צרכנות פיננסית

המפקח על הבנקים ידווח פעמיים בשנה לוועדת הכלכלה על פעילותו בנושאים צרכניים

לאחר שועדת השרים אישרה ביום ראשון, היום מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת הבנקאות. את החוק יזם במקור חבר הכנסת לשעבר יעקב פרי ומוביל אותו כעת של חבר הכנסת רועי פולקמן וקבוצת חברי כנסת.

הצעת חוק זו מטילה על הפיקוח על הבנקים חובה לדווח לוועדת הכלכלה של הכנסת, לפחות פעמיים בשנה, על פעילותו בכל הנוגע לנושאים צרכניים במסגרת נוהל בנקאי תקין שקבע או שבכוונתו לקבוע.

גופים רגולטוריים הפועלים בישראל האחראים על פיקוח בנושאים פיננסיים שונים, רשאים להורות ולקבל החלטות הנוגעות לכלל הציבור באופן שאינו שקוף ואינו מפוקח על ידי נבחרי הציבור. בתוך כך, גם בנק ישראל, שהוא הגוף המפקח על הבנקים, קובע את הנחיותיו באופן עצמאי.

כיום, הוראות ניהול בנקאי תקין כפי שהן נקבעות על ידי המפקח על הבנקים, כמו גם שאר פעולותיו, אינן מפוקחות כאמור ואין צורך להביאן לאישור הכנסת או הממשלה, אף שהן עוסקות בסוגיות מהותיות הנוגעות לכל אזרח בישראל.

ההכרח להגן על החלטות המפקח על הבנקים והעברת ההחלטות וההוראות תחת ביקורת ועדת הכלכלה של הכנסת ישפרו את השקיפות בתהליך קבלת ההחלטות ואת הוראות ניהול בנקאי תקין שהוא קובע. דיווח לוועדה, פעמיים בשנה, יאפשר למפקח להציג לנבחרי הציבור את מכלול השיקולים שנלקחו בחשבון באופן רחב וענייני.

ח"כ פולקמן: "יש לכנסת תפקיד לפקח גם על עבודת הממשלה וגם על עבודת הרגולטורים. יש לא מעט סוגיות בתחום הבנקאות שבהם אנחנו לא יודעים על הדברים. רק לאחרונה הוקמה כאן בכנסת ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין פישמן כי יש דברים רחוקים מהעין. לא פעם אנחנו לא נחשפים למידע ושיקולים ומזמנים אותם רק בדיעבד אחרי שקורה משהו."

49 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הכלכלה.
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close