חדשות כלכלה

ריבית בנק ישראל לחודשים יולי-אוגוסט 2018 ללא שינוי – 0.1%

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה להותיר את ריבית בנק ישראל לחודשים יולי-אוגוסט 2018 על כנה בגובה 0.1% – עדיין לא ברור מתי הריבית תחל להעלות.

סביבת האינפלציה ממשיכה לעלות בהדרגה, בתמיכת המדיניות המוניטרית המרחיבה, ומתקרבת לתחום יעד יציבות המחירים. ב-12 החודשים שהסתיימו במאי נרשמה אינפלציה בשיעור של 0.5% והאינפלציה על פי המדדים המנוכים מהשפעות זמניות גבוהה יותר, אך עדיין נמוכה מהיעד. על פי תחזית חטיבת המחקר, האינפלציה בארבעת הרבעונים הקרובים תגיע ל-1.4%. שער החליפין האפקטיבי שומר על יציבות יחסית; מאז החלטת הריבית האחרונה נרשם פיחות של כאחוז לאחר ייסוף בשבועות שקדמו לה.

מאז החלטת הריבית הקודמת עלו תשואות האג"ח הממשלתיות בארץ לעומת ירידות במשקים המפותחים, וצומצם הפער בין התשואה הנומינלית ל-10 שנים על אג"ח של ממשלת ארה"ב לבין התשואה המקבילה בישראל. באשר לפעילות הכלכלית, גם האומדן השני לנתוני החשבונאות הלאומית מעיד כי ברבעון הראשון של 2018 הוסיפה הפעילות הכלכלית להתרחב בקצב נאה. המדד המשולב לחודש מאי עלה ב-0.25%, נמוך מעט מקצב העלייה בחודשים שקדמו, ומדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים ירד במאי, ומצוי מעט מתחת לגבול המבחין בין התרחבות להתכווצות.

מחירי הדירות התייצבו בחודשיים האחרונים שעבורם התפרסמו נתונים (פברואר ומארס) לאחר שירדו ב-2.4% מרמת השיא ששררה באוגוסט אשתקד. לעומת זאת, שיעור העלייה השנתי של מחירי השכירות (בחוזים חדשים ומתחדשים) המשיך לעלות במאי, והגיע ל-2.9%.

קצב צמיחת הסחר העולמי מאט בחודשים האחרונים, והירידה במדד מנהלי הרכש הגלובליים מאותתת על היחלשות המומנטום. בשבועות האחרונים שב והתגבר הסיכון להחרפת "מלחמת סחר" וגבר המתח הפוליטי באירופה. בשוקי המניות של המשקים המפותחים נרשמה יציבות, לעומת ירידות במשקים המתעוררים.

עוד בנושא

בואו להיות חברים שלנו בערוץ הטלגרם - t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד. יש לכם מידע חשוב לספר לנו? כתבו לנו דרך המייל האדום.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close