דין ומשפט

כתב אישום: עובד חברת סייבר NSO ניסה למכור מידע ביטחוני רגיש

היום הותר לפרסום, מחקלת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה כתב אישום כנגד עובד לשעבר של חברת NSO כאשר גנב יכולת סייבר של החברה וניסה למכור אותה בדארקנט. העובד נאשם בגין פגיעה ברכוש באופן שהיה בו לפגוע בביטחון המדינה, גניבה בידי עובד, ביצוע פעולת שיווק ביטחוני ללא רישיון, וגם שיבוש או הפרעה לחומר מחשב.

על פי כתב האישום, הנאשם, א.א, עבד בתפיק מתכנת בכיר בחברת סייבר NSO ולכן במסגרת תפקידו, קיבל הנאשם גישה לשרתי המחשב של החברה, לכלים שפיתחה החברה שנמצאים בשרתים וגם לקוד המקור של מוצרי החברה שנמצאים גם בשרתים.

ב-29 באפריל 2018, א.א זומן לשימוע לפני פיטורין, כאשר בתום השיחה עם המנהל שלו, הוא חיבר אחסון נייד לשרתי החברה והוריד לשם את כל התוכנות, המוצרים והמידע ולרבות קוד המקור של התוכנות. כל זאת, תוך כדי שהנאשם מתגבר על מערכות ההגנה של החברה. על פי הערכת החברה, השווי של כל המוצרים יחד נאמדים במאות מיליוני דולרים.

לאחר מכן, הנאשם יצר קשר עם אנשים אחרים בדארקנט ופנה אל אדם אחד תוך כדי שהוא מציג את עצמו כהאקר שפועל במסגרת קבוצה של האקרים שפרצו למערכות המחשב של חברת NSO. במהלך ההתנהלות עם אותו אדם, הנאשם ניסה למכור את יכולות הסייבר הללו תמורת 50 מיליון דולר בלבד כאשר את הכסף הוא ביקש לקבל באמצעות מבטעות וירטואליים שכמובן הם מוצפנים ואנונימיים שאינכם מאפשרים התחקות אחר המחזיק בהם.

עם זאת, אותו אדם פנה אל חברת NSO ודיווח על כך, והוא המשיך את ההתנהלות מול הנאשם וזאת בתיאום עם חברת NSO, האדם ביקש לקבל פרטים נוספים על יכולות הסייבר שמוצעים למכירה. כאשר הנאשם מסחר פירוט נרחב לגבי היכולות של התוכנה והגרסאות השונות של המוצרים.

לאחר מכן, חברת NSO פנתה אל המשטרה וב-5 ביוני המשטרה עצרה את הנאשם והוא נחקר ביחידת הסייבר בלהב 433.

בעקבות פעולות החברה והמשטרה, העסקה לא יצאה לפועל. עם זאת, העדויות מראות שפעולות אלו של הנאשם היו מסכנים בצורה ממשית את חברת NSO עד לכדי קריסתה. מעבר לכך, פעולות אלו היו יכולות לסכן את ביטחון המדינה משום שהן משתמשות בשירותים ובתוכנה של החברה. פרטים נוספים על פגיעה בביטחון המדינה לא נמסרו בעקבות צו איסור פרסום.

בבקשת המעצר נכתב כי הנאשם ביצע את העבירות המיוחסות לו תוך כדי שימוש ביכולתיו הטכנולוגיות ועשה זאת עבור בצע כסף, כל זאת בזמן שהוא ידע כי הדבר עשוי לפגוע בביטחון המדינה וכמובן לקריסת החברה.

חברת NSO עוסקת במתן פתרונות סייבר לשם השגת מידע מודיעיני למטרות ביטחוניות. החברה מייצרת כלים ותוכנות המאפשרים להפיק מידע דרוש לשם הגנה על ביטחון המדינה ולסיכול פיגועי טרור. לקוחות החברה הם גורמים ביטחוניים בארץ ובעולם תוך כדי שהייצוא לחו"ל מפוקח על ידי אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון. החברה מעסיקה כ-500 עובדים ושווי השוק שלה מוערך בכ-900 מיליון דולר עד 1 מיליארד דולר.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close