ביטוח

הר הביטוח – מדריך איתור ביטוחים כפולים – פוליסות וכתבי שירות

הר הביטוח הוא מנוע איתור פוליסות וכתבי שירות בענף הביטוח (ביטוחים כפולים) של רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון המאפשר לכם למצוא ולאתר את כל מוצרי הביטוח שברשותכם תוך כדי בירור האם יש לכם ביטוחים כפולים. מוצרי הביטוח עשויים להיות: ביטוח דירה, ביטוח בריאות, ביטוח רכב, ביטוח חיים ועוד.

הר הביטוח הושק בחודש אפריל 2017 על ידי רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון (לשעבר אגף שוק ההון של משרד האוצר) לצורך איתור כל מוצרי הביטוח שיש לכם וכך תוכלו לראות אם יש לכם ביטוח כפול – כלומר איתור פוליסות שיש להן כיסוי ביטוחי זהה וכך בעצם אתם משלמים פעמיים על אותו ביטוח. הר הביטוח הוא מנוע חיפוש שהצטרף אל מנועי החיפוש האחרים שהושקו לפני כן: הר הכסף ו- הר הכסף 2 (שלמעשה הן אותה מערכת).

על פי נתוני משרד האוצר, בכל שנה הציבור משלם מעל 35 מיליארד שקל על ביטוח חיים, מעל 18 מיליארד שקל על ביטוח כללי ומעל 10 מיליארד שקל על ביטוח בריאות. כמו כן, כ-10% מהתלונות לרשות שוק ההון בתחום ביטוח דירה או חיים עבור משכנתה קשורות לביטוח כפול ולכן הערכות הן שעשרות אלפי מבוטחים משלמים ביטוח כפול כי הן אינם יודעים זאת. הר הביטוח (או הר הביטוחים) נותן מענה למעל 30 מיליון מוצרי ביטוח שרכש הציבור בתחומי הרכב, הדירה, הבריאות, והחיים.

מערכת הר הביטוח מאפשרת לבדוק בכמה פעולות פשוטות אם יש רכשתם ביטוח כלשהו ואם כן, מהו הגוף המוסדי שמנהל את פוליסת הביטוח שלכם. מכיוון שהמערכת מסודרת לפי נושאים, תוכלו לראות האם יש לכם ביטוח כלשהו בו ישנן מספר פוליסות – כך תוכלו לדעת האם אתם משלמים פעמיים על אותו ביטוח שאתם יכולים לחסוך את התשלום הזה.

בנוסף, המערכת תציג לכם את כלל מוצרי הביטוח שרכשתם כולל הפרמיה ששילמתם עבורה, כך שתוכלו לדעת האם ישנם ביטוחים שאתם לא זקוקים להם יותר או במקרה אחר, האם קרה אירוע ביטוחי ותוכלו להפעיל את הביטוח שלכם על מנת שתוכלו לקבל את הכסף שלשמו רכשתם את הכיסוי הביטוחי. כמו כן, תוכלו לבצע השוואת מחירים ולראות כמה אתם משלמים כל חודש.

למעשה מדובר על אתר לאיתור כלל מוצרי הביטוח והוא ידוע גם כמנוע איתור ביטוחים כפולים (אבודים). אופן הבדיקה הוא חינם ואתם יכולים לבדוק זאת בעצמכם וללא צורך בצד שלישי כלשהו (כדוגמת סוכן ביטוח). המדריך הזה הוא מקיף והוא כולל בתוכו כל מה שאתם צריכים לדעת. לאחר מכן, תוכלו גם לעיין במאגר השאלות והתשובות בנושא.

אילו סוגי מוצרי ביטוח אפשר למצוא באמצעות מנוע החיפוש?

ביטוח חובה

פוליסת ביטוח רכב חובה המכסה נזקי גוף לכם או לאנשים אחרים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, וכל חובה נוספת על המבוטח בגלל נזק גוף שייגרם לאדם כתוצאה מהרכב המבוטח.

ביטוח רכב רכוש – פרטי וצד ג'

פוליסת ביטוח רכב (ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף) המכסה נזקים שנגרמו לרכבכם או לצד שלישי כתוצאה משימוש ברכב המבוטח, בהתאם לכיסויים שנרכשו ולסיכונים המנויים בפוליסה.

ביטוח מקיף לדירה

פוליסת ביטוח המכסה נזקים שנגרמו למבנה הדירה ו/או לתכולתה בהתאם לכיסויים שנרכשו ובהתאם לסיכונים המנויים בפוליסה.

ביטוח מקיף לבית עסק

פוליסת ביטוח המכסה נזקים שנגרמו לבית העסק ו/או לתכולתו בהתאם לכיסויים שנרכשו ובהתאם לסיכונים המנויים בפוליסה.

ביטוח בריאות (קבוצתי ומסוג פרט)

פוליסות ביטוח בריאות כדוגמת: תאונות אישיות, פוליסות ניתוחים למיניהן, השתלות, תרופות, ייעוץ ובדיקות, ביטוח סיעודי, עובדים זרים, מחלות קשות ושיניים.

ביטוח חיים עם חיסכון

ישנם שני סוגים של ביטוח חיים עם חיסכון:

 1. חיסכון פנסיוני / ביטוח פנסיוני המוכר כקופת ביטוח (ידוע גם כ- ביטוח מנהלים) המזכה בהטבות מס לחוסך, במסגרתו ניתן לרכוש גם כיסויים ביטוחיים למקרה מוות ולמקרה אבדן כושר עבודה – סוג ביטוח זה לא מוצג באתר.
 2. פוליסת פרט שאינה חיסכון פנסיוני (ידועה גם כ- פוליסת חיסכון) ולכן אינה מזכה את החוסך בהטבות מס. גם במסגרת זו ניתן לרכוש כיסויים ביטוחיים למקרה מוות ולמקרה אבדן כושר עבודה.

ביטוח למקרה מוות (ללא חיסכון)

ביטוח זה מעניק למוטבי המבוטח שנפטר או ליורשיו את סכום הביטוח שנקבע בפוליסה (המבוטח קובע מיהם המוטבים בפוליסה). בניגוד לפוליסת ביטוח חיים עם חיסכון, פוליסת ביטוח למקרה מוות אינה כוללת מרכיב חיסכון. בסוג זה של פוליסות נכללות גם פוליסות הביטוח למקרה מוות הנרכשות אגב נטילת משכנתא.

איתור ביטוחים כפולים על שמי

בחיפוש מוצרי ביטוח על שמכם תוכלו למצוא מידע על קיומם של כל מוצרי הביטוח שלכם מכלל חברות הביטוח, רק אם הם בתוקף. כדוגמת פוליסות ביטוח דירה, ביטוח רכב, ביטוח עסק, ביטוח חיים ועוד. בדף התיק הביטוחי של המבוטח תקבלו מבט כללי על התיק עם חלוקה לתחומי הביטוח. בכל תחום ביטוח ניתן לראות את כמות הפוליסות הפעילות שלכם שדווחו על ידי חברות הביטוח ובלחיצה תוכלו לקבל את רשימת הביטוחים באותו תחום.

החיפוש מאתר את סוגי הפוליסות, תקופת הביטוח, פרמיה משולמת, מספר פוליסה והחברה המטפלת. בחלק מהפוליסות ניתן לקבל פירוט משני של כתבי השירות ועלותם. וכן תוכלו ליצור קשר ישירות עם חברת הביטוח שלכם. כדאי לראות האם יש לכם מוצרי ביטוח כפולים (כדוגמת 2 פוליסות ביטוח דירה זהות). כמו כן, מומלץ לבצע סקר שוק והשוואה בין חברות הביטוח ביחס לתנאי הפוליסה, מחירה ומדד השירות של חברת הביטוח.

איתור ביטוח על שם קרוב שנפטר

בחיפוש מוצרי ביטוח על שם קרוב שנפטר תוכלו למצוא מידע על קיומם של כל מוצרי הביטוח של הקרוב מכלל חברות הביטוח ובלבד שהיו בתוקף בעת פטירתו. כדוגמת פוליסות פעילות ביום פטירת הקרוב בתחומי ביטוח דירה, ביטוח רכב, ביטוח עסק, ביטוח חיים ועוד. בדף התיק הביטוחי של המבוטח תקבלו מבט כללי על התיק עם חלוקה לתחומי הביטוח.

יש לוודא כי תאריך העדכון כולל תקופה בה נרכשו ביטוחים אחרונים עבור הנפטר. ברשימה תוכלו לראות את סוגי הפוליסות, תקופת הביטוח, פרמיה משולמת, מספר פוליסה והחברה המטפלת. בחלק מהפוליסות ניתן לקבל פירוט משני של כתבי השירות ועלותם.

מה עוד חשוב לדעת?

כפל ביטוחי

המערכת (הר הביטוח במשרד האוצר) תתריע על אפשרות של כפל ביטוחי, כלומר כיסוי דומה בשתי פוליסות שונות. כך תוכלו לחסוך מאות ואלפי שקלים על ידי בדיקה של כמה ביטוחים לאותו כיסוי. ניתן לפנות לחברות הביטוח לקבלת מידע נוסף.

פוליסות שלא נמצאות ברשימה

המידע בתוצאות החיפוש מועבר מידי חודש על ידי חברות הביטוח, וייתכן שאינו כולל את כל מוצרי הביטוח שעל שמכם. לפיכך תוצאה שלילית אינה מעידה בהכרח שלא קיים מוצר ביטוח. לפערי המידע יכולות להיות כמה סיבות, לדוגמה:

 1. הצטרפתם לאחרונה לביטוח, אשר טרם התעדכן בממשק האוטומטי.
 2. נפלה טעות בעת מילוי טפסי הצטרפות או בעת הקלדת הנתונים במערכות המידע של חברת הביטוח.
 3. מוצרי הביטוח שעל שמכם רשומים לפי מספר דרכון או ח.פ ולא לפי מספר תעודת זהות.

מדד השירות

מדד השירות נמדד על ידי רשות שוק ההון, הוא מדד המשקף את רמת השירות של חברת הביטוח, בכל אחד ממוצרי הביטוח המרכזיים בישראל. לכל מוצר ביטוח מחושב מדד שירות המבוסס על הרכיבים הבאים:

 1. תשלום תביעות – אחוז התביעות שאושרו ושולמו, ומהירות הטיפול בהן;
 2. שביעות רצון והמלצת לקוחות – מידת שביעות הרצון ומידת ההמלצה של לקוחות מהטיפול של חברת הביטוח;
 3. תלונות הציבור – שקלול תלונות הציבור שהוגשו והתבררו ברשות שוק ההון;
 4. זמני מענה טלפוני – שיעור השיחות שנענו בתוך 3 דקות.

שמירת הדו"ח

ניתן לשמור את תוצאות החיפוש ב-3 דרכים:

 1. הדפסה – על ידי הדפסת הרשימה דרך המדפסת שלכם.
 2. שמירת קובץ – על ידי הורדת קובץ אקסל למחשב שלכם ושמירתו.
 3. דואר אלקטרוני – על ידי שליחת הדו"ח לדואר האלקטרוני שלכם.

מהיכן המידע מגיע?

המידע במנוע החיפוש מתעדכן לפי דיווחי חברות הביטוח אחת לחודש. המידע המתקבל באתר מלמד על אפשרות קיומם של מוצרי ביטוח, אך המידע הקובע נמצא אצל חברות הביטוח.

הר הביטוח – איך לאתר ביטוחים כפולים? צעד אחר צעד

כאן תוכלו לראות, צעד אחר צעד מה אתם צריכים לעשות על מנת לחפש ולמצוא אילו מוצרי ביטוח יש לכם, אצל איזו חברת ביטוח וכמה אתם משלמים עבורם. כך תדעו, האם יש לכם ביטוחים כפולים ותוכלו לבצע השוואת מחירים. החלק הזה ידבר על איתור הביטוחים הבאים: ביטוח דירה, ביטוח עסק, ביטוח רכב, ביטוח חיים, ביטוח בריאות, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי.

 1. כניסה למערכת – ראשית כל עליכם להיכנס למערכת של אתר הר הביטוח בכתובת: harb.cma.gov.il.
 2. עבור מי נבדקת הבקשה – אם ברצונכם לבדוק על עצמכם לחצו על "חיפוש ביטוחים על שמי", אם על שם קרוב שנפטר לחצו על "חיפוש ביטוחים על שם קרוב שנפטר". בשני המקרים עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, האם הופנק לכם דרכון והאם יצאתם מהארץ ב-3 השנים האחרונות. (במידה ומדובר על שם קרוב שנפטר, עליכם להצטייד גם במספר תעודת זהות שלו/שלה ותאריך פטירה).
 3. מילוי הטופס – מילוי כלל הפרטים לרבות אבטחה וקריאת התקנון.
 4. חיפוש – לחצו על צפייה בתיק הביטוחי. במידה ויהיו ביטוחים ברשותכם, יופיעו לכם הגופים המוסדיים שבהם ביטחתם את עצמכם, אם אתם רואים שבחלק כלשהו ישנם 2 ביטוחים ומעלה, עליכם ליצור איתם קשר לצורך המשך טיפול (הרשימה המלאה שלהם כאן בהמשך הכתבה).

מה עושים עם ביטוחים כפולים?

תוכלו לפנות אל חברות הביטוח על מנת לבחון איזו פוליסה כדאי להשאיר ואיזו פוליסה ניתן לבטל. שימו דגש האם הביטוח מתאים לכם ולדרישות שלכם, מהו הסכום שאתם משלמים ומהם תנאי הביטוח כך שהם יבטיחו לכם שקט כלכלי לטווח ארוך.

בדקו אם יש לכם ביטוחים כפולים וחסכו כסף


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

יצירת קשר עם משרד האוצר

פרטי ההתקשרות עם מחלקת פניות הציבור של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון:

 • טלפון: 3002* או 12223002, בימים א'-ה' בין השעות 9:00-16:00
 • פקס: 02-5695352
 • כתובת: משרד האוצר, שוק ההון, ביטוח וחיסכון, היחידה לפניות הציבור, רח' קפלן 1 , ירושלים 9195015

מידע נוסף:

פרטי התקשרות עם פניות ציבור בחברות הביטוח בנושא הר הביטוח

פרטי התקשרות עם שם וטלפון

חברת הביטוחטלפון
AIG03-9278566
ביטוח ישיר03-5677529
איילון03-7569556
ביטוח חקלאי03-5632828
הכשרה03-7962582
הפניקס03-7332925
הראל03-9149558
הפול03-9424311
כלל ביטוח03-9420440
מגדל03-9201010
מנורה מבטחים
פסגות03-7968774
שלמה ביטוח03-6070554
שומרה03-9258171
שירביט076-8622260

פרטים התקשרות מלאים נמצאים בקובץ גיליון נתונים

מוקד הר הביטוח של פרוטוקול

צריכים עזרה, התייעצות או הכוונה? פנו אל מוקד הר הביטוחים של פרוטוקול ותקבלו מענה על פנייתכם. מוקד הר הביטוח חינם וללא תשלום מצידכם. חשוב לציין כי איננו בודקים ואיננו מאתרים עבורכם ביטוחים נשכחים, המוקד מופיע כדי לסייע לכם בקשיים ולספק לכם מענה. (אין לספק מידע אודות פרטים אישיים).

על מנת לשאול שאלה, המשיכו מעט למטה והגיבו לכתבה שלנו.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

תגובה אחת

  1. שלום יוסי, בגלל שחברות הביטוח מעדכנות מדי חודש, ייתכן כי לא הכל מופיע.
   מומלץ לפנות לחברות הביטוח בנדון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close