דין ומשפט

פסק דין: השופט קבע כי מומחה בית המשפט קיפח את התובע – והכפיל את הפיצויים

פסק דין נדיר התקבל לאחרונה ע"י כבוד השופט יחזקאל הראל מביהמ"ש השלום בתל-אביב, במסגרתו קבע כי חוות הדעת של מומחה אותו מינה, שגויה ומקפחת – וכי למעשה נכותו התפקודית של התובע כפולה מזו שקבע המומחה.

פסק הדין התקבל בתביעתו של מכונאי אופנועים (55) תושב חולון, שעבר תאונת דרכים ונפצע בכתפו ואיבד לטענתו את היכולת להמשיך לעסוק במקצועו. המכונאי הגיש תביעה לפצותו בעילה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה -1975.

לאחר הגשת התביעה ובהסכמת הצדדים, מונה מומחה רפואי בתחום האורטופדיה, אשר בדק את התובע וקבע, כי הוא סובל ממגבלה קלה בכתפו, שלא פוגעת בכושר עבודתו – והעמיד אותה על שיעור של 10% בלבד. התובע, באמצעות עו"ד, זימן את המומחה לחקירה בבית המשפט אודות חוות דעתו.

במסגרת חקירתו של המומחה במהלך דיון ההוכחות, אומת הנ"ל עם מסמכים רפואיים אשר נערכו על ידי מומחים בעלי שם באורטופדיית הכתף במהלך הבדיקות והטיפולים שעבר התובע. עפ"י מסמכים אלה, סובל התובע ממגבלה קשה יותר מאשר זו שנמצאה בבדיקתו את התובע על ידי המומחה לצורך חוות הדעת.

בנוסף, הציע עוה"ד למומחה, במהלך החקירה, כי אפילו על סמך ממצאי בדיקתו את התובע, היה מקום לקבוע נכות גבוהה יותר, בהסתמך על סעיף ליקוי אחר מזה אשר בו בחר להשתמש בחוות דעתו. במסגרת חקירתו עמד המומחה בתוקף על קביעותיו בחוות הדעת.

למרות התעקשותו של המומחה, קבע כב' השופט הראל, בפסק דינו, כי היה מקום לקבוע את נכותו של התובע עפ"י סעיף ליקוי אחר מזה שבו בחר המומחה להשתמש הקובע נכות גבוהה מזו שנקבעה בחוות הדעת. מדובר על תרחיש אפשרי אך נדיר, כיוון שברוב המוחלט של המקרים, בית המשפט מקבל את חוות הדעת שהוגשו ע"י המומחים אותם מינה ונוטה שלא לסטות ממנה.

בסיכומו של דבר, קבע כב' השופט הראל, בפסק דינו, כי המומחה קיפח את התובע בחוות דעתו. לפיכך מצא כב' השופט הראל לנכון, להעמיד את נכותו הרפואית של התובע בשיעור של 15%, ואת נכותו התפקודית בשיעור של 20%. על בסיס קביעה זו, בין היתר, חייב כב' השופט הראל את חברת 'הפול', שביטחה את אופנועו של התובע בביטוח חובה, בתשלום פיצוי בסך של כ- 570 אלף ש"ח בצירוף שכ"ט עו"ד והוצאות משפט.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close