חדשות כלכלה

בנק ישראל הוריד את דרישות ההון להקמת בנק חדש בישראל: 50 מיליון שקל

בנק ישראל פרסם אתמול מדיניות חדשה שמטרתה להסדיר, לפשט ולהבהיר את תהליך הקמת בנק בישראל. המדיניות מעוניינת לייצר ליזמים וודאות רגולטורית עוד בשלב מוקדם של תהליך הרישוי.

המדיניות החדשה של בנק ישראל, מאפשרת ליזמים בישראל לקבל תוך פרק זמן קצת ועוד לפני היערכות תפעולית-ניהולית ורגולטורית, להקים בנק תחת רישיון בנק מוגבל. על ידי רישיון זה, ניתן לנהל פעילות מצומצמת של קבלת פקדונות ומתן אשראי בישראל.

אפשרות זו עוזרת ליזמים להיכנס לשוק בהדרגה ולהשלים תהליכים שונים כמו גיוס הון ומשאבי אנוש, השקעה בתשתיות ובמערכות מחשוב וכן היערכות רגולטורית וכל זאת תחת רישיון בנק מסוג זה. רישיון זה ניתן לקבל תוך 6 חודשים מרגע הגשת הבקשה לבנק ישראל.

לאחר קבלת הרישיון הזה, היזמים יחוייבו להשלים את התהליכים הנדרשים על פי לוח זמנים ואבני דרך שיקבעו ויאושרו על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. בתום המתווה, היזמים יקבלו את הרישיון הקבוע שיחליף את הרישיון הזמני.

50,000,000 שקל ויש לכם בנק

הרגולציה החדשה קובעת, כי בנקים חדשים שלא מנהלים פעילות מורכבת, אלא פעילות קמעונאית רגילה יידרשו להון התחלתי של 50 מיליון שקל בלבד לעומת כ-400 מיליון שקל בעבר. כמו כן, את הסכום ניתן לגייס באופן הדרגתי עם קבלת הרישיון הזמני ובמהלך התקופה.

לאחר מכן, כאשר נכסי הסיכון של הבנק יגדלו מעל 600 מיליון שקל, הבנק יידרש לעמוד ביחס הון עצמי רובד 1 של 8% וביחס הון כולל של 11.5% בלבד – שיעורי הלימות הון נמוכים מבנקים קיימים. נוסף לכך, בנק חדש יכול יהיה להשתמש בתשתית IT של בנק קיים או לחילופין הוא יוכל להישען על תשתית טכנולוגית של לשכת שירותי מחשוב בנקאיים.

הרגולציה זו מקלה גם על ישראכרט ולאומי קארד שיוכלו לקבל רישיון תחת יחס הון עצמי זהה. זאת במסגרת מכירת חברות האשראי מהבנקים הגדולים לפי החוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות.

כדי לתמוך בבנק חדש וכדי להגן על ציבור המפקידים בו, תינתן לו הגנת ינוקא במבנה שיגובש על ידי החשב הכללי יחד עם בנק ישראל.

5 השלבים של הקמת בנק חדש בישראל

  1. קבלת החלטה של היזם על הקמת בנק.
  2. פגישת הכרות עם הפיקוח על הבנקים.
  3. דיאלוג מקדים הכולל מספר פגישות עם הפיקוח.
  4. בקשה לרישיון בנק מוגבל ולהיתר שליטה בתאגיד בנקאי.
  5. שלב ההיערכות לקבלת רישיון קבע.

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close