עסקים ויזמות

רוצים להיות אנשי עסקים מוצלחים? קנו אופניים

אני "מכורה" לרכיבת אופניים כבר 15 שנים. החיבור של הטבע, הספורט וקבוצת אנשים מדהימים נותנת לי שפיות וחמצן. במהלך השנים מצאתי חיבור ישיר בין רכיבות אופנים לניהול, וחשבתי, לקראת מירוץ הג'ירו ד'איטליה שמגיע לישראל, לשתף כמה מהתובנות שרכשתי במהלך הדרך.

כל ההתחלות קשות – תתייעץ

כשמתחילים לרכב בצורה מקצועית בשטח – הכל קשה. הגוף לא מורגל לסוג המאמץ, השרירים כואבים, אין את כל הציוד המתאים, חסר ידע איך עוברים מכשולים, נסיון בעליות, ירידות, תנאי שטח שונים, עבודה עם ההילוכים ומזג אוויר משתנה.

כך בדיוק בהקמת עסק. פיתוח, מוצר, שוק , שיווק, כספים, בנקים, הלוואות, רכש – הכל מתחיל מאפס. אז אפשר ללמוד הכל לבד ולעשות הכל לבד, אבל רצוי להתייעץ, לקבל עזרה, ל"קנות" ידע שנימצא כבר אצל אחרים ולחסוך קשיים וזמן.

יהירות או חשש?

ברכיבה, אם אתה יהיר מידי ובטוח בעצמך, במוקדם או במאוחר אתה תתרסק. מצד שני, אם התחלת לפקפק בירידה מתוך פחד יש סיכוי זהה להתרסקות. צריך לרכב תוך חשש מידתי, לסמוך על האופניים ולתת כבוד לדרך ולאתגרים. אותם הכללים רלוונטים לעסק בשניה שתהיה יהיר תאבד אחיזה וקשר לשוק, למוצר וללקוחות ואז ברגע הכל יכול ליפול. אם תחשוש מידי לא תצליח לבצע מהלכים נדרשים וגם תפסיד. חשש מידתי ומתן אמון בעבודת הצוות ישאירו אותך חד וערני לסביבה, ויאפשרו הצלחה.

על מה להסתכל?

כשאתה יורד במדרון ורואה סלע גדול, תהום לימינך או מעבר צר, אם תתמקד בהם תפגש בהם. הישאר ממוקד בכיוון הנסיעה, האופניים כבר יעברו לבד את המכשול.

כך גם בעסקים. אל תסתכלו על הקשיים, על המכשולים ועל הכשלים. הסתכלו על היעדים, החזון, המטרות וההזדמנויות.

אף פעם אל תתיאש

באמצע העליה, כשהשרירים כבר כואבים, כשזיעה מלוחה צורבת את העיניים ואין כבר אוויר בריאות – פשוט תמשיך לפדל, בקצב שלך. שמור על כח ותזכור שלהגיע לפסגה אליה כוונת זו תחושה אדירה, ובכלל, שהאופציה לחזור פשוט לא קיימת.

גם בהחלטה להקים עסק, לבצע שינוי אירגוני, או כל החלטה משמעותית אחרת, העלייה קשה וארוכה, אבל אל תעצור. תחשוב על ההצלחה, תכנן את קצב ההתקדמות, ותיעזר בסבלנות ובעקשנות, מבלי לוותר.

נפלת? קום

כשנופלים מהאופניים צריך פשוט לקום, לנער את האבק, לתקן את מה שצריך, להבין מה שקרה על מנת להימנע מטעות חוזרת ולהמשיך הלאה.

כיזם, או כאיש עסקים, לכשתיפול, בין אם זו טעות עיסקית, או סתם טעות במצגת, החכמה היא לא לשקוע בזה. צריך להבין מהר מה קרה כדי לא לטעות שוב ולהמשיך.

היה מוכן

ברכיבה, אם קצרה או ארוכה, אם בתחרות או סתם עם חברים, צריך להבין לקראת מה הולכים ובהתאם לכך להתכונן ולהתאמן. ללמוד על הדרך, על האופניים, על תנאי מזג האוויר וגורמים נוספים.

העיקרון זהה כאשר אתה ניגש ללקוח או משקיע פוטנציאלי. דע עם מי אתה נפגש ומה אתה רוצה ממנו על מנת להצליח, חדד את התוכנית העיסקית ואת ה-PITCH.

מנהיגות בשטח

ברכיבה, אם אתה מוביל, האחריות היא עליך להתאים את המסלול ליכולת האחרים, לוודא שכולם עובדים יחד, לבצע התאמות, לשנות תפקידים, קצב, מסלול ועוד.

אותם הכללים לגבי מנהל. צריך להוביל בבטחון, לדעת לשמור על הצוות על כלל חבריו, ולהתחשב ביכולות האישיות והמומחיות של כל אחד מהם. אם מישהו נשרך מאחור, הוא יקבע מתי ואיך הצוות יסיים את המסע.

מה שהביא אותך לכאן לא יקח אותך הלאה

ברכיבה נהוג לקבוע את הרף בכל פעם מחדש. לבחור מסלול ארוך יותר, פסגה גבוהה יותר, טיול מורכב יותר וכן הלאה.
גם בעסקים חייבים לקבוע בכל פעם מטרות ויעדים חדשים. אי אפשר לעשות את אותו הדבר ולצפות להצלחות חדשות.

הכותבת: מאיה שוורץ מנכ"לית חללי עבודה PITCH
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

כתב אורח

מדי פעם, אנחנו מארחים כותבים אורחים מקצועיים בנושאים שונים באתר. אם הינכם מעוניינים לפרסם כתבה אצלנו, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך האתר.

כתבות נוספות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close