טכנולוגיה ודיגיטל

פייסבוק החלה להגביל גישה לנתונים האישיים שלכם

פרשת קיימברידג' אנליטיקה מסתעפת, פייסבוק הודיעה אתמול כי להערכתה מידע של כ-87 מיליון אנשים שותפו באופן לא תקין עם חברת האנליטיקה. על פי הנתונים, כ-82% מהאנשים (70.6 מיליון) הם מארצות הברית, לאחר מכן ברשימה נמצאים מדינות: פיליפינים, אנגליה, מקסיקו, קנדה ועוד.

כדי להגן על המשתמשים (וקודם כל כדי להגן על עצמה), פייסבוק החליטה להגביל את הנתונים המשותפים עם אפליקציות ועם שפת האינטרציה (API). במילים אחרות, מפתחים המפתחים אפליקציות לצרכים שונים כגון: יצירת אירועים, פרסום בקבוצות, התחברות, חיפוש וכד' – יקבלו פחות מידע אישי על אנשים.

אירועים

עד כה אנשים היו יכולים לאפשר לאפליקציה לקבל גישה על אירועים שהם מארחים או משתתפים ואפילו אם הם פרטיים. מעתה, אפליקציות אלו לא יוכלו לקבל מידע לרשימת האורחים או פוסטים בעמוד האירוע בפייסבוק. בנוסף, בעתיד רק אפליקציות שיאושרו על ידי פייסבוק יורשו להשתמש ב-API הזה.

קבוצות

כיום אפליקציות נדרשות לקבל הרשאה של מנהל קבוצה סגורה או חבר בה כדי לגשת לנתונים והרשאה של מנהל בקבוצה חסויה. אפליקציות אלו היו יכולות לעזור למנהלי קבוצות לפרסם מהר יותר ולהגיב לתגובות. בקרוב, אפליקציות אלו ידרשו לקבל אישור של פייסבוק ושל מנהל קבוצה כדי להבטיח שהן יועילו.

בנוסף, אפליקציות אלו לא יוכלו לקבל מידע על החברים בקבוצה ולא על פרטים אישיים שלהם כגון שמות ותמונות פרופיל, קבצים מצורפים או תגובות.

עמוד עסקי

עד כה כל יישום שמשתמש ב-API של העמודים היה יכול לקרוא פוסטים ותגובות, להגיב לתגובות או הודעות ולתזמן פרסום פוסטים. לכן, מעתה כל האפליקציות שיבקשו גישה לממשק – יחוייבו להיות מאושרים על ידי פייסבוק.

כניסה לפייסבוק

מעתה, כל האפליקציות שירצו לקבל גישה למידע כמו סימוני אהבתי, צ'ק אין, תמונות, סרטונים וכד' – יצטרכו לקבל אישור מפייסבוק. אמנם זה היה קיים גם כיום, אך מעתה התנאים הוקשחו. בנוסף, אפליקציות אלו לא יוכלו לקבל גישה כגון דעות פוליטיות, מערכת יחסים, רשימת חברים מותאמת אישית, השכלה, עבודה ופעילויות נוספות.

חיפוש בפייסבוק

עד כה, אנשים היו יכולים להזין את המייל או הטלפון של אנשים אחרים בתיבת החיפוש כדי למצוא אותם. זה היה יכול לעזור אם אינכם יודעים איך השם שלהם מופיע במדוייק בפייסבוק. אבל, תכונה זו נוצלה לרעה לכדי לקבל מידע אישי של אנשים רבים ולכן החל מהיום – תכונה זו בוטלה.

היסטוריית שיחות והודעות טקסט

זה לא חדש שלאפליקציית פייסבוק יש גישה למידע רב מהטלפון שלכם, לרבות רשימת אנשי קשר כדי שתוכלו לקבל הצעות שלהם בפייסבוק. פייסבוק הודיעה כי היא לא אוספת את תוכן ההודעות ותמחק את יומני השיחות מעל שנה. בקרוב, פייסבוק תפחית את הגישה כדי לקבל מידע דרוש בלבד ולא יהיו אף נתונים כמו זמן השיחות.

ספקי נתונים

בשבוע שעבר פייסבוק הודיע כי תסגור את קטגוריית השותפים, דבר שאפשר למפרסמים לבצע מיקוד בצורה ישירה מפייסבוק. על פי הערכות, זה ייכנס לתוקף תוך 6 חודשים.

אינסטגרם

מכיוון שאינסטגרם היא חברת בת של פייסבוק, גם היא משתנה. החל מהיום, אפליקציות לא יוכלו לקבל גישה למידע אחרי מי אתם עוקבים ומי עוקב אחריכם וכן מערכת היחסים שלהם. בנוסף, החל מ-11 בדצמבר, אפליקציות לא יוכלו לקבל גישה לפוסטים ציבוריים ובתחילת 2020 אפליקציות לא יוכלו לקבל מידע אישי של המשתמש.

השבוע, אנחנו פרסמנו באתר שלנו כתבה על איך לנהל ולהסיר את האפליקציות אשר מחוברות לחשבונות הפייסבוק, גוגל, לינקדאין ועוד. כך שאינכם צריכים לחכות עוד ולהתחיל להסיר מידע אישי שלכם מאפליקציות קיימות.

בתוך כך, לפני כשבועיים, הודיעה הרשות להגנת הפרטיות בישראל כי החלה בחקירה מנהלית כנגד פייסבוק שכן ייתכן ומידע אישי של אנשים מישראל אף שותפו עם חברת האנליטיקה.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close