שוק ההון, מסחר ומטבע חוץ

הועדה לפניות הציבור: חברות לא מפוקחות בשוק ההון ממשיכות לפעול

הועדה לפניות הציבור קיימה היום דיון מיוחד לעניין החשש להונאה מצד חברות ללימודי השקעות בשוק ההון באמצעי המדיה השונים.

ח"כ סמוטריץ ציין כי ללשכתו הגיעו מספר פניות ציבור בנוגע לקריסת שורט טרייד. אזרחים רבים מצאו עצמם בימים האחרונים עומדים בפני שוקת שבורה לאחר שהחברה הודיעה על פירוק זמני בגלל חובות וחוסר יכולת להחזיר את כספי המשקיעים ומנהליה נעלמו. בטרם קריסת חברה זו, עוד חברה קרסה – ג'נרל טרייד.

יו"ר הועדה ח"כ ישראל אייכלר אמר בפתח הדיון כי מדובר בתופעה מסוכנת שקשורה להונאות בשוק ההון. ח"כ אייכלר הוסיף כי כל השקעה כרוכה בסיכון לאיבוד ההשקעה והם מאבדים את כספם היקר כיוון שהשקיעו בהשקעות פיננסיות שנראות מבטיחות עם תשואה נאה. אנשים אלו לא לומדים שאין ארוחות חינם, חלק מהמקרים הן השקעות עם סיכון גבוה וחלק מהן תרמיות פיננסיות.

פעילות לא מפוקחת עלולה להוות קרקע לפעולות מרמה שונות וכן הונאות פונזי (או פירמידה במילה אחרת) – דבר שמביא לאובדן מלוא כספי ההשקעה.

כך למשל, לאחר הקריסות של 2 החברות הללו, רשות שוק ההון הוציאה אזהרה לציבור ובו היא מציגה את עמדתה לעניין השקעות לא מפוקחות וכי בכוונה להחיל רגולציה על חברות המציעות שירותי ברוקטאז'.

חה"כ סמוטריץ ציין כי מטרת הדיון היא להסביר כי קיים הבדל בין השקעות כושלות לבין הונאות כגון הבטחות שווא על 10% תשואה באמצעות חברה מסוימת שעשויה להיעלם עם הכסף. ח"כ הוסיף כי המדינה צריכה למנוע את המצב הזה ויש לפרק את שרשרת הכשלים הזו: בנק לא מוכן לדבר לעניין חשבונות נאמנות של גופים אלו ומציעות לפונים להעביר את התלונה למשטרה.

עו"ד עדי פיגל המפרק הזמני לחברות הקורסות אמר כי חברות כאלו הן זרוע שיווקית שבה אנשים נדרשים להפקיד את כספם ולסחור בחשבון. "לאנשים הוסבר כי כספם בטוח יותר שכן הוא מוחזק בחשבונות נאמנות של בנקים בארץ ובעולם" אמר והוסיף כי הייתה כאן מטרה שמטרתה לבצע הונאת משקיעים, מהיום הראשון הכספים לא היו בחשבונות נפרדים למרות הלקוחות האמינו כי כספם מופרד בנפרד.

לעניין האנשים, עו"ד פיגל אמר כי מדובר על אוכלוסיה חלשה כגון פנסיונרים שנכון להיום אין להם כסף לאכול. החברות הטעו אנשים כך שכ-500 משפחות איבדו לפחות 40 מיליון ₪ – מדובר על הונאת ענק. לבסוף, עו"ד סיכם ואמר כי עשרות גופים ממשיכים לעשות את אותו הדבר וקריסה נוספת, עלולה לחזור על עצמה.

היועץ המשפטי לרשות לניירות ערך, עו"ד אמיר וסרמן אמר כי תופעה שהייתה תמיד קיימת וחברות אלו לא תחת פיקוח של אף רשות. הריבית הנמוכה גורמת לאנשים לחפש אפיקי השקעה עם תשוא גבוהה יותר, יחד עם התפתחות הטכנולוגיה – מתדלקות את התופעה הזו.

עו"ד וסרמן הוסיף כי קיימים כאן סיכונים של היעדר שקיפות, ניגוד עניינים, גביית עמלות גבוהות והונאה של החברות הללו שהתוצאה כי קריסה וסיום פעילות. בסיכום, אמר העו"ד כי החקיקה לא תעבור לפני שנת 2019 לנוכח הצורך להרחיב את החוק ולהחיל על גופים נוספים.

בסוף הדיון חה"כ אייכלר פנה לרשות לניירות ערך לצורך קידום חקיקה בנושא.

בואו להיות חברים שלנו בערוץ הטלגרם - t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close