נדל"ן

קבינט הדיור תוכנית 2040: מיליון וחצי יחידות דיור בנויות תוך 24 שנים

קבינט הדיור אישר את התכנית האסטרטגית לדיור עד לשנת 2040: יעד של מיליון וחצי יחידות דיור בנויות תוך 24 שנים

​שר האוצר, משה כחלון: "לראשונה מזה שנים יש תכנון אסטרטגי לטווח הזמן הקצר וגם הארוך. בטווח הקצר מעמידה הממשלה את הזוגות הצעירים ומחוסרי הדירה בראש סדר העדיפויות ומטפלת במשבר הדיור מהשורש. בטווח הארוך, האחריות שלנו היא לוודא שלא ייווצר בעתיד משבר חדש"

קבינט הדיור בראשות שר האוצר, משה כחלון, אישר היום את התכנית האסטרטגית לדיור, הנותנת מענה לצרכי הדיור של מדינת ישראל עד לשנת 2040. במסגרת התכנית נקבע יעד לבניית מיליון וחצי יחידות דיור תוך 24 שנים. תכנית זו מהווה המשך להחלטת ממשלה מיוני 2015 שקבעה את הצורך בגיבוש מתווה אסטרטגי לתחום הדיור, תוך התייחסות לביקושים העתידיים, פיזור גיאוגרפי, היקף התחדשות עירונית נדרש, מלאי תכנוני-אסטרטגי, יעדי מחירים וייעול שרשרת הייצור.

נדרש להכין מלאי תכנוני של כ-2.7 מיליון יחידות דיור בתקופה זו

לצורך כך, הוקם צוות בראשות מינהל התכנון ובהשתתפות משרד הבינוי והשיכון והמועצה הלאומית לכלכלה, שגיבש תכנית אסטרטגית ארוכת טווח לדיור עבור כלל המגזרים. התכנית התבססה על תחזית שגיבשה המועצה הלאומית לכלכלה בה נקבע כי בשנים 2040-2017 תידרש תוספת של כ-1.5 מיליון יח"ד במדינת ישראל.
על בסיס כל אלה נמצא, כי נדרש להכין מלאי תכנוני של כ-2.7 מיליון יחידות דיור בתקופה זו. בארבע השנים הקרובות נדרשת מערכת התכנון לאשר 108 אלף יחידות דיור מדי שנה, והיקף זה הולך ועולה עד לאישורן של כ- 123 אלף יחידות דירות בכל שנה בשנים 2036-2040.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "התכנית האסטרטגית שמה דגש מיוחד על מציאת פתרונות לכל מי שצפוי להכנס למעגל הביקוש בשנים הבאות. התוכנית מיועדת בראש וראשונה לאלו שאין להם דירות – זוגות צעירים וחיילים משוחררים. תכנון מסודר ועקבי הוא המפתח להגדלת ההיצע של השיווקים ושל התחלות הבניה ולפיכך הושקע מאמץ גדול בנושא זה".

מ"מ מנהלת מנהל התכנון, שירה ברנד: "במקביל למתן מענה שוטף לצרכי השעה במשבר הדיור, מתחילה מערכת התכנון בתכנון אסטרטגי ארוך טווח במטרה ליצור מלאי איכותי של יחידות דיור ותשתיות נלוות שיענו על צרכי מגוון האוכלוסיות וכלל המגזרים במדינת ישראל בעשורים הקרובים"

התכנית קובעת את היעדים להיקף יח"ד מאושרות בין המחוזות השונים בין השנים 2017-2040:

 • מחוז צפון – 441,000 יח"ד.
 • מחוז חיפה – 315,000 יח"ד.
 • מחוז מרכז – 657,000 יח"ד.
 • מחוז תל אביב – 436,000 יח"ד.
 • מחוז ירושלים – 369,000 יח"ד.
 • מחוז דרום – 490,000 יח"ד.
 • היעד עבור יחידות דיור מאושרות למגזר הערבי לשנת 2040 יעמוד על 310,000.

פריסת יחידות הדיור העתידית המוצעת בתוכנית מצביעה על תגבור נושא ההתחדשות העירונית באזורי הביקוש העירוניים. אחוז התכניות עבור התחדשות העירונית יעמוד על 20% במחוזות הצפון והדרום, 30% במחוז ירושלים, 40% במחוזות מרכז וחיפה ו 60% במחוז תל אביב. תוספת יחידות הדיור באזור הצפון והדרום מחייבת התגייסות של הגורמים הרלוונטיים לטובת חיזוק ושדרוג אזורי תעסוקה ומערכות תחבורה.

כמו כן קובעת התוכנית כי פריסת יחידות הדיור במחוזות תעשה בהתאם לעקרונות הבאים:

 • הכוונת יחידות הדיור החדשות בדגש על ארבעת המטרופולינים (תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע).
 • הגברה משמעותית של קצב ההתחדשות העירונית, וזאת על מנת לחדש שכונות ותיקות, לנצל באופן יעיל את משאב הקרקע, לעודד עירוניות ולשמור על השטחים הפתוחים.
 • הסטת חלק מהביקושים החזויים עפ"י קו המגמה ממחוז המרכז לאשקלון, חיפה ובאר שבע.
 • תוספת יח"ד בהיקף ניכר בפריפריה.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close