צרכנות

ועדת הכספים דחתה בשנה את המשך מתווה הפחתת המכס על יבוא דגי אמנון, בורי וקרפיון

לטובת מגדלי הדגים כחול-לבן: ועדת הכספים דחתה בשנה את המשך מתווה הורדת המכס בענף

בעקבות הירידה החדה בפדיון של מגדלי הדגים בארץ, החליטה היום (ג') ועדת הכספים לדחות את הפעימה הקרובה של הורדת המכס על יבוא דגים, שהיתה אמורה להתבצע כבר בחודש הקודם, ינואר 2018.

הורדת המכס על יבוא דגים, בדיור כמו הפחתת מכסים בענפים אחרים, היא חלק מניסיון של הממשלה להתמודד עם יוקר המחייה ואולם, במקרים מסוימים כשיש פגיעה קשה מדי בתעשייה המקומית מהמלך זה נבחן שוב. דחיית הפעימה הנוכחית של הורדת המכס על יבוא דגים נעשתה לאחר שבדיון הקודם בנושא בוועדת הכספים, קראו חברי הכנסת לאוצר לבטל לחלוטין את הורדת המכסים בענף, מחשש לקריסה של מגדלי הדגים בארץ, שרובם המוחלט ממוקמים בפריפריה, חלק גדול בעמק המעיינות בבקעה.

גם היום וגם בדיון הקודם, חברו יחדיו חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, וטענו כי המשך הורדת המכס בענף עשויה להביא לחיסולו. חברי הכנסת זבו וטענו בדיון היום, כי ההפחתה לא התגלגלה לצרכנים ולכן אינה מוצדקת. תוספת הכנסות המדינה ממיסים בעקבות דחיית הפעימה הזו תעמוד על 33.8 מיליון ₪.

בצו שהובא היום לוועדת הכספים, צויין ע"י אנשי האוצר, כי בהתאם להסכם שאושר בליל תקציב 2016, משרד האוצר בדק האם נפגע הפדיון של מגדלי הדגים בישראל ובכמה. עפ"י ההסכם ירידה בפדיון בשיעור של 10% ומעלה, אמורה להוביל לדחיית הפעימות הבאות של הורדת המכס. עוד צויין בצו, כי אכן אלו הממצאים שעלו מבדיקת הפדיון של המגדלים ומשכך, מוצע לדחות את הפעימה שנועדה לתחילת 2018 בשנה ובכך בעצם לדחות גם את הפעימות הבאות שהיו מיועדות לתחילת 2019 ו- 2020. הצו תאם את עמדת ועדת הכספים בעניין ועל-כן חברי הוועדה אישרו את הצו ולמעשה, דחו את הפעימה הנוכחית של 2018.

את העניין הזה הסבירה מרכזת בכירה ברשות המיסים, יוליה אונגר, שאמרה שמדובר בדחייה ולא בביטול, כי "אכן מבדיקות שקיימנו עולה שהיתה ירידה בפדיון של המגדלים בלמעלה מ- 10%. מדובר במכס על דגי בורי, אמנון וקרפיון".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לאנשי האוצר לבטל לחלוטין את מתווה הפחתת המכס בענף המדגה לאור העובדה שהפדיון של המגדלים ירד בשיעור גבוה. גפני הוסיף, כי "ממילא שר האוצר יכול בכל רגע נתון להחליט על הורדת המכס, כשלהפחתה אין צורך באישורה של ועדת הכספים, הוא רק צריך לחתום על הצו". נוכח התנגדות אנשי האוצר לביטול גורף, קרא להם גפני, לדחות בשנתיים את הפעימה הבאה ולא בשנה בלבד, אך גם קריאתו זו נענתה בשלילה.

נציגת אגף התקציבים באוצר, תמר לוי-בונה: "משמעות הצו היא להותיר את רמת המכס על כנה. לפי נתוני הלמ"ס מחירו של פילה אמנון ירד ב- 22% והיתה עלייה של 47% בייבוא. לגבי קרפיון ובורי ירדו כ- 5% – 6%. אנחנו רוצים לאפשר לענף להתאושש, רוצים לחזק את התעשייה המקומית. בעת הזו, אנחנו לא מסכימים להצעה לדחות את הפעימה בשנתיים או יותר ומבקשים להותיר את הצו על כנו, לשנה אחת. אנחנו חתומים על הסכם מול המגדלים ואם נראה שהפדיון שלהם ממשיך להיפגע נעשה כל שביכולתנו לתקן את המצב. כשאנחנו חושבים על רווחתו של הצרכן יחד עם רווחתם של המגדלים אנחנו בוחנים כל פעם וכך נעשה גם בשנה הבאה, אם נראה שההשקעות שנתנו להם לא נשאו פרי".

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני סיכם את הדיון ואמר: "אנחנו מאשרים את הצו, כי עדיף לפחות לדחות בשנה אחת, אבל בזה לא תם הדיון בעניין. אני חושב וכך גם חברי ועדה אחרים, שזה לא נכון והיה צריך להקפיא את מתווה הפחתת המכס או לדחותו בשנתיים לפחות. אנחנו מאשרים את הצו, אך בתמורה לזה שאני מוותר לכם עכשיו, תידרשו לשלם בתקציב על דברים, יותר משמעותיים".
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close