיקה".

בתגובה לחשש מהונאות שהציג פרופ' האוזר התייחס ח"כ חיים ילין (יש עתיד) לפרשת ה'תספורת' של אליעזר פישמן ולמקרים דומים אחרים ואמר "הדבר הזה שנעשה ברשות החוק בחסות כל הרגולטורים ושומרי הסף- אלה ההונאות הגדולות ביותר. הציבור יצביע ברגליים לפלטפורמה כזו או אחרת, אם הפלטפורמות לא יעשקו את הציבור, כי תהיה תחרות ביניהן, אנחנו נצליח".

עוד בנושא:

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close