טכנולוגיה ודיגיטל

הממשלה משחררת את הקוד הממשלתי – רכושו של הציבור

רשות התקשוב הממשלתי במשרד ראש הממשלה מובילה מהלך פורץ דרך מתוך תפיסה כי הקוד הממשלתי הינו רכושו של הציבור

ממשלת ישראל באמצעות רשות התקשוב הממשלתי שיחררה את הקוד הממשלתי (קוד תוכנה) כך שמפתחים תוכנה יכולים להשתמש בקוד התכנה שנכתב בממשלה לשימוש הציבור. מדובר על מהלך חדשני בתפיסתו במגזר הציבורי בכל הקשור לנושא הממשל הפתוח בארץ ובעולם.

לשחרור הקוד הממשלתי ישנה בשורה מבורכת הן למפתחי תוכנה והן לציבור הצרכנים והעסקים. למעשה, מפתחי תוכנה יכולים לראות את הקוד הממשלתי ולבנות כלים חדשים ואפליקציות מותאמות. ניתן יהיה לשפר את הקוד, לעדכן אותו ולאתר פגיעויות – דבר שעשוי לחסוך המון כסף ומשאבים הן לממשלה, הן לאזרחים והן לעסקים בארץ.

בנוסף, צרכנים ועסקים יוכלו לקבל שירותים מותאמים עבורם שיכולים לתת להם ערך רב, חיסכון כספי וחיסכון של זמן. כך לדוגמה, ניתן יהיה ליצור מערכות כדוגמת הר הכסף לאיתור כספים אבודים, הר הביטוח לאיתור ביטוחים כפולים, מערכות לרישוי עסקים, מערכות לחיסכון והמתנה לתורים ועוד.

כמו כן, מדובר על שינוי תפיסה, ויתור על הקניין הרוחני של הממשלה למרות המשאבים והכספים שהושקעו וזאת תמורת הפיכת הקוד הממשלתי פתוח ונגיש לכל אחד. דוגמאות קלאסיות לקוד פתוח הינם לינוקס, אנדרואיד, דפדפן מוזילה ועוד.

זמינות קוד המקור יאפשר לכל מתכנת לבצע את התאמות הנדרשות לו ולתחזק אותו בעצמו; וכמו כן לבקר את איכות הקוד הקיים תוך הצעות לשיפורים, שינויים לשם התייעלות וכן גם הצבעה על פגיעויות, פריצות אבטחה ובאגים יתקבלו בברכה. המהלך, שייכנס בהדרגה, כולל שקיפות ושיתופיות מלאה עם הקהילה ושימוש בחוכמת ההמונים ובידע הקיים בקרב קהילת הקוד הפתוח.

הממשלה מסדירה לראשונה את האופן בו ניתן לעשות שימוש במערכות קוד פתוח בממשלה תוך שמירה על מרכיבי אבטחת המידע, הנחיות הרישוי וזכויות הקניין הנגזרות וכל זה בהתאמה לתנאי רישיון קוד המקור.

הקוד הממשלתי יפורסם באתר github המאפשר לארח ולסקור קוד, לנהל פרויקטים ולבנות תוכנה לצד מיליוני מפתחים אחרים. לצפייה: https://github.com/CIOIL/DataGovIL.

רשות התקשוב הממשלתי מנחה את אגפי מערכות המידע במשרדי הממשלה וביחידות הסמך, מקדמת משילות בתחום התקשוב הממשלתי, מטמיעה סטנדרטים רוחביים, פועלת לפיתוח תשתיות, מערכות ושירותים לייעול עבודת הממשלה, ולהנגשת מידע ושירותים ממשלתיים לציבור.

ראש רשות התקשוב הממשלתי, יאיר פראנק: "הרשות מובילה מהלך חדשני שיוביל את הממשלה לפיתוח יישומים אמינים, חדשניים ומותאמים לצורכי האזרחים; כאלה המתעדכנים כל העת בהתאם לטכנולוגיה המשתנה והתואמת את חוכמת ההמונים".

מנהל חטיבת תכנון ואסטרטגיה ברשות, שחר ברכה: "אנו רואים את נושא אימוץ ושימוש במערכות קוד הפתוח כנושא אסטרטגי וכבר היום מפותחות תכניות רבות בתחום שעתידות להתפרסם בשנה הקרובה. הנחייה זו היא רק סנונית ראשונה בתחום הקוד הפתוח ולפנינו עוד מהלכים מהותיים בנושא".

 

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close