צרכנות פיננסית

וועדת השרים: בנק ישראל יגיש דוחות לוועדת הכלכלה בעת קביעת הוראות צרכניות

אושר בוועדת שרים: הצעת חוק לתיקון פקודת הבנקאות, התשע"ז–2017 (של ח"כ יעקב פרי והועברה לח"כ פולקמן), המחייב את בנק ישראל להגיש דוחות מפורטים לוועדת הכלכלה בקביעת הוראות צרכניות; הצ"ח תעלה ביום רביעי הקרוב להצבעה בקריאה טרומית.

הצעת חוק זו מטילה על הפיקוח על הבנקים חובה לדווח לוועדת הכלכלה של הכנסת, פעמיים בשנה, על פעילותו של הפיקוח על הבנקים בכל הנוגע לנושאים צרכניים כמו חשבונות לקוחות ויחסים שבין הבנק ללקוח, כולל הלוואות. ע"פ ההצעה, בדיונים הפתוחים שיתקיימו בוועדה בכנסת יוכל להשתתף כל מי שיראה את עצמו נפגע מאותן הוראות ובכך לשפר את ההחלטות בנושאים שיובאו לדיון.

כיום, גופים רגולטוריים הפועלים בישראל האחראים על פיקוח בנושאים פיננסיים שונים, רשאים להורות ולקבל החלטות הנוגעות לכלל הציבור באופן שאינו שקוף ואינו מפוקח על ידי נציגי הציבור. בתוך כך, גם בנק ישראל, שהוא הגוף המפקח על הבנקים, קובע את הנחיותיו באופן עצמאי. הוראות ניהול בנקאי תקין ושאר פעולותיו, כפי שהן נקבעות על ידי המפקח על הבנקים, אינן מפוקחות ואין הכרח להביאן לאישור הכנסת או הממשלה על אף שהן עוסקות בסוגיות מהותיות הנוגעות לכל אזרח בישראל.

לכן, מוצע להטיל על המפקח על הבנקים חובה לדווח לוועדת הכללה של הכנסת על פעילות החטיבה שבראשה הוא עומד, בדומה לחובת הממונה על הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון לדווח לוועדת הכספים של הכנסת. בדיווח יינתן דגש לפעילותו בכל הנוגע לנושאים צרכניים כמו חשבונות לקוחות ויחסים שבין הבנק ללקוח והלוואות, כדי שבדיונים בכנסת יוכל להשתתף כל מי שיראה את עצמו נפגע מאותן הוראות ובכך לשפר את ההחלטות בנשואים שיובאו לדיון. זאת, מתוך תפיסה כי "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר" וכי דיון ציבורי פתוח יוביל לרגולציה טובה יותר.

יו"ר סיעת 'כולנו' ח"כ רועי פולקמן: "דיון ציבורי פתוח ושקוף, מוביל לרגולציה טובה יותר. גם האירועים שבגללם הוקמה ועדת החקירה לעניין האשראי הבנקאי (ועדת פישמן) מעלים הצורך בבקרה פרלמנטרית על פעילות הרגולטורים במערכת הפיננסית."
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close