צרכנות פיננסית

שינויים בתקנון האחיד של קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר; לא אושר קיזוז קצבה מיתומים והורים נזקקים של עמיתים

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה למשרד האוצר 3 שינויים בתקנון האחיד של 8 קרנות הפנסיה שבהסדר, בהן כמיליון עמיתים. השינויים שאושרו:

  • עדכון גיל הפרישה לנשים: מכיוון שעד כה נדחתה ההחלטה בעניין גיל פרישת נשים לגמלאות, התבססו בקרנות על הנחות אקטואריות אשר העריכו כי הגיל יועלה. כתוצאה מכך, קיזזו הקרנות כספים מנשים בנות 62 שביקשו לפרוש לגמלאות, בשל "משיכה מוקדמת". אולם בפועל, החלטה על גיל פרישת הנשים טרם התקבלה בכנסת ונדחתה לחודש אוגוסט הקרוב, כך שבפועל נותר גיל הפרישה לנשים על 62. אי לכך, ישיבו הקרנות רטרואקטיבית את כספי הקיזוז לנשים אלה, ולא יקזזו מעתה כספים מנשים מעל גיל 62 שיבקשו לפרוש, עד שתתקבל החלטה בעניין.
  • התרת משיכת כספים: בהתאם לשינוי בחוק, המאפשר משיכת כספים מקופות גמל שבהן סכום כסף נמוך, קובעות התקנות כי עמית החבר בשתי קרנות ותיקות שונות, יוכל למשוך מאחת מהן כספים בסך של עד 8,000 שקלים, מבלי שתיפגע זכותו לקבל קצבה מקרן ותיקה אחרת.
  • עדכון מקדמי ההמרה: בשל שינויים בתחזית תוחלת החיים, יעודכנו מקדמי ההמרה לפורש שמקדים את יציאתו לגמלאות או בוחר בהיוון תשלומים.

עם זאת, חברי הוועדה סירבו לאשר שינויים בזכאות של יתומים או הורים "תלויים" (אשר אינם עומדים ברשות עצמם כלכלית) של עמיתים בקרנות אלה.

זאת מכיוון ששינויים אלה כוללים קיזוז תשלומים בשל הכנסה מעבודה, קצבאות, שכר דירה של נכס שבבעלותם, או מימון של שהייה במוסד / בדיור מוגן.

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) אמר בדיון: "מה פתאום משליכים ככה אנשים חלשים ומונעים מהם כספי קיום? לא ייתכן שהקרנות יהיו גם הבודקות וגם הקובעות. לא אסכים לאשר שינוי כזה ללא דיון מעמיק". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הוסיפה: "אני מאוד מודאגת ומבקשת להבין את מלוא ההשלכות של החלטה כזאת". גם נציגי אגף הפנסיה בהסתדרות החדשה, מיה פרי אלתרמן, עו"ד חני חורש ועמי כהן, הביעו תרעומת על הצורך להכריע בסוגיה החשובה והמורכבת בדיון כה קצר. ח"כ אלאלוף הודיע כי יקיים דיון בסוגיה זאת תוך שבועיים.

סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הראל שרעבי, הזהיר: "אני חושש מאוד שבסופו של דבר לא יישארו כספים לעמיתים. זה המצב וצריך להסתכל למציאות בעיניים". סמנכ"ל תקצוב ורגולציה בקרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, יאיר כוכב: "ההצעה של משרד האוצר מאוד מאוזנת. דווקא התקנון הקיים כיום נותן לנו כוח רב ומאפשר לנו קיזוזים רבים. אנחנו מפעילים המון שיקול דעת ולא נפיל אנשים".

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות, ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close