אנרגיה

דלקן אוניברסלי יוצא לדרך: כך תוכלו להנות מהטבות ולתדלק בכל תחנה

אתמול (1.1.18) נכנסה לתוקף רפומה שעניינה תדלוק רכבים על ידי דלקן אוניברסלי (נקרא גם התקן תדלוק אוניברסלי). בעזרת הדלקן האוניברסלי ניתן לתדלק בכל תחנת דלק, אפילו אם ההסכם שלכם מול חברת דלק אחרת. הרפורמה הזו עשוייה גם לפתוח את התחרות של הדלקנים לגופים מאוגדים או מועדוני צרכנות גדולים.

בכתבה הזו אנו נדבר בעיקר על רפורמת הדלקן האוניברסלי, רקע, כיצד מצטרפים, איך בוחרים ספק ועוד. בין אם אתם עובדים בגוף מאורגן (כגון מקום עבודה או מועדון צרכנות) או אם אתם צרכנים פרטיים, הכתבה הזו עשוייה לספק לכם ערך רב. מוכנים? בואו נתחיל.

מהו דלקן / התקן תדלוק?

לפני שנדבר על הדלקן האוניברסלי, ראשית כל בואו נבין מהו דלקן ואיך זה עובד.

דלקן (כדוגמת הדלקן של חברת דלק או פזומט של חברת פז) הוא טבעת שמותקנת בפתח מכסה הדלק של הרכב שלכם לטבעת זו מצורף כרטיס שהוא כולל את פרטי הרכב, החברה וכד'. כאשר אתם מכניסים את משאבת הדלק לתוך פתח התדלוק של הרכב, המשאבה מזהה את התקן התדלוק הקיים ואתם מתחילים לתדלק את הרכב שלכם.

חברות דלק מציעות גם אפשרות של רכישת כרטיס תדלוק, שהוא דומה לכרטיס אשראי שאיתו ניתן לתדלק במקום התקנת הטבעת בפתח משאבת הדלק.

בסיום התדלוק, אינכם צריכים לשלם כסף במקום, אלא תקבלו חשבונית חודשית על פי ההסכם מול חברת הדלק.

מהו דלקן אוניברסלי / התקן תדלוק אוניברסלי?

דלקן אוניברסלי הוא דלקן רגיל לכל דבר, כלומר טבעת אוניברסלית שמותקנת בכניסת פתח התדלוק שלכם ומשאבת התדלוק יודעת לזהות את התקן התדלוק, מספר הרכב, שם החברה ועוד ומאפשרת לכם לתדלק את הרכב שלכם ללא צורך תשלום בסיום התדלוק.

בנוסף לכך, אתם יכולים לתדלק את הרכב שלכם בכל תחנת דלק בארץ וזאת ללא מחויבות לתדלק בחברת הדלק שלכם או בסניף ספציפי שלכם. כלומר, אם נתקעתם באזור ללא תחנת דלק שאיתה אתם עובדים, אזי תוכלו לתדלק בתחנת הדלק שנמצאת שם.

בנוסף, תוכלו לעבוד עם כמה תחנות דלק במקביל ולהנות מהטבות של כולם בהתאם להסכם. חברת הדלק שלכם לא תוכל לכבול אתכם יותר.

כבר מתחילת שנת 2018, כל תחנת דלק שיש בה אפשרות של תדלוק אוטומטי (הכוונה – באמצעות דלקן), תחויב לספק לפחות 3 משאבות של תדלוק אוניברסלי. עד סוף השנה כל המשאבות של תחנות הדלק יצטרכו לתמוך בהתקן אוניברסלי כך שתוכלו לתדלק בכל משאבה בכל תחנת דלק שתרצו.

דלקן אוניבסרלי – איך זה עובד?

השלב הראשון שאתם צריכים לעשות אם אתם רוצים להצטרף לתדלוק באמצעות דלקן אוניברסלי, הוא לדעת אם יש גוף צרכני שהצטרף לזה. לדוגמה, אם מועדון צרכנות כלשהו, חברת האשראי או גוף אחר, מציע הנחות בהצטרפות, אתם יכולים לפנות אל חברת הדלק שיש להם הסכם איתה ולקבל פרטים נוספים.

אם הרכב שלכם הוא של עבודה, בצורת ליסינג, אתם מקבלים החזרי דלק וכד' – שווה לשקול לבדוק מול המעסיק שלכם. שאם כן, זה עשוי להפחית את העלויות של הדלק שלכם (וגם של המעסיק).

כאשר החלטתם לפנות לחברת דלק (או לכמה חברות דלק), שאלו אותם על התקן תדלוק שהם מציעים, כולל העלויות ופרטים נוספים. באופן עקרוני, ישנו הסכם מיוחד עם חברת הדלק בה מפורטים המחירים, האובגילו של התדלוק (גובה אשראי) ומתי אתם משלמים ומקבלים חשבונית.

בשלב הבא, עליכם להתקין התקן אוניברסלי ברכב שלכם ואז תוכלו לתדלק. במעמד התדלוק, אינכם צריכים לשלם, אלא רק בתום החודש או לפי ההסכם שלכם עם החברה.

מי המפסידים של רפורמת התקן אוניברסלי / דלקן אוניברסלי?

המפסידים הגדולים של הרפורמה הם חברות הדלק הגדולות. שלמעשה נהנו מזה שהלקוחות היו כבולים אליהם. במילים אחרות, 4 חברות הדלק הגדולות בישראל:

  • פז.
  • דלק.
  • סונול.
  • דור אלון.

מי המרוויחים של רפורמת התקן אוניברסלי / דלקן אוניברסלי?

המרוויחים העיקריים של הרפורמה הם הצרכנים הפרטיים והצרכנים העסקיים. כעת, גם צרכנים עסקיים כדוגמת חברות בעלות ציי רכב, חברות הסעות, חברות הובלות, משאיות של מפעלים ורכבי ליסינג של חברות, כל אלו יכולים לאפשר לעובדים שלהם לתדלק את הרכב בכל תחנת דלק על פי נהלים וכללים נהוגים ובכך שהם ייהנו מתחרות גדולה יותר ומחירים נמוכים יותר.

המרוויחים הנוספים הם חברות הדלק הקטנות בישראל: טן, סדש, מיקה, תפוז וכד'.

איך מתקינים את הדלקן האוניברסלי?

בישראל ישנן 2 חברות שמייצרות דלקנים אוניבסרליים:

  1. אורפק.
  2. רוזמן.

כל אחד יכול לפנות אל החברות הללו כדי לרכוש ולהתקין את התקני התדלוק האוניברסליים תמורת תשלום של כמה מאות שקלים (תלוי בכוח המיקוח שלכם).

קבלו מידע נוסף בנושא דלקן אוניברסלי


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

עוד בנושא

בואו להיות חברים שלנו בערוץ הטלגרם - t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד. יש לכם מידע חשוב לספר לנו? כתבו לנו דרך המייל האדום.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close