חדשות כלכלה

ביקורת רשות המסים במשרדי עורכי דין: "לא שמתי לב.." ו- "פשוט נלחצתי"

עורך דין ניסה "להעלים ראיות" על ידי קריעת מסמך בו נרשמו ההכנסות לא מדווחות

מבדיקה של ספרי משרד עורכי דין, נמצא דף אקסל שמרכז את הכנסות המשרד, שלא נרשמו בספרי החברה ושלא הוצאו קבלות בעבורן. לתדהמת המבקרים ממס הכנסה, קרעו מנהלי המשרד את המסמך. מאוחר יותר שוחזר מסמך פירוט ההכנסות, שלא נרשמו בסך 67,878 ₪. מנהל המשרד הודה בפני החוקרים שפעל מתוך לחץ וטען: "לא ניסיתי להעלים פשוט לא הספקתי ונלחצתי"…

המקרה ארע השבוע, בעת מבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בעיר תל אביב יפו, שהתמקד בעורכי דין, ואשר כלל 190 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 10% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל בראשות פקיד שומה תל-אביב 3, נבחרו בתי עסק בתחום עריכת דין, חנויות צעצועים, סיטונאים, מוסכים וחברות היי-טק.

מספר עורכי דין שנבדקו ביום הביקורת ולא רשמו הכנסותיהם כדין, שמרו לעצמם את "טענת חוסר תשומת הלב". בתוך כך, עורך דין שמבדיקת דפי הבנק שלו נמצאו העברות בנקאיות בסך של 51,000 שלא נרשמו ושלא הוצאה קבלה בגינם טען: "לא שמתי לב…" עורך דין אחר, שגם בדפי הבנק שלו נמצאו העברות בנקאיות שלא נרשמו טען אף הוא, "לא שמתי לב הייתי בטוח שרשמתי.." ובמשרד נוסף טענו: בגלל אירוע מצער שקרה במשפחה לא שמנו לב". במשרד אחר שלא רשם העברה בנקאית בסך 50,000 ₪ נאמר על ידי המנהל:"לא שמתי לב לזה, אני רושם הכל".

בחשבון הפיקדון של אחד המשרדים שנבדקו, נמצאו 3 תקבולים בסך 177,295 שלא יצאו קבלות בגינן או כל רישום טען עורך הדין: "לא ידעתי שצריך ישר לרשום". עורך דין אחר שלא רשם צ'קים בסך 3,510 ₪ זקף לעצמו את "חזקת תום הלב" ואמר: " הדבר נעשה בתום לב"..

מנהל משרד למתן שירתי עריכת דין שלא רשם העברה בנקאית בסך 1,084 ₪, אמר לחוקרים: "אני אבדוק את העניין." לעומתו, עורך דין אחר שלא רשם שתי הכנסות בסך 8,100 השיב לחוקרים: "זה מחשבון נאמנות בטעות לא רשמתי".

פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close