ביטוח

הממונה על שוק ההון: נסיעה שיתופית לא מחייבת רכישת ביטוח רכב ייעודי

הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, פרסמה היום עמדה לפיה הסעה שיתופית על פי תקנות התעבורה מכוסה בפוליסה התקנית ולא מחייבת ביטוח רכב ייעודי.

בחודש דצמבר 2017 חתם שר התחבורה על התקנות המאפשרות נסיעה שיתופית בישראל (קארפול). לפי התקנות, הנהג והנוסעים מתחלקים בעלויות הנסיעה במגבלות שונות. לפי התקנות, הסכום המקסימלי יעמוד על 2 ₪ לק"מ, בעלה רכב לא יוכל לבצע יותר מ-2 נסיעות ביום, מספר הנוסעים לא יעלה על 4 ולא ניתן לעשות ללא תיאום מראש.

עם אישור התקנות הללו, נתקבלו מספר פניות ברשות שוק ההון, משרד האוצר ומשרד התחבורה, חלקם לעניין בירור האם נסיעה שיתופית לפי התקנות מכוסה במסגרת פוליסת ביטוח רכב (חובה ורכוש) או שנדרשת לכך פוליסת ביטוח רכב ייעודית.

פקודת ביטוח רכב קובעת, בין היתר, כי תנאי לשימוש רכב מנועי הוא רכישת פוליסה בת תוקף לפי דרישות הפקודמה והפרת החובה לבטח היא עבירה פלילית.

לאחר בדיקה בהתאם להגדרות ומטרות של נסיעה שיתופית ובהתאם לפוליסות התקניות, רשות שוק ההון הודיעה כי היא סבורה כי נסיעה שיתופית העמודת בתקנות התעבורה, מכוסה במסגרת פוליסת ביטוח רכב חובה ורכש רכוש בהתאם לפוליסה התקנית ואינה מצריכה ומחייבת רכישת פוליסת ביטוח רכב ייעודית נסיעה שיתופית. זאת מהסיבות הבאות:

  1. לא למטרת רווח – התקנות קובעות כי כל אחד מהנוסעים והמסיע ישתתפו בהוצאות הנסיעה הישירות ועד ל-2 ₪ / ק"מ. הגבלה זו לא מקנה רווח מהפעילות למסיע, אלא כיסוי הוצאות בלבד.
  2. לא עסק – המסיע יכול לבצע עד 2 נסיעות ביום ולכן פעילות עסקית עצמאית של חברת הסעות היא לא רלוונטית.
  3. כמות נוסעים מוגבלת – מספר הנוסעים המקסימלי לא יעלה על 4 מלבד הנהג, דבר שלא מאפשר להסיע נוסעים שלא ברכב פרטי.
  4. לא מתקיים סיכון מוגבר – שימוש ברכב פרטי לטובת נסיעה שיתופית לא מעלה את הסיכון באופן משמעותי, לנוכח היקף המוגבל של הנסיעות מספר הנוסעים. לא מתקיים סיכון הקיים בנסיעה שהיא למטרה עסקית המצדיק החרגת שימוש זה מהפוליסה התקנית.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close