חדשות כלכלה

ועדת הרפורמות אישרה: מנגנון חדש לאימוץ תקינה בינ"ל

ח"כ רחל עזריה: "הקלה משמעותית ליבואנים שתוריד במהירות את יוקר המחיה" • שר הכלכלה, ח"כ אלי כהן: "הפחתה דרמטית של הרגולציה, לאחר שגורמים אינטרסנטיים השתמשו בתקינה להגבלת התחרות"

ועדת הרפורמות, בראשות ח"כ רחל עזריה (כולנו), אישרה היום (ב'), פה אחד, לקריאות שניה ושלישית את הצעת חוק התקנים (תיקון מס' 13), התשע"ח-2018.

התיקון מתייחס רק לקבוצת התקנים הרשמיים המאמצים תקנים בין-לאומיים, אשר היו קיימים לפני אוגוסט 2016 ולא לתקנים חדשים, וכולל מנגנון לבחינה חד-פעמית שלהם והסרת השינויים הלאומיים שאינם מתחייבים שיימצאו בהם, למעט במקרים חריגים.

התיקון קובע גם לוחות זמנים לכל שלב משלבי הפעילויות המוגדרים בחוק, לרבות הליכי ההיוועצות, הערות הציבור, והתייחסויות השרים הממונים, ככל שנדרשות. הוועדה קבעה כי מועד כניסתו לתוקף של התיקון יהיה 1 באפריל, בכדי לאפשר למכון התקנים להיערך לו מחד, ולעמוד ביעד של השלמת המהלך עד אוגוסט 2019, מאידך.

למרות לוח הזמנים הנוקשה, הוועדה קבעה כי הודעה על הכוונה לבצע שינויים בתקנים הקיימים, תישלח, בין היתר, לנציגי כל ארגוני הצרכנים שאושרו במסגרת חוק הגנת הצרכן, בנוסף על פרסום ההודעה באתר המשרד, לכלל הציבור, העברתה לשרי הממשלה ולנציגי ארגוני התעשיינים והיבואנים, בכדי לוודא שיתאפשר להם להביע עמדתם לתהליך השינוי.

התיקון גם קובע כי אי התייחסות השרים לתיקון התקן במסגרת לוח הזמנים שנקבע כמוה כהסכמה, בניגוד למצב הקיים היום, וכן קובע התיקון מנגנון של טיפול במקרים חריגים ובמחלוקות בין השרים. התיקון אף משאיר לממונה על התקינה שיקול דעת לא להעביר תקן מסוים לטיפול במנגנון החדש, אם הוא סבור כי הוא מצוי בשלב מתקדם בתהליך הישן, ושינוי התהליך רק יעכב את אכרזתו כתקן רשמי.

שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן (כולנו): "אין שום סיבה לייצר תקנים ייחודיים ישראל! אימוץ התקנים הבינלאומיים יפחית באופן דרמטי את הרגולציה, יגדיל את מגוון המוצרים ויסייע ביעילות המגזר התעשייתי והפחתת יוקר המחיה. חלק מהסטיות בתקנים הישראלים נוצרו ע"י גורמים אינטרסנטים המשתמשים בוועדת התקינה כפרקטיקה להגבלת תחרות".

יו"ר הוועדה, ח"כ רחל עזריה, אמרה: "הרפורמה במכון התקנים היא כלי חשוב במאבק ביוקר המחייה ובפתיחת השוק הישראלי לתחרות. כולם היום יכולים לראות דרך האינטרנט וברחבי העולם את הפער בין מגוון המוצרים שיש בחו"ל ובין אלו שנכנסים לארץ, וכמובן שגם המחירים בארץ גבוהים יותר. אנחנו רגילים לחשוב על עצמנו כעל מדינה מאד מיוחדת, אבל יש נושאים שאין סיבה שנהיה מיוחדים בהם. אם מוצר טוב לשימוש באירופה ובארצות הברית אין סיבה שלא נתבסס על התקן הבינלאומי כדי להכניס אותו לארץ. הצעת החוק הגיעה לוועדה בשבוע שעבר, עבדנו עליה באינטנסיביות כדי להעביר אותה במהרה, ועל מנת שמשרד הכלכלה ומכון התקנים יוכלו להתחיל את העבודה והצרכנים יוכלו ליהנות ממחירים זולים יותר בהקדם האפשרי".

לאחר מכן העלתה יו"ר הוועדה את הצח החוק להצבעה וזו, כאמור, אושרה פה אחד.
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close