ביטוח

הר הביטוח (איתור ביטוחים כפולים) – פוליסות וכתבי שירות עם כפל ביטוח

הר הביטוח היא מערכת שנועדה לסייע לכל אזרח לבצע הליך איתור ביטוחים כפולים בקלות, בכמה פעולות פשוטות וכמובן בחינם. מדובר על אתר שאפשר לבדוק אילו מוצרי ביטוח שנרכשו בעלי אותו כיסוי ביטוחי.

מטרת הכתבה היא להסביר אודות המערכת, איך משתמשים בה ומידע נוסף.

מה זה הר הביטוח?

הר הביטוח הוא מנוע איתור ביטוחים כפולים (כפל ביטוח) של אזרחי מדינת ישראל במגוון פוליסות וכתבי שירות בענף הביטוח. מבין אותן פוליסות ביטוח נמנים גם מוצרי ביטוחי רכב, בריאות, דירה, עסק, חיים ועוד. אתר הר הביטוח הושק בשנת 2017 על ידי רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון (לשעבר אגף שוק ההון של משרד האוצר) כדי שמבוטחים יוכלו לדעת אילו מוצרי ביטוח רכשו שהם פעילים המפולחים לפי תחומים והאם יש מוצרים עם כפל ביטוחי.

כל אזרח במדינת ישראל יכול לערוך חיפוש אחר כל מוצרי הביטוח הקיימים והפעילים שהוא משלם עליהם בכל חודש כדי שיוכל לדעת על מה הוא משלם והאם יש מוצרים בעלי כיסוי ביטוחי זהה – האם משלמים פעיים על אותו ביטוח. ביטוחים יכולים להיות כפולים מכמה סיבות, אך חשוב מכל שהדבר כן אפשרי ויש דרך לטפל בנושא.

הליך איתור ביטוחים כפולים, או נכון יותר בדיקת כפילות ביטוח ניתן לביצוע לבד, בחינם (ללא תשלום בכלל), ללא צורך לפנות לגורם חיצוני כמו סוכן ביטוח או חברת ביטוח, בקלות וכמובן ממש בכמה לחיצות כפתור שאוכרות בדיוק כמה דקות בודדות. לאחר מילוי הפרטים, המערכת מציגה את כל מוצרי הביטוח הקיימים אצל המבוטח, רשימה של חברות ביטוח, פילוח לפי תחום ביטוח והכל בהתאם לפי מספר תעודת זהות של מבקש השירות.

בנוסף, המערכת תציג לכם את כל מוצרי הביטוח שרכשתם כולל הפרמיה ששילמתם עבורה, כך שתוכלו לדעת האם ישנם ביטוחים שאתם לא זקוקים להם יותר או במקרה אחר, האם קרה אירוע ביטוחי ותוכלו להפעיל את הביטוח שלכם על מנת שתוכלו לקבל את הכסף שלשמו רכשתם את הכיסוי הביטוחי. כמו כן, תוכלו לבצע השוואת מחירים ולראות כמה אתם משלמים כל חודש.

מהם ביטוחים כפולים?

כמעט לכל אזרח במדינת ישראל יש פוליסת ביטוח מסויימת כמו ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח עסק, ביטוח חיים ועוד. תמורת רכישת הכיסוי הביטוחי משלמים פרמיה חודשית לחברת הביטוח. מפעם לפעם רוכשים ביטוח חדש, מקבלים דרך העבודה או מסירים ביטוח קיים ואז יכולים לקרות מצבים בהם כמה ביטוחים באותו תחום.

ביטוחים כפולים הם פוליסות ביטוח שונות של מוצר ביטוח מסויים, שיש להן כיסוי ביטוחי זהה. כמו שכתוב לפני כן, מערכת הר הביטוח של רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון אחראית על איתור מוצרי הביטוח ומאפשרת לזהות ביטוחים עם אותו כפל ביטוחי.

על פי נתוני משרד האוצר, ציבור המבוטחים בישראל משלם בכל שנה מעל 35 מיליארד שקל על ביטוח חיים, מעל 18 מיליארד שקל על ביטוח כללי ומעל 10 מיליארד שקל על ביטוח בריאות. כ-10% מתלונות הציבור שמגיעות אל רשות שוק ההון בתחום ביטוח דירה או ביטוח חיים עבור משכנתא, הן תלונות הקשורות לביטוח כפול. הערכות שיש עשרות אלפי מבוטחים שמשלמים ביטוח כפול מהסיבה שהם אינם יודעים זאת.

למעשה מדובר על אתר לאיתור איתור ביטוחים כפולים (אבודים). מי שחושב שהוא משלם פעמיים על אותו ביטוח, יכול לבדוק זאת ואז לקבל את כל התיק הביטוחי שלו.

מה ניתן למצוא באתר הר הביטוח של רשות שוק ההון?

מערכת הר הביטוח יכולה לאתר את כל מוצרי הביטוח שנרכשו על ידי חברות הביטוח בישראל עבור המוצרים השונים. באתר ניתן למצוא פירוט על המוצרים הבאים:

 • ביטוח רכב חובה – פוליסה שמכסה הוצאות של כל נזקי גוף לנהג, לנוסעים עימו ולהולכי רגל בהתאם לחוק.
 • ביטוח רכב רכוש – פוליסה שמכסה נזקים שנגרמו לרכוש של צד שלישי (ביטוח צד ג') או נזקים שנגרמו גם לרכוש של צד ראשון שהוא בעל הפוליסה (ביטוח מקיף).
 • ביטוח דירה – פוליסה המכסה נזקים שנגרמו לדירה (מבנה או תכולה) בהתאם לכיסויים שנרכשו בה.
 • ביטוח עסק – פוליסה שמכסה נזקים שנגרמו לבית העסק או לתכולה שלו בהתאם לכיסויים שונים.
 • ביטוח בריאות – פוליסות ביטוח פרטית וקבוצתית בתחומי תאונות אישיות, השתלות, תרופות, ייעוץ ובדיקות, מחלות קשות, ביטוח סיעודי, שיניים, ניתוחים ושיניים.
 • ביטוח חיים למקרה מוות (ללא חיסכון) – פוליסה המעניקה סכום כספי למוטבים של המבוטח בעת פטירתו. גם ביטוח משכנתא שנרכש, יופיע כאן.
 • ביטוח חיים עם חיסכון – יש 2 סוגים של ביטוחים אלו:
  • פוליסת חיסכון (פוליסת פרט) – מוצר חיסכון שניתן לרכוש גם כיסויים ביטוחיים למקרה מוות ואובדן כושר עבודה. הוא לא חיסכון פנסיוני.
  • ביטוח מנהלים (קופת ביטוח) – מוצר כן חיסכון פנסיוני וביטוח פנסיוני הכולל חיסכון וביטוח למקרה מוות ולמקרה אובדן כושר עבודה. הוא לא מוצג באתר.

איתור ביטוחים כפולים עם הר הביטוח – איך עושים זאת?

זה כתוב מקודם ונדגיש שוב, מדובר על הליך בדיקה קל, מהיר ופשוט למדי. כדי לבדוק אילו מוצרי ביטוח נרכשו על ידכם והן בתוקף, לבצע השוואת מחירים ולהבין האם יש מוצרים עם אותו כיסוי ביטוח, יש לפעול כך:

 1. כניסה למערכת – יש להיכנס למערכת של אתר הר הביטוח בכתובת: harb.cma.gov.il.
 2. עבור מי נבדקת הבקשה – אם ברצונכם לבדוק על עצמכם לחצו על "חיפוש ביטוחים על שמי", אם על שם קרוב שנפטר לחצו על "חיפוש ביטוחים על שם קרוב שנפטר". בשני המקרים עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, האם הופנק לכם דרכון והאם יצאתם מהארץ ב-3 השנים האחרונות. (במידה ומדובר על שם קרוב שנפטר, עליכם להצטייד גם במספר תעודת זהות שלו/שלה ותאריך פטירה).
 3. מילוי הטופס – מילוי כלל הפרטים לרבות אבטחה וקריאת התקנון.
 4. חיפוש – לחצו על צפייה בתיק הביטוחי. במידה ויהיו ביטוחים ברשותכם, יופיעו לכם הגופים המוסדיים שבהם ביטחתם את עצמכם, אם אתם רואים שבחלק כלשהו ישנם 2 ביטוחים ומעלה, עליכם ליצור איתם קשר לצורך המשך טיפול (הרשימה המלאה שלהם כאן בהמשך הכתבה).

כך זה נראה:

הר הביטוח - מדריך איתור ביטוחים כפולים - פוליסות וכתבי שירות
הר הביטוח. הכניסה לאתר בהמשך

הר הביטוח – סרטון הדרכה

הנה סרטון הדרכה של איתור ביטוחים על שמי (על השם שלכם):

ניתן גם למצוא ביטוחים כפולים של נפטר באתר הר הביטוח כמו הליך בדיקה רגיל, במקרה כזה צריך למלא את הפרטים של קרוב המשפחה שנפטר. מנוע החיפוש יאתר את כל הביטוחים הפעילים שהיו בתוקף עד פטירתו של הקרוב.

אחד היתרונות גם הוא לדעת האם ואיפה יש ביטוח חיים אצל קרוב המשפחה כדי לדעת באופן יעיל יותר לאיזו חברת ביטוח לפנות כדי לקבל את סכום הביטוח המגיע למוטבים.

מה אפשר לדעת לגבי פוליסות וכתבי שירות בביטוח?

מערכת הר הביטוח מציגה נתונים אודות מוצרי הביטוח שהם בתוקף והם:

 • שם חברת הביטוח.
 • רשימת ביטוחים.
 • פרטי התקשרות עם חברת הביטוח.
 • כמות פוליסות פעילות.
 • סוגי פוליסות, תקופות הביטוח, מספר פוליסה, פרמיה משולמת (מחיר הביטוח).
 • כתבי שירות ועלותם.

מידע זה יכול לסייע למבוטח לבצע סקר שוק, השוואת מחירים בין חברות הביטוח השונות כדי לקבל תנאים מיטיבים יותר מול חברות הביטוח האחרות.

המערכת לא מצאה פוליסות ביטוח – האם זה יכול להיות?

מערכת הר הביטוח עשויה שלא להציג נתונים של פוליסות ביטוח קיימות, למרות שפועל הנתונים היו צריכים להיות. הסיבה לכך שהמערכת מקבלת מידע דרך חברות הביטוח בישראל, ייתכן והמידע אינו מדוייק או שאינו כולל את כל מוצרי הביטוח, בין אם הם שלכם או של קרוב משפחה שנפטר.

יש כמה סיבות לפערי המידע הללו:

 • מוצרי ביטוח / פוליסות לא פעילות לא מופיעות במערכת.
 • בעת ההצטרפות לביטוח או בעת הקלדת הנתונים אצל חברות הביטוח נפלה טעות.
 • פוליסת הביטוח רשומה על פי מספר דרכון ולא מספר תעודת זהות.
 • הצירוך נעשה לאחרונה וטרם התעדכן בממשק.
 • ביקשתם מחברת הביטוח שלא למסור מידע למערכת (לא כדאי, מומלץ לבקש שכן יעבירו).

מה עושים עם ביטוחים כפולים?

תוכלו לפנות אל חברות הביטוח על מנת לבחון איזו פוליסה כדאי להשאיר ואיזו פוליסה ניתן לבטל. שימו דגש האם הביטוח מתאים לכם ולדרישות שלכם, מהו הסכום שאתם משלמים ומהם תנאי הביטוח כך שהם יבטיחו לכם שקט כלכלי לטווח ארוך.

בדקו אם יש לכם ביטוחים כפולים וחסכו כסף


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

מה עוד חשוב לדעת?

 • אפשר לשמור את התוצאות בקובץ אקסל, להדפיס או לשלוח לכתובת אימייל.
 • המערכת יכולה להתריע על אפשרות של כפל ביטוחי.
 • אפשר לבקש מחברת הביטוח שלא תמסור מידע למנוע החיפוש. לצורך כך יש לפנות אליהם.

יצירת קשר עם משרד האוצר

פרטי ההתקשרות עם מחלקת פניות הציבור של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון:

 • טלפון: 3002* או 12223002, בימים א'-ה' בין השעות 9:00-16:00
 • פקס: 02-5695352
 • כתובת: משרד האוצר, שוק ההון, ביטוח וחיסכון, היחידה לפניות הציבור, רח' קפלן 1 , ירושלים 9195015

מידע נוסף:

פרטי התקשרות עם פניות ציבור בחברות הביטוח בנושא הר הביטוח

פרטי התקשרות עם שם וטלפון

חברת הביטוחטלפון
AIG03-9278566
ביטוח ישיר03-5677529
איילון03-7569556
ביטוח חקלאי03-5632828
הכשרה03-7962582
הפניקס03-7332925
הראל03-9149558
הפול03-9424311
כלל ביטוח03-9420440
מגדל03-9201010
מנורה מבטחים
פסגות03-7968774
שלמה ביטוח03-6070554
שומרה03-9258171
שירביט076-8622260

פרטים התקשרות מלאים נמצאים בקובץ גיליון נתונים

מוקד הר הביטוח של פרוטוקול

צריכים עזרה, התייעצות או הכוונה? פנו אל מוקד הר הביטוחים של פרוטוקול ותקבלו מענה על פנייתכם. מוקד הר הביטוח חינם וללא תשלום מצידכם. חשוב לציין כי איננו בודקים ואיננו מאתרים עבורכם ביטוחים נשכחים, המוקד מופיע כדי לסייע לכם בקשיים ולספק לכם מענה. (אין לספק מידע אודות פרטים אישיים).

על מנת לשאול שאלה, המשיכו מעט למטה והגיבו לכתבה שלנו.

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

4 תגובות

  1. שלום יוסי, בגלל שחברות הביטוח מעדכנות מדי חודש, ייתכן כי לא הכל מופיע.
   מומלץ לפנות לחברות הביטוח בנדון.

 1. שלום
  החיפוש מוגבל ל-10 חיפושים. מה יהיה לאחר ניצולם? האם יתחדש יום אחד…?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close