דין ומשפט

נוהל משטרת ישראל: חובת הזדהות עם תעודת זהות בפני שוטר

בעקבות המלצת ועדת פלמור, משרד המשפטים ומשטרת ישראל הטמיעו נוהל של הצגת תעודת זהות והזדהות בפני שוטר. ועדת פלמור, מצאה בין היתר כי רבים מהתיקים של נגד יוצאי אתיופיה התחילו מעניין פשוט של דרישה של הצגת תעודת זהות ומשם זה נגרר לאלימות מיותרת ועוד.

עם זאת, משרד המשפטים ומשטרת ישראל הודיעו כי על פי חוק, דרישת הזדהות אינה מחייבת חשד מוקדם או חשד כלשהו לפני הפעלת סמכות.

חובת הצגת תעודת זהות בפני שוטר

חוק תעודת זהות קובע כי כל אדם החל מגיל 16 חייב לשאת עימו תעודת זהות רשמית וחייב להציג אותה בפני קצין משטרה בכיר, ראש רשות מקומית, שוטר או חייב במילוי תפקידם, וזאת כאשר ידרשו ממנו לעשות כן.

אולם עד כה, לא היו נהלים כיצד יש לעשות זאת, וכאשר אדם היה נדרש להציג תעודת זהות, הדבר היה גורם למחלוקות מיותרות שכן אדם זה נחשב כחשוד גם אם לא ביצע שום עבירה או חשד אחר. כאמור, החוק אינו מגביל ולכן גם אם אין חשד היה אפשר לדרוש הצגת תעודת זהות.

בעקבות הנוהל החדש, שוטר רשאי לדרוש מכל אדם להזדהות עם תעודת זהות – בכל זמן ובכל מקום – אפילו ללא שום חשד. עם זאת, כדי למנוע אי הבנות וכדי שהסמכות תופעל כמו שצריך, יש כמה הנחיות ונהלים שגם השוטרים נדרשים לבצע.

אז איך זה עובד ומה הזכויות שלכם?

שוטר יוכל להפעיל את מסכות דרישת ההזדהות רק במצבים בהם הוא סבור כי הדבר חייב לצורך מילוי תפקידו כחוק. כמו למשל, זיהוי התנהגות חשודה או חריגה, או התנהגות אחרת אשר לפי טעמו מחייבת בדיקה. הדבר יכול להיות גם לצורך בדיקת רשיונות, בקרה במחסומים, במקרה של אירוע פלילי ליד או במקרה אחר לפי נסיבות המקרה. בנוסף לכך, שוטר לא יכל לדרוש מאדם להזדהות אם אין לכך סיבה סבירה.

בעת הפניה אל האזרח בדרישה להצגת תעודת זהות, שוטר חייב לעשות זאת באדיבות ובאופן ענייני. הפעלת הסמכות של השוטר תיעשה באופן ענייני ושיוויוני ללא אפליה בגלל הבדלי דת, גזע, מוצא אתני, לאום, מין או נטיה מינית, או אחרים וכל זאת תוך כדי שמירה על כבוד האדם שזהותו מתבקשת על ידי השוטר.

שוטר יחוייב לפעול בזהירות יתר כאשר מדובר במי שנחזה כקטין משום שברוב המקרים, לקטין אין תעודת זהות וכי לא ניתן להוציא תעודת זהות לפני גיל 16.

משך הגבלת התנועה – כמה זמן ההליך אורך?

תהליך ההזדהות לא יכולה להיעשות מעבר לזמן הסביר הדרוש לביצוען, הפעולה לא תיקח יותר מכמה דקות בודדות. בכל מקרה, פרק הזמן של תהליך ההזדהות לא תעלה על 20 דקות.

רק אם הנסיבות מחייבות וקיימת הצדקה להאריך את הבדיקה מעבר לכך, השוטר רשאי להפעיל את סכמות העיכוב וימלא גם דו"ח עיכוב לפי חוק המעצרים (חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים)) והנהלים.

האם שוטר יכול לעכב או לעצור?

תהליך ההזדהות הופך להיות עניין שגרתי כך שבמקרה ויש התנהגות או מקרה שבו הוא נדרש לעשות כן על פי חוק. הדבר לא אומר כי האדם הוא חשוד במעשה מסויים.

יחד עם זאת, אם בעקבות דרישת ההזדהות או בדיקת הזיהוי יש צורך להפעיל את הסמכות של עיכוב או מעצר, שוטר יודיע על כך לממונים וחייב לפעול על פי הכללים החלים במקרה כזה.

האם שוטר חייב למסור את פרטיו?

אם האזרח יבקש זאת, השוטר חייב יהיה למסור את פרטיו זהותו ואת המספר האישי בכפוף לפקודת המשטרה (סעיף 5א). כך שאם השוטר דורש לקבל את פרטיכם, אתם רשאים לבקש את מספרו האישי ופרטי זהותו, שמור ושם משפחתו, שצריכים להיות בין היתר עם תגית על בגדיו.

אי הצגת תעודת זהות או סירוב הזדהות

ככתוב לעיל, על פי חוק, כל אדם חייב לשאת תעודה זהות, רישיון נהיגה, תעודת חוגר, דרכון או כל תעודה מזהה אחרת המוכרת על פי חוק.

החוק קובע כי מי שלא יציג תעודת זהות על פי דרישה או יסרב להזדהות, הוא עובר על החוק ולפיכך, דינו קנס 5,000 ₪, וזאת הוא לא יועמד לדין על אי הצגת תעודת זהות אם תוך 5 ימים לאחר הדרישה הוא הציג את את התעודה בפני אותו שוטר או שוטר אחר בתחנת משטרה, ונקבעה זהותו של האדם. אישור על כך בכתב יינתן לפי דרישת המבקש.

בנוסף, סירוב של אדם שנדרש להזדהות, עלולה להיות עבירה על חוק העונשין שעשוי להיו דינו מאסר של שנתיים. כמו כן, סירוב הזדהות מעוררת סמכות עיכוב לפי חוק המעצרים, עם זאת השוטר צריך לשקול בנסיבות העניין אם להפעיל סמכות זו.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close