כסף

בעקבות חוק המזומן: כך ייראו הצ'קים החדשים של ישראל

בתחילת שנת 2019 (חודש ינואר) נכנס לתוקף חוק המזומן שמטרתו להגביל את השימוש במזומן בישראל וכן את השימוש בצ'קים. כתוצאה מכניסה לתוקף של חוק המזומן, בנק ישראל הציג את הצ'קים החדשים של ישראל, שהם עולים בקנה אחד עם החוק והוראותיו.

כזכור, חוק המזומן כולל הגבלות על כל אחד, גם על אנשים רגילים וגם על עוסקים. כך למשל, החוק קובע כי אדם לא יכול למסור לאדם אחר סכום מעל 50,000 ₪ עבור עסקה אחת וכן לא ייתן מעל 10,000 ₪ עבור עסקה בינו לבין עוסק.

מגבלות על צ'קים בעקבות חוק המזומן

חוק המזומן כולל מגבלות על צ'קים, אין הכוונה צ'ק מוגבל, אלא מגבלות של אופן השימוש בצ'קים כאשר הם עוברים בין צדדים. על פי החוק אלו הן המגבלות:

  • עסקאות בין אנשים פרטיים – אדם לא יכול לקבל או לתת צ'ק בסכום העולה על 5,000 ₪ אם שם מקבל התשלום לא מופיע על הצ'ק. כלומר, לא ניתן למסור "צ'ק פתוח" בין אנשים פרטיים, אם הסכום המופיע על הצ'ק עולה על 5,000 ₪.
  • עסקאות בין אנשים פרטיים לבין עוסקים – אדם פרטי לא יכול למסור צ'ק פתוח על כל סכום לעוסק אם שמו של העוסק לא מופיע על הצ'ק. עוסק לא רשאי לקבל צ'ק פתוח אם שמו לא מופיע על הצ'ק, ללא קשר לסכום העסקה. כלומר, בעסקה בה עוסק הוא אחד מהצדדים, חובה לרשום את שמו על הצ'ק.
  • עסקאות בין עוסקים – עוסק לא יכול לתת או לקבל צ'ק מעוסק אחר, מבלי ששמו של מקבל הכסף לא נקוב בצ'ק. ההגבלה קיימת ללא קשר לגובה העסקה והיא חלה הן על מוסר הצ'ק ועל מקבל הצ'ק.
  • הסבת צ'קים וקבלת צ'קים כנסב – לא ניתן להסב צ'קים או לקבל צ'קים מוסבים, אם שמו ומספר תעודת זהות של מסב הצ'ק אינו מופיע על גב הצ'ק.
  • צ'ק מעל 10,000 ₪ – חל איסור להסב צ'ק יותר מפעם אחת אם גובה הסכום הנקוב בצ'ק גבוה מעשרת אלפים שקלים חדשים. ניתן להסב פעם נוספת אם הצ'ק הוסב לתאגיד בנקאי, בנק הדואר או בעל רישיון למתן שירותי פיקדון ואשראי.

הצ'קים החדשים של בנק ישראל

בעקבות המגבלות שחלות על צ'קים, ככתוב לעיל, בנק ישראל הציג את הצ'קים החדשים שנכנסים למחזור השנה. הצ'קים כוללים התאמה על פי הוראות חוק המזומן.

כך למשל, צד הפנים של צ'ק רגיל שלא כתוב בו "למוטב בלבד" יהיה שונה מעט.

גב הצ'ק מחולק לשניים, כאשר בחלק של צ'ק מעל 10,000 ₪ תופיע טבלה שבה יהיה חובה לציין את שם מסב הצ'ק, לרבות תעודת זהות או מספר עוסק או ח.פ וכן החתימה. כמו כן, יש מקום עבור תאגיד פיננסי כאמור. בחלק של עד 10,000 ₪ יש מקום ריק שבו ניתן לציין את שמות המסבים ככל שיהיו כאלו.

צ'ק שבו כן נקוב למוטב בלבד, ייראה מעט שונה מקדימה. מאחורה אין כלום, מכיוון שצ'ק מסוג זה לא ניתן להסב.

צ'ק רגיל – ללא כיתוב למוטב בלבד:

צ'ק רגיל לא למוטב בלבד
צ'ק רגיל לא למוטב בלבד

צ'ק רגיל – עם כיתוב למוטב בלבד:

צ'ק למוטב בלבד 2019
צ'ק למוטב בלבד 2019

עוד בנושא

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close