חדשות כלכלה

בנק ישראל אסר על בנק לאומי לרכוש מחדש 20% מחברת לאומי קארד

הפיקוח על הבנקים הודיע היום לבנק לאומי כי בנק ישראל לא יסכים לקבוצת לאומי לממש את האופציה לרכישת עד 20% מחברת לאומי קארד.

כזכור, במוצאי שבת, התבשרנו לגלות כי בנק לאומי מכר את חברת כרטיסי האשראי שלו (80%), לאומי קארד, לקרן ורבורג פינקוס ב-2.5 מיליארד דולר. אחד הסעיפים של ההסכם נתן אופציה לרכישה בחזרה של עד 20% מחברת לאומי קארד על ידי בנק לאומי או על ידי חברה אחרת שבבעלותו (כגון לאומי פרטנרס).

בנק ישראל הבהיר לבנק לאומי כי החלטה כזו לא עולה בקנה אחד עם חוק הגברת התחרות. למעשה, ייתכן מרכישה חזרה של 20% הייתה יוצרת לקבוצת לאומי מחוייבות להצלחת חברת הבת שלה לשעבר. אבל, לפי דברי בנק ישראל, הוא מעוניין שחברת לאומי קארד תיהיה חברה עצמאית כך שתהפוך להיות גורם תחרותי משמעותי.

החלטה זו של בנק ישראל תשפיע משמעותית על החלטת בנק הפועלים, מה לעשות עם ישראכרט. האם למכור את חברת האשראי או לחלק אותה כדיבידינד בעין או להנפיק בבורסה. למעשה, בנק הפועלים, מעוניין להחליש את ישראכרט מכיוון שאחרי שהיא תופרד מהבנק, היא תהיה מתחרה תחרותי עבורה ולכן הבנק רוצה למנוע את זה ככל הנראה.

במקביל, מכיוון שבנק לאומי לא יוכל להחליש את לאומי קארד, בגלל ההחלטה של היום, ככל הנראה, בנק הפועלים יחשוב פעמיים. הסיבה היא פשוטה מאוד, עומדים פה 2 אינטרסים נגדיים: מצד אחד הבנק ירצה להחליש את ישראכרט, אולם מצד שני, החלשה שכזו, תשפיע ככל הנראה על התחרות מול לאומי קארד, כך שלאומי קארד תוחל להיות המנצחת בסבב הזה.

בתוך כך, החלטה כזו של בנק ישראל היא החלטה חשובה ומעידה על כך שבנק ישראל ובפרט, הפיקוח על הבנקים, לא נרדם בשמירה. או יותר נכון, מתעורר מדי פעם ושוב נרדם.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close