צרכנות

רשות ההגבלים: הוט לא תחזיק ותפיק תוכן מקומי – תוכל לרכוש תוכן זר

רשות ההגבלים העסקיים פרסמה היום טיוטה להערת הציבור שמטרתה לבדוק מחדש את תנאי המיזוג של חברות הכבלים שכיום נקראית הוט.

בשנת 2002, פעלו בישראל מספר חברות שסיפקו שירותי טלוויזיה רב ערוצית בתשלום, כל אחת באיזור גאוגרפי אחר: ערוצי זהב, מטב וגם תבל. חברות הכבלים הללו היו מונופולים אזוריים והם הוכרזו ככאלה על ידי הממונה על ההגבלים העסקים דאז. בשנה זו החברות התמזגו לחברת כבלים אחת: הוט מערכות תקשורת בע"מ, עם זאת המיזוג אושר בתנאים מסויימים.

חלק מהתנאים נועדו להרחיק את חברת הוט מהבעלות על ערוצים ותכנים וזאת כדי למנוע ממנה לנצל את כוחה כרוכשת משמעותית של תכנים וערוצים באופן שיפגע בתחרות בשוק שידורי הטלוויזיה רב ערוצית. בשוק זה קיימים 3 גופים:

  1. פלטפורמות שידור – חברות שרוכשות תכני טלוויזיה ומשווקות אותם ללקוחות בתמורה לדמי מנוי, בערוצים ליניאריים או בתכנים לפי דרישה (VOD).
  2. מפיקי תוכן – גורמים היוצרים את התכנים המשודרים כגון תוכניות, סדרות וסרטים.
  3. מפיקי ערוצים – מפיקים הרוכשים תכנים או לעיתים יוצרים אותם בעצמם, משבצים אותם באופן ליניארדי ויוצרים ערוץ.

מאז המיזוג (לפני 16 שנים) חלו מספר שינויים בשוק התקשורת. כיום, יס מחזיקה נתח שוק של 30%, יש שחקניות חדשות שנכנסות לשוק הטלוויזיה רב ערוצים ויש אפילו טכנולוגיות המאפשרות צפייה על גבי רשת האינטרנט. על רקע שינויים אלו ולפי בקשת חברת הוט, הממונה על ההגבלים העסקיים סברה כי יש לבחון מחדש את תנאי המיזוג.

שוק לא תחרותי

למרות שינויים אלו, בדיקת רשות ההגבלים העסקיים העלתה כי מבנה שוק שידורי הטלוויזיה הר ערוצית היום עדיין לא תחרותי – קיימת תחרות מועטה בין 2 השקחיות העיקריות, הוט ויס.  בנוסף, הוט היא עדיין חברת השידורים הר ערוציים הגדולה בישראל והיא רוכשת משמעותית של תכנים וערוצי טלוויזיה.

ממצאי רשות ההגבלים הראו כי שחסם כניסה מרכזי לשוק שידורי הטלוויזיה הוא היכולת להשיג תוכן טלוויזיוני עשיר ואיכותי שיאפשר בידול מהמתחרים. במילים אחרות, תכני מקור מקומיים המופקים בישראל לטובת שידור מקומי (גם תוכן לילדים) וכן תכני ספורט – נחשבים תכני עוגן בשל חשיבותם לצופים בישראל.

נוסף לכך, הבדיקה העלתה כי להפקת תוכן מקור מקומי יש יתרונות משמעותיים לגודל, כלומר, ככל שיש יותר מנויים – עלות הפקת התוכן עבור מנוי בודד פוחתת. לכן, אם יתאפשר לחברת הוט להפיק בעצמה ערוצים השדרים תכני מקור (דבר שאסור עליה היום), היא תפסיק לרכוש ערוצים ממפיקי ערוצים. כאמור, מכיוון שחברת הוט היא רוכשת משמעותית של תוכן ומפיקי הערוצים תלויים בה, הרי שיש חשש משמעותי לפעילות הערוצים, שכן מפיקי הערוצים עם תכני מקור מקומיים יידחקו מהשוק.

לגבי תכני ספורט, הם תכנים שנמכרים בבלעדיות בדרך כלל. אם הוט תחזיק בעלות על תכני ספורט, יש חשש כי היא לא תמכור אותם למתחרים שלה, פלטפורמות שידור רב ערוצי.

כתוצאה מכך, המתחרות של הוט יציעו היצע מצומצם של ערוצים עם תכני מקור וספורט לרכישה. ובכך הוט עלולה להגדיל את חסמי הכניסה וההתרחבות של המתחרות שלה לשוק זה.

חשש נוסף לגבי תכני מקור מקומיים הוא, שאם הוט תפיק בעצמה ערוצים המשדרים תכני מקור, תגדל היכולת שלה לפגוע במפיקי תכני המקור עצמם. עלולים להיפגע מגוון ואיכות התכנים המקומיים לקהל הישראלי.

כאמור, רשות ההגבלים לא אישרה לבטל את התנאים שנועדו מחברת הוט להחזיק, להפיק או לשווק ערוצי המשדרים תכני מקור ותכני ספורט מקומיים.

תוכן זר – לא תחרותי

ממצאי הרשות הראו כי החששות שהתעוררו כשאושר מיזוג ביחס לתכנים זרים הופגו. קיום קיימים מגוון רחב של תכנים וערוצים זרים ומתחרותיה של הוט בשידורי הטלוויזיה הרב ערוצית יכולות לרכוש תכנים אלה. נוסף לכך, לאור שינויים בדפוסי הצפייה של הצרכנים בישראל הצורכים יותר תכנים זרים באופן ישיר, לא קיים חשש שתימנע הגישה לתכנים זרים בגלל כוחה של הוט.

לפיכך, שוקלת רשות ההגבלים על תיקון התנאים כך שחברת הוט תוכל להחזיק בעצמה בערוצים המשדרים תכנים זרים.

נוסף לכך, רשות ההגבלים שוקלת לבטל עוד תנאים בעת המיזוג לפני 16 שנה שאינם נדרשים או שאינם רלוונטיים יותר. בין היתר:

  • חובת האספקה לכלל אזרחי ישראל – היה חשש הוט תנצל את כוחה כדי לא לספק שירותים לאזור מסויים. לאחר המיזוג וכיוון שאין כיום חברות כבלים, כל התשתיות מוזגו והסעיף לא רלוונטי.
  • בעלות צולבת – היה חשש למבנה אחזקות של החברה, כיום הוט חברה פרטית ולכן הסעיף לא רלוונטי.
  • כניסה לטלפוניה – היה חשש מהיעדר תחרות מול בזק. כיום הוט מספקת שירותי טלפוניה על גבי תשתיות הכבלים והסעיף לא רלוונטי.בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close