שוק ההון, מסחר ומטבע חוץ

עיצום כספי בסך 500,000 ₪ הוטל על מיטב דש במסגרת הסדר אכיפה

ההפרה, שנתגלתה במהלך ביקורת שערכה הרשות, התבטאה בחריגות ממדיניות ההשקעה שנבעו מפעילות מנהל הקרן בהשקעות באמצעות אלגוריתם אוטומטי ממוחשב

ועדת האכיפה המנהלית, בראשות השופט בדימוס זאב המר, וחברי המותב ד"ר מאיר סוקולר ועו"ד רוני טלמור, אישרו שלשום (19.3.18), הסדר אכיפה מנהלי בין רשות ניירות ערך לחברת מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ. על פי ההסדר הודתה מיטב דש בהסדר בכל העובדות ובביצוע הפרה של חובת מנהל קרן לפעול בזהירות, באמונה ובשקידה בעת מילוי תפקיד, וכי לא נקט באמצעים סבירים על מנת לעמוד בהתחייבויותיו מכוח תשקיף.

במסגרת ההסדר, מיטב דש נקנסה בעיצום כספי של 500 אלף ₪ והתחייבה לנקוט בצעדים למניעת חזרת ההפרה כגון שיפורים בנהלים ובבקרות על פעילות קרנות בהן נעשה שימוש באלגוריתם ממוחשב. אם יתברר כי לא עמדה בהתחייבותה, תישא קנס נוסף של 250 אלף שקל.

מיטב דש מנהלת את קרן "מיטב (1A) מדינה פלוס". במועד הרלבנטי מדיניות ההשקעות של הקרן כללה, על פי תשקיף הקרן, מגבלה לפיה שיעור החשיפה של הקרן למניות לא יעלה, בערכו המוחלט, על 10%. בקרן פעל גם אלגוריתם ממוחשב אשר העביר הוראות למסחר באופן אוטומטי.

במהלך ביקורת של רשות ניירות ערך, ב- 13 ימים מתוך 44 ימים שנבדקו נתגלו חריגות ממדיניות ההשקעה, החל מדקות ספורות ועד כשעתיים, וחריגה אחת נמשכה עד ליום המסחר הבא. שיעורי החריגות המקסימליים נעו בטווח של 2.1% – 29.4% חריגה מעל למותר על פי מדיניות ההשקעה של הקרן. כל העסקאות שהובילו לחשיפה חריגה למניות בוצעו על-ידי האלגוריתם הממוחשב ונבעו מהמודל על פיו פעל האלגוריתם, אשר תוכנן לנצל עיוותי מחיר בשוק בשלב טרום המסחר. מיטב לא התאימה את מערכות הבקרה הקיימות שלה לאופי הייחודי של האלגוריתם וכשלה בבקרות על פעילותו, גם לאחר איתור חלק מהחריגות על ידי מערכת הבקרה של המשיבה.

ועדת האכיפה המנהלית הסכימה עם הרשות כי נושא מדיניות ההשקעה בקרן הוא בלב תחום ניהול הקרנות. מדיניות ההשקעה היא המאפיין החשוב ביותר למשקיע המבקש להתאים את רמת הסיכון ההשקעה שלו בה הוא בוחר. הוועדה קיבלה כי התנהלותה הרשלנית של המשיבה אינה עולה בקנה אחד עם רמת הסיכון אותה מבקש משקיע לקבל בבחירתו בהשקעה בקרן בעלת צביון סולידי באורח יחסי, תחת סיווג 'אג"ח מדינה כללי', בו החשיפה המקסימלית למניות אינה אמורה לעלות על 10%. הוועדה קבעה כי המשיבה כשלה ברשלנות במנגנון הבקרה והתאמת אמצעי ההתרעה על החריגות.

הוועדה ציינה כי יש בהסדר להוות איתות באשר לסטנדרטים המצופים ממנהל קרן בכל הקשור לעמידה במדיניות ההשקעה ולהתאמת הבקרות למדיניות הייחודית של כל קרן, ובפרט כאשר מבקש מנהל הקרן לבצע חלק מפעילות ההשקעה באמצעות אלגוריתם ממחושב.

בואו להיות חברים שלנו בערוץ הטלגרם - t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close