חדשות כלכלה

ועדת הכספים אישרה מכירת מניות בנק לאומי: צפי הכנסה – 2 מיליארד שקל

ועדת הכספים אישרה היום (יום שני) את מכירת יתרת מניות בנק לאומי המוחזקות בידי המדינה, שנרכשו על ידי המדינה לפני 35 שנים.

כזכור, בשנת 1983 החל משבר מניות הבנקים, במסגרת המשב, המדינה הלאימה את הבנקים הגדולים במשק, בנק הפועלים, בנק לאומי ובנק דיסקונט. במהלך התקופה, המדינה מכרה את אחזקותיה בבנקים באמצעות הפרטות ומכירות ונכון להיום, למדינה נותרו מעל 88 מיליון מניות בנק לאומי המהוות 5.87% מהון המניות של הבנק.

החשב הכללי רוני חזקיהו אמר כי היום הגענו לזנב האחרון של מניות בנק לאומי הנמצאות למכירה לציבור הרחב. היקף מניות המדינה לא מהווה גרעין שליטה ולא נמכר ככזה הוסיף החשכ"ל.

ההכנסה הצפוייה להתקבל למדינה כתוצאה מהמכירה מוערכת בכ-2 מיליארד שקל (כ-1.96 מיליארד שקל, נכון להיום על פי נתוני הבורסה). המדינה צפוייה להקטין ממש קצת את חוב המדינה שעומד נכון להיום על כ-750 מליארד שקל או כ-60% מהתוצר.

בנוסף, החשב הכללי הצהיר כי המדינה תספק 10% מניות המדינה בבנק עבור עובדי הבנק שירצו לרכוש, הם יקבלו הנחה של 25%. ההצהרה באה על רקע התחייבות המדינה לעשות כך, במסגרת החלטה זו, המדינה למעשה מפסידה כ-50 מיליון שקל.

בתוך כך, המדינה ביקשה שנה להליך מכירת המניות, אך יו"ר ועדת הכספים משה גפני הודיע, כי הוא מצטרף לטענת ועד העובדים בבנק לאומי כי מדובר על משך זמן ארוך ולכן החליט לקצר את הליך המכירה ל-10 חודשים בלבד.

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close