כסף

תגמול נוסף לחייל מילואים – מי זכאי וכמה כסף מקבלים?

חיילי מילואים זכאים לקבל תגמולים שונים והטבות מהמדינה עבור השירות, אחד מהם הוא תגמול נוסף על ימים נוספים של שירות מילואים. תגמול נוסף שמקבלים חיילי מילואים הוא כשמו כן הוא, נוסף על תגמולי מילואים שמקבל משרת המילואים עבור השירות.

כתבה זו תסביר מהו התגמול הזה, מה גובהו, מתי מקבלים ועוד.

תגמול נוסף – מהו?

על פי סעיף 19 לחוק שירות המילואים, תגמול נוסף לחיילי מילואים הוא תשלום או תקבול נוסף על התגמול שמקבלים משרתי מילואים עבור ימי השירות שביצעו. למעשה, התגמול הנוסף, מפצה את חיילי המילואים וניתן להם עבור שירות מילואים באורך של מעל 10 ימים בשנה קלנדרית.

התקבול משולם על ידי רשות המסים במהלך חודש מאי של השנה העוקבת והוא ניתן לפי גובה של נקודת זיכוי ממס הכנסה שנקבע לפי מספר ימי השירות. החוק קובע המקסימום שחייל יכול לקבל עבור שירות נוסף מעל ל-10 ימי שירות מילואים פעילים הוא בגובה של עד 2 נקודות זיכוי לפי פקודת מס הכנסה.

מי זכאי?

כל חייל מילואים שביצע במהלך שנה קלנדרית (1 ינואר – 31 דצמבר) שירות מילואים באורך של 10 ימים ומעלה. חישוב ימי המילואים הללו באופן מצטבר במהלך השנה.

לדוגמה: מי שביצע פעמיים שירות מילואים במהלך שנה, פעם אחת היה שבוע ימים ופעם נוספת באותה שנה היה 4 ימים – אזי באותה שנה הוא שירת 11 ימים.

תגמול נוסף – מה גובה הסכום?

גובה הסכום של תגמול נוסף (מענק נוסף) על מילואים נקבע לפי שווי של נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה. התשלום מחושב לפי מספר ימים בשנה קלנדרית.

להלן כמות נק' וגובה התשלום (לפי נתוני שנת 2019):

מספר ימי שירותכמות נקודות זיכויסכום תגמול נוסף ב-₪
10 – 14.5 ימים0.5 נקודות זיכוי1,308 ₪
15 – 19.5 ימים1 נקודת זיכוי2,616 ₪
20 – 36.5 ימים1.5 נקודות זיכוי3,924 ₪
37 ימים ומעלה2 נקודות זיכוי5,232 ₪

תגמול נוסף – מתי מקבלים ואיך?

כפי שכתוב מקודם לכן, התגמול משולם על ידי רשות המסים עבור מי שביצע 10 ימים ואילך. עם זאת, חשוב גם לדעת מהו תהליך מימוש הזכות – כלומר מתי ואיך מקבלים.

התגמול משולם אוטומטית בחודש מאי של השנה העוקבת עבור מספר ימי שירות שבוצעו בשנה קודמת. כך למשל, מי שביצע שירות בשנת 2017 באורך של 10 ימים ומעלה – קיבל את הסכום ככתוב לעיל ולפי גובה נקודת זיכוי באותה שנה – בחודש מאי 2018. וכך הלאה.

התשלום משולם ישירות אל חשבון הבנק של הזכאים לפי מספר חשבון הבנק המופיע ביחידה הצבאית של משרת המילואים.

ניכויים ותשלומי מס

תגמול נוסף לא נחשב הכנסה לפי פקודת מס הכנסה, חוק ביטוח בריאות ממשלתי או חוק הביטוח הלאומי ולכן לא משלמים עליו מס לפי מדרגות מס הכנסה.

עם זאת, מקבל התגמול הנוסף חייב לשלם מס הכנסה מיוחד בשיעור של 25% – ללא אפשרות לקבל ניכוי, זיכוי, קיזוז, פטור או הפחתה כלשהי.

מה עוד חשוב לדעת?

  • אם חשבון הבנק השתנה, יש לעדכן את מנהל התשלומים בצה"ל.
  • אם חייל מילואים סבור שאינו קיבל את הסכום המגיע לו או את נקודות הזיכוי המגיעות לו, צריך לפנות אל משרדי הקישור בבסיס.
  • ניתן לקבל מידע אישי באמצעות אזור אישי באתר המילואים או באמצעות פניה אל מוקד המילואים של צה"ל במספר 6535*.
  • סכום הכסף של המענק הנוסף לא ניתן להעברה, שיעבוד או עיקול.

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close