שוק ההון

בנק ישראל: אלו הקריטריונים הסופיים של הרוכשים החדשים של חברות כרטיסי האשראי

על פי ההמלצות והמסקנות של ועדת שטרום ובהתאם לחוק להגברת התחרות בבנקאות, עד לינואר 2020 יצטרכו בנק הפועלים ובנק לאומי למכור את חברות כרטיסי האשראי שבבעלותם או להפחית את אחזקתם כך שתעמוד על פחות מ- 40%, אם ינפיקו את החברות בבורסה.

המכירה יכולה להתבצע באחת מ-3 הדרכים הבאות:

 1. הנפקה ראשונה לציבור של מניות בבורסה.
 2. מכירת גרעין שליטה למשקיע או לקבוצת משקיעים, שיקבלו היתר שליטה מבנק ישראל.
 3. חלוקת מניות לבעלי המניות של הבנקים כדיבידנד בעין.

במידה ותוך 3 שנים מכניסת החוק (ינואר 2017) הבנקים הנפיקו לציבור לפחות 25% מהחברות וההחזקה שלהם לא עולה על 40% מאמצעי השליטה בחברה, חובת המכירה המלאה תידחה ל-31.1.2021.

המסמך הסופי שפרסם בנק ישראל היום, מגדיר את התנאים למי שיוכל לקבל היתר לרכוש חברת כרטיסי אשראי או להקים ולהיות בעלים של סולק בישראל. כמו כן, נקודות חוזקה של חברות כרטיסי האשראי, אתגרים מרכזיים של חברות כרטיסי האשראי ועוד.

החוזקה של חברות האשראי

לחברות האשראי יש מאגרי מידע עשירים על משקי בית ועסקים, כך הם יכולים להתפתח ולהציע מוצרים פיננסיים נוספים ללקוחות תוך כדי כניסה לתחרות מול הבנקים וגופים פיננסיים אחרים. לחברות יש הון עצמי גבוה וזמין המאפשר להם להשקיע בגופים ובשירותים נוספים.

בנוסף, חברות האשראי בעלות ידע רב בניהול סיכונים, ממשל תאגידי, ידע רגולטורי וניסיון במתן אשראי לצרכנים. לבסוף, החברות צפויות להתמודד עם אתגרים (בניית מודל עסקי בר קיימא, גיוון מקורות הנזילות, התמודדות עם תחרות גוברת, היערכות תפעולית לחוק ועוד), ולכן בנק ישראל יעניק "רוח גבית" רגולטורית כדי לתמוך ביכולתן להגביר את התחרות בשוק הסליקה והאשראי.

הרוכשים החדשים

המסמך מפרט גם את הקריטריונים למתן היתר שליטה הכוללים נושאים של חוסן פיננסי, מבנה החזקות פשוט, ניסיון קודם, היעדר ניגוד עניינים, אסטרטגיית השקעה ועוד. זהות הרוכשים הפוטנציאליים האפשריים הם:

 • משקיעים אסטרטגיים – בנקים זרים, חברות תשלומים, גופי טכנולוגיה ועוד
 • גופים פיננסיים מהארץ – בעלי היקף נכסים ארוכי טווח נמוך מ-100 מיליארדי ש"ח
 • תאגידים ריאליים מהארץ – בהם סך המכירות בשנה או האשראי נמוכים מ-6 מיליארד ₪
 • גופים פיננסיים וריאליים מחו"ל – בעלי ניסיון רלוונטי.
 • קונסורציום – של הגופים לעיל.
 • קרנות השקעה פרטיות – מהארץ ומחו"ל (PE).

בנוסף לכך, הרוכשים החדשים יחוייבו להחזיק גרעין שליטה של 30% לפחות מהון החברה והם לא יוכלו לשעבד יותר מ-10% ממניות הגרעין. הרוכשים יוכלו לגייס אשראי לצורך רכישת חברות האשראי מכל גורם, אך לא מהבנקים המוכרים. בנק ישראל מסכים  לרוכשים גם לגייס הון דרך אגרות חוב.

הרגולציה

בנק ישראל הודיעה כי מעדיף את הפרדת החברות מהבנקים זאת על מנת שהם יתבססו כגופים פיננסיים תחרותיים. בנק ישראל פרסם את מתווה העמלה הצולבת לפני כחודש ובה מצויין כי העמלה הצולבת תופחת ל-0.5% עד שנת 2024 וזאת כדי שחברות האשראי יוכלו להתבסס. מפני שהמתווה הזה אינו סופי, הבנק יפרסם בקרוב את המתווה הסופי.

הפיקוח על הבנקים גם פועל להפחתת הצורך בנזילות של חברות האשראי, אך בינתיים יאפשר להם לגייס אשראי דרך הבנקים, דרך הגופים המוסדיים ודרך אג"ח מהציבור (תחת מגבלת החוק – 2.5-5 מיליארד שקל).

לאחר ההפרדה, החברות יוכלו להיכנס ליותר תחומי פעילות וזאת באישור המפקח על הבנקים. הדובדבן של הקצפת הוא שהפיקוח על הבנקים יאפשר לחברות האשראי לקבל רישיון בנק בהליך מזורז ולהתחיל לגייס פקדונות. הרגולציה של הבנק החדש תותאם לגודל, לפעילות שתוגדר ולסיכונים.

ההקלות החדשות בתחומים הדיגיטליים, מאפשרים לחברות האשראי להציע שירותים כמו: פתיחת חשבון בנק מרחוק, ובקרוב גם הרחבת מיקור חוץ ואספקת דפי פירוט דיגיטליים.

גם דרישות הלימות ההון הופחתו ביחס לבנקים גדולים וקטנים (הון ליבה של 8.5% והון כולל של 11.5%). בנושא מדיניות הדיבידנד ובכפוף לאישור הפיקוח על הבנקים:

 • לפני הרכישה – החברות רשאיות לחלק דיבידנד ולקבוע מדיניות חלוקת דיבידנד על בסיס קבוע.
 • אחרי הרכישה –תתאפשר מדיניות חלוקת דיבידנד בהתאם לתוכנית האסטרטגית ופרופיל הסיכונים.

מה עשו הבנקים עד כה?

בינתיים, בנק הפועלים שכר את שירותי חברת Citi לליווי בחירת החלופה המועדפת להיפרדות מישראכרט והודיע כי צפוי לחתום על הסכם מול כאל ולאומי קארד להנפקת כרטיסי אשראי ללקוחות הבנק.

גם בנק דיסקונט הגיע להבנות עם לאומי קארד כמה ימים אחרי הודעת בנק הפועלים. בנק לאומי הכין את לאומי קארד לקראת הנפקה אפשרית.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close