צרכנות

אושר סופית: חברות יפרטו עבור מה הן גובות תשלום קבוע

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון מס' 54), התשע"ח-2018 של ח"כ איתן כבל.

לפי הצעת החוק שאושרה בתמיכת 27 תומכים וללא מתנגדים, בעסקה מתמשכת, לרבות בעסקה להספקת גז בין צרכן גז לספק גז, יפרט העוסק בחשבונית או בהודעת התשלום הנשלחת לצרכן את מרכיבי התשלום הקבוע ואת סכומם. עוסק שלא פירט את מרכיבי התשלום הקבוע ואת סכומם, לא יהיה רשאי לגבות תשלום זה. הפרת הוראות הסעיף תאפשר הטלת עיצום כספי. הצעה זו אושרה בוועדת הכלכלה לפני כ-3 שבועות.

הצעת החוק נועדה להסדיר תחום צרכני חשוב ולקבוע כי בעסקה מתמשכת, לרבות בעסקה לאספקת גז בין צרכן גז לספק גז, לא יגבה העוסק תשלום קבוע אלא אם כן פירט בחשבון התקופתי את הטובין או השירותים שבגינם נגבה אותו תשלום. בדרך כלל, העסקאות המתמשכות שבגינן נגבה תשלום קבוע הן עסקאות לאספקת חשמל, גז, מים וטלפון.

מטרת הצעת החוק היא להגביר את שקיפות החיובים ומתן מידע לצרכן בכל הנוגע לשירותים שבגינם נגבה תשלום קבוע שאינו תלוי בהיקף השימוש שעשה הצרכן בשירות, מתוך מטרה שתשלומים אלה לא יהיו שרירותיים וישקפו עלויות קבועות אמיתיות, כגון עלויות תחזוקה ובטיחות.

ח"כ כבל: "אותו "תשלום קבוע" הוא לא איזה סוד צבאי או הנוסחה של קוקה קולה שהוא מבקש לקבל. לא יכול להיות שצרכן לא ידע על מה הוא משלם, אם אתם לא יודעים להסביר לי את התשלום הקבוע אז תבטלו אותו. לא ביקשנו שתחזירו כסף לצרכן, בסך הכל ביקשנו הסבר. כשאני נכנס לחנות אני משלם ואני יודע מה אני מקבל, לעומת זאת בחשבונית כתוב "דמי שימוש קבועים" ואין לנו מושג מה נכנס תחת הסעיף הזה.

החברות נעמדו על הרגליים האחוריות והתנגדו לחוק, שנים של מאבק מול הממשלה כדי סה"כ נדע על מה אנחנו משלמים ולמה גובים. מקרים רבים הגיעו אלי, שבחשבונות הגז והטלפון דמי השימוש הקבועים גבוהים יותר מהשימוש עצמו. מעתה הצרכנים ידעו על מה גובים להם וגם יוכלו להתמקח על כך."

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close