ביטוח

ועדת העבודה והרווחה אישרה: קצבאות הנכות יועלו; הקצבה הבסיסית תעלה ב-770 שקל

קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב- 470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים כבר בפעימה הראשונה.

בתום דיון סוער, אישרה היום ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת את הצעת החוק הממשלתית להעלאת קצבאות הנכות. 7 ח"כים הצביעו בעד החוק, וח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) נמנעה.

הצעה זו אושרה כשבועיים לאחר שועדת הכספים אישרה את הגדלת קצבת הנכות ובכך למעשה, קצבאות הנכים עשוית לגדול לאחר שיושלמו הליכי החקיקה בעניין במליאת הכנסת. הסכום שאושר עומד על 1.25 מיליארד ₪, הינו הראשון מתוך מס' פעימות עד ליישום המלא של ההסכם עם הנכים.

עיקרי הצעת החוק שאושרה:

  • קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב- 470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים כבר בפעימה הראשונה. בחישוב זה נכלל מיזוג הקח"ן (קצבה חודשית נוספת שמקבלים נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר): כל הנכים הזכאים לקצבת נכות כללית יקבלו קח"ן, ובסכום שווה של 452 שקלים בחודש.
  • עד כה ניתן קח"ן רק לבעלי נכות רפואית בדרגה 80% ומעלה (בעלי נכויות רפואיות בדרגות נמוכות יותר הסתפקו ב- 152-351 שקלים עד כה). מעתה, ככל שאדם קיבל קח"ן נמוך יותר, או לא קיבל קח"ן כלל, כך תגדל קצבתו הכללית. עלות תוספת זו: 240 מיליון ש"ח.
  • הקצבה תעלה בפעימה אחת ולא שתיים, ב- 1 במרץ 2018, ללא רטרואקטיביות.
  • הדיסריגארד (סכום שאינו מובא בחשבון בחישוב הכנסת הנכה, על מנת לזכותו בקצבה) יעלה ל-3,700 ש"ח (במקום 2,800 ש"ח כיום).
  • תוספת של 200 ש"ח בחודש לקצבת השר"מ לשתי הרמות הגבוהות.
  • עד סוף שנת 2019 יהיו רשאים שרי האוצר והרווחה להגיש תקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה, בהן תפורט הגדלה נוספת של הקצבאות (לא תוקם ועדה לעניין כפי שתוכנן בתחילה). בכל מקרה נקבע בחוק כי עלות כלל הפעימות תעמוד על 4.34 מיליארד ש"ח בשנה.
  • נקבע כי קצבת הנכות הסופית, בתום כל הפעימות, לא תפחת מ-3,700 שקלים בחודש (על פי ההערכות תעמוד על כ-4,000 שקלים).
  • הקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק החל בשנת 2022
  • למימוש כל המהלכים שלעיל, יוסיף משרד האוצר עוד 100 מיליון שקלים, כך שעלות הפעימה הראשונה תעמוד על 2.24 מיליארד ש"ח בשנה, ועלות כלל הפעימות תגיע כאמור ל- 4.34 מיליארד ש"ח בשנה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "הסכום לא מספיק כדי להשיג את מה שכולנו רוצים, עם זאת הגענו להישגים גדולים ולהעלאות משמעותיות בקצבה. העלינו את כלל הנכים מעל קו העוני, ונתנו תוספות משמעותיות לאלה שהיו ברף התחתון שלו. נמשיך את הדרך, והמאבק הזה לא יסתיים עד שהכנים יגיעו למלוא השירותים הנדרשים להם".

פעילי נכים שנכחו בדיון הביעו מורת רוח מהצעת החוק: "זה לא צודק ולא הגיוני, נמשיך עם כל המחאות שתכננו ועצרנו", אמר יהודה דורון. "לא העליתי בדעתי שממשלת ישראל תעשה לנו חצי היריון. אני מעריכה את המאמץ, אבל לא לתוצר הזה התכוונו", אמרה נעמי מורביה. "המאבק יעבור לבתים. אנחנו, אלפי נכים, לא נעצור", אמר אייל כהן.

ביוזמת ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), נקבע בהצעת החוק כי גופים המייצגים מבקשי קצבת נכות יוגבלו בגביית שכר טרחה נוסף מהנכים, עקב העלאת קצבאותיהם

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close