עסקים וסטארט-אפ

מס חברות 2019 בישראל – מה זה ומהו שיעור המס העדכני?

בישראל, כמו במרבית מדינות בעולם, חברות בע"מ משלמות מס הכנסה על הרווחים שלהן הנחשב מס יחסי על ההכנסות, מס זה נקרא – מס חברות. על פי פקודת מס הכנסה, המס הזה מוטל על חבר בני אדם כמשמעו בחוק והוא – כל גוף ציבורי, מואגד או מאוחד, וכל חברה, אגודת אחים, חברותה או התאחדות, בין שהן מואגדות ובין שאינן מואגדות.

מבלי להיכנס לפרשנויות מורחבות יותר של החוק, כאשר אומרים "מס חברות" הרי שהכוונה היא כי זהו מס הכנסה על חברה בע"מ. מס החברות משולם מידי חודש בחודשו על ידי מקדמות מס הכנסה שניתנות על ידי רשות המסים ובסוף השנה נערך החישוב המדוייק ובו נקבע האם שולם יותר מס מהדרוש ויש להחזירו או ששולם פחות מס מהדרוש ויש להוסיף את הסכום על ידי החברה.

מס הכנסה על חברות

כפי שנכתב לעיל, מס חברות הוא מס הכנסה על חברות בע"מ בישראל והוא מוטל כאחוז יחסי מההכנסה. במילים אחרות, המס מוטל בשיעור זהה בכל רמה של הכנסות ולכן איו עדיפות האם מדובר על חברה קטנה או חברה גדולה – מס חברות מוטל על השקל הראשון אצל חברות בע"מ.

למרות שמדובר על מס הכנסה, יותר נכון לדייק כי מס חברות הוא מס על הרווחים של חברות ולא על ההכנסה. כך שאם במהלך שנה מסויימת, חברה לא הרוויחה כסף, כלומר ההכנסות של החברה שוות להוצאות של החברה, הרווח הוא 0 ולכן החברה לא צריכה לשלם כלל מס הכנסה באותה שנת המס.

מס חברות בישראל

בסוף שנת 2016 ובהתאם לחוק ההסדרים עבור השנים 2017-2018, נקבע בין היתר כי מס החברות בישראל יוקטן משיעור של 25% בשנת 2016, ל-24% מס בשנת 2017 והחל משנת 2018 מס החברות בישראל עומד על 23% בלבד.

בתקשורת נהוג לציין כי חברות מיועדות לעשירים והורדת שיעור מס החברות הרי שמדובר על כך כי העשירים יהפכו להיות עשירים יותר. בנוסף, מצויין גם כי התוצאה היא שנכנס פחות כסף למדינה ולכן יש צורך בקיצוצים או הקטנת ההוצאה הציבורית או לחילופין כניסה לגירעון גדול יותר. מבלי להיכנס לעומק התחתית, אכן יש פגיעה בהכנסות המדינה בצורה מיידית, אך הפחתת מס החברות מגדיל את התמרוץ של אנשים ליזום מיזמים חדשים, ליצור חברות חדשות וגם להגדיל את כמות הפיריון, מספר מקומות עבודה וכך גם את התוצר / הצמיחה של כלכלת ישראל.

האם מס חברות הוא המס היחידי המוטל על חברות?

תשובה קצרה – לא.

תשובה ארוכה יותר, בנוסף למס החברות, מוטלים עוד מיסים שונים על חברות בע"מ כדוגמת מס דיבידנדים שמוטלים בעת הרצון של בעלי המניות למשוך את הכספים שהחברה הרוויחה לאחר ניכויי מס החברות ובכך המס הכללי (מס מצרפי) הופך להיות גדול יותר בדומה לעוסק או מס הכנסה על יחיד.

בנוסף, חברות בע"מ כמו עוסקים אחרים, מחוייבים להעביר למדינה את המע"מ, אמנם מס זה לא מוטל ישירות על החברות, אלא שהוא מוטל על הצרכן הסופי. אם החברה היא הצרכן הסופי, אז המס יוטל גם עליה והיא תשלם אותו דרך הספק אל המדינה. אם החברה היא לא הצרכן הסופי, אז היא תהפוך להיות צינור שמעביר את הכסף למדינה.

זאת ועוד, חלים סוגי מיסוי נוספים על חברות בע"מ שהם חופפים עם נכסים אחרים כדוגמת מס על דירות מגורים, מס על רווחי הון ועוד.

האם בעל חברה צריך לשלם מס הכנסה?

מס חברות מוטל על חברות ולא על בעל החברה. בעל חברה (בעל השליטה) הוא חב אישית לרשויות המס במקרה שלא משולם מס על ידי החברה.

אולם, אם בעל החברה הוא שכיר בחברה שבשליטתו, אזי הוא ישלם מס לפי מדרגות מס הכנסה, ולאחר שיקלול נקודות זיכוי שמגיעות לו, המס הסופי שיוטל או לא יוטל אם קיימים פטורים על בעל חברה שהוא שכיר, בדומה למשרת שכיר.

בנוסף, שכר/משכורת של בעל השליטה תיחשב כהוצאה של חברה בע"מ וכתוצאה מכך מס החברות יוקטן.

בתוך כך, בעל שליטה שירצה למשוך את הרווחים של החברה כאמור, ישלם מס דיבידנדים בהתאם לחוק.

הטבות מס – האם אפשר לשלם פחות מס חברות?

חוק לעידוד השקעות הון בישראל כשמו כן הוא נועד לעודד השקעות הון בכלכלה הישראלית. החוק מספק הטבות מס לחברות שירצו להשקיע במפעלים וביצירת מקומות עבודה בישראל, על ידי הקמת מפעלים, שיפוץ והגדלת הנכסים, השקעות פיננסיות ועוד.  ניתן לבדוק מענקים שונים אצל משרד הכלכלה והתעשייה שהוא אמון על כך.

החזר מס לחברות

כלל אצבע הוא שניתן לקבל החזר מס אם שולם בפועל יותר מס ממה שהיה נדרש. כך שגם חברות זכאים לקבל החזרים כמו ששכירים זכאים לקבל החזר מס.

בסוף שנה אשר מתברר כי חברה שילמה על ידי המקדמות החודשיות יותר מס הכנסה מהחישוב בפועל, החברה תהיה זכאית לקבל החזר. בנוסף, גם אם מתברר כי שיטת המיסוי השתנתה או שנכנסו לתוקף תקנות חדשות המקלות על חברות, ניתן לבקש זיכוי או יותר נכון החזר ממס.

שיעורי מס חברות היסטוריים

שנת מסמס חברות
201923%
201823%
201724%
201625%
201526.5%
201426.5%
201325%
201225%
201124%
201025%
200926%
200827%
200729%
200631%
200534%
200435%
200336%

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות, ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close