ביטוח

הר הביטוח – מדריך איתור ביטוחים כפולים – פוליסות וכתבי שירות

הר הביטוח – מנוע איתור פוליסות וכתבי שירות בענפי הביטוח השונים: ביטוח דירה, ביטוח רכב, ביטוח בריאות, ביטוח חיים ועוד.

אנו בטוחים ששמעתם על המושג הר הביטוח שבעזרתו תוכלו לראות את כל מוצרי הביטוח הפעילים שרכשתם (כלומר, איתור ביטוחים אבודים), להשוות ולראות אם ישנו כפל במוצרי הביטוח: ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח בריאות, ביטוח חיים ועוד. הר הביטוח זהו שירות בדומה לשירות הר הכסף וגם הר הכסף 2 של משרד האוצר. האם הר הביטוח זה הר הכסף 3? לא. בואו נתחיל עם המדריך המקיף ביותר.

רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון (לשעבר אגף הפיקוח על שוק ההון הביטוח והחיסכון) ומשרד האוצר הודיעו בספטמבר 2016 על השקת ממשק אינטרנטי שיציג למבוטחים את כל מוצרי הביטוח שברשותם של כל חברות הביטוח, כך תדעו איזה ביטוחים יש לכם. לראשונה, מבוטח יצפה בכל המוצרים שברשותו באופן פשוט וידידותי. בחודש אפריל 2017 רשות שוק ההון השיקה את אתר הר הביטוח כל המידע הביטוחי שלכם במקום אחד. תוכלו גם לקרוא את השאלות והתשובות בנושא.

 

הר הביטוח איתור פוליסות וכתבי שירות בענף הביטוח – רקע

בשנת 2015 שילם הציבור 35 מיליארד שקל על מוצרי ביטוח חיים, 18 מיליארד שקל על מוצרי ביטוח כללי, ו- 10 מיליארד שקל על מוצרי ביטוח בריאות. הר הביטוח (או הר הביטוחים) ייתן מענה לכ- 30 מיליון מוצרי ביטוח שרכש הציבור בתחומי הרכב, הדירה, הבריאות, והחיים. הר הביטוח במשרד האוצר הושק בתאריך 03.04.2017 באופן רשמי (harb.cma.gov.il).

ממשק הר הביטוח איתור ביטוחים מאפשר לכל המבוטחים נגישות מרבית למידע על מוצרי הביטוח שרכשו, הוא מגביר את התחרות על התנאים והמחיר, ומסייע בהשוואה בין מוצרי הביטוח. הממשק מקל על בניית תקציב ביתי לציבור המבוטחים ומונע גם ביטוחי כפל. כ- 10% מהתלונות המגיעות לאגף שוק ההון בתחום ביטוח דירה או חיים עבור משכנתה קשורות לביטוח כפול. ההערכה היא כי עשרות אלפי לקוחות משלמים ביטוחי כפל כיוון שהם אינם מודעים לצורך לבטל את הפוליסה הישנה עבור המשכנתה.

מדוע רשות שוק ההון השיקה את אתר הר הביטוח? מנתוני אגף שוק ההון, התברר כי היעדר מידע זמין למבוטח הוא גורם ביצירת ביטוחי כפל, וגם מגביר תופעות כגביית מחיר עודפת. נוסף לכך, מבוטחים רבים לא ידעו מהו סכום שהם משלמים מדי חודש על המוצרים שרכשו.

אז אם שמעתכם על המונח הר הביטוח, מדובר על אתר לאיתור ביטוחים ופוליסות. חשוב לציין שאופן הבדיקה הוא חינמי. כלומר אין צורך לשלם לספק חיצוני, אתם יכולים לבדוק זאת בעצמכם וללא תשלום, חינם. אתר הר הביטוח הוא אתר בירור וגם איתור ביטוחים.

 

אילו סוגי מוצרי ביטוח אפשר למצוא באמצעות מנוע החיפוש?

ביטוח חובה

פוליסת ביטוח רכב חובה המכסה נזקי גוף לכם או לאנשים אחרים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, וכל חבות שתחול על המבוטח בשל נזק גוף שייגרם לאדם כתוצאה מהרכב המבוטח.

ביטוח רכב רכוש – פרטי וצד ג'

פוליסת ביטוח רכב (ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף) המכסה נזקים שנגרמו לרכבכם או לצד שלישי כתוצאה משימוש ברכב המבוטח, בהתאם לכיסויים שנרכשו ולסיכונים המנויים בפוליסה.

ביטוח מקיף לדירה

פוליסת ביטוח המכסה נזקים שנגרמו למבנה הדירה ו/או לתכולתה בהתאם לכיסויים שנרכשו ובהתאם לסיכונים המנויים בפוליסה.

ביטוח מקיף לבית עסק

פוליסת ביטוח המכסה נזקים שנגרמו לבית העסק ו/או לתכולתו בהתאם לכיסויים שנרכשו ובהתאם לסיכונים המנויים בפוליסה.

ביטוח בריאות (קבוצתי ומסוג פרט)

פוליסות ביטוח בריאות כדוגמת: תאונות אישיות, פוליסות ניתוחים למיניהן, השתלות, תרופות, ייעוץ ובדיקות, ביטוח סיעודי, עובדים זרים, מחלות קשות ושיניים.

ביטוח חיים עם חיסכון

ישנם שני סוגים של ביטוח חיים עם חיסכון:

 1. חיסכון פנסיוני המוכר כקופת ביטוח המזכה בהטבות מס לחוסך, במסגרתו ניתן לרכוש גם כיסויים ביטוחיים למקרה מוות ולמקרה אבדן כושר עבודה (ידוע גם כביטוח מנהלים) – סוג ביטוח זה לא מוצג באתר.
 2. פוליסת פרט שאינה חיסכון פנסיוני, ולכן אינה מזכה את החוסך בהטבות מס. גם במסגרת זו ניתן לרכוש כיסויים ביטוחיים למקרה מוות ולמקרה אבדן כושר עבודה.

ביטוח למקרה מוות (ללא חיסכון)

ביטוח זה מעניק למוטבי המבוטח שנפטר או ליורשיו את סכום הביטוח שנקבע בפוליסה (המבוטח קובע מיהם המוטבים בפוליסה). בניגוד לפוליסת ביטוח חיים עם חיסכון, פוליסת ביטוח למקרה מוות אינה כוללת מרכיב חיסכון. בסוג זה של פוליסות נכללות גם פוליסות הביטוח למקרה מוות הנרכשות אגב נטילת משכנתא.

 

הר הביטוח – איתור וחיפוש על שמי

בחיפוש מוצרי ביטוח על שמכם תוכלו למצוא מידע על קיומם של כל מוצרי הביטוח שלכם מכלל חברות הביטוח ובלבד שהם בתוקף. (מוצר ביטוח – פוליסת ביטוח או כתב שירות בענפי הביטוח השונים (ביטוח כללי, ביטוח חיים וביטוח בריאות)). כלומר, ניתן למצוא את רשימת הפוליסות שלכם, ביטוח דירה, ביטוח רכב, ביטוח עסק, ביטוח חיים ועוד. בדף התיק הביטוחי של המבוטח תקבלו מבט כללי על התיק עם חלוקה לתחומי הביטוח, ניתן לחזור אל תיק הביטוח על לחיצה על הלוגו הר הביטוח.

בכל תחום ביטוח יוצכ מספר עבור כמות הפוליסות הפעילות שלכם שדווחו על ידי חברות הביטוח. לחיצה על תחום ביטוח מסויים תעביר אתכם לרשימת כל הביטוחים תחת אותו תחום. אלא אם תלחצו על "כל הביטוחים" תעברו לרשימת פוליסות המכילות את כל התחומים.

ברשימה תוכלו לראות את סוגי הפוליסות, תקופת הביטוח, פרמיה משולמת, מספר פוליסה והחברה המטפלת. בחלק מהפוליסות ניתן לקבל פירוט משני של כתבי השירות ועלותם. בכל שורה בפוליסה ליד שם החברה המטפלת, קיימת אפשרות לגישה לאזור האישי. לחיצה על הקישור, תעביר אתכם לדף ההזדהות באתר חברת הביטוח המטפלת.

חשוב לשים לב שאין לכם מוצרי ביטוח כפולים (לדוגמה 2 פוליסות ביטוח זהות עבור אותה דירה). כמו כן, מומלץ לבצע סקר שוק והשוואה בין חברות הביטוח ביחס לתנאי הפוליסה, מחירה ומדד השירות של חברת הביטוח.

 

הר הביטוח – איתור וחיפוש על שם קרוב שנפטר

בחיפוש מוצרי ביטוח על שם קרוב שנפטר תוכלו למצוא מידע על קיומם של כל מוצרי הביטוח של הקרוב מכלל חברות הביטוח ובלבד שהיו בתוקף בעת פטירתו. מוצר ביטוח – פוליסת ביטוח או כתב שירות בענפי הביטוח השונים (ביטוח כללי, ביטוח חיים וביטוח בריאות). כלומר, ניתן למצוא את רשימת הפוליסות עבור קרובים שנפטרו, יתקבלו רק פוליסות שהיו בתוקף ביום פטירתם. בדף התיק הביטוחי של הנפטר, תקבלו מבט כללי על התיק עם חלוקה לתחומי הביטוח, עם מספר שכולל את כל הביטוחים. ניתן ללחוץ על תחום בנפרד או על כל הביטוחים להצגת כל הביטוחים של הנפטר.

יש לוודא כי תאריך העדכון כולל תקופה בה נרכשו ביטוחים אחרונים עבור הנפטר. ברשימה תוכלו לראות את סוגי הפוליסות, תקופת הביטוח, פרמיה משולמת, מספר פוליסה והחברה המטפלת. בחלק מהפוליסות ניתן לקבל פירוט משני של כתבי השירות ועלותם.

חשוב לשים לב באילו מוצרי ביטוח יש צורך לעדכן את שם המבוטח (כגון ביטוח דירה / רכב וכדו') ובאילו יש צורך לממש את הפוליסה (כגון ביטוח חיים).

 

מה עוד חשוב לדעת

כפל ביטוחי

המערכת (הר הביטוח במשרד האוצר) תתריע על אפשרות של כפל ביטוחי, כלומר כיסוי דומה בשתי פוליסות שונות. כך תוכלו לחסוך מאות ואלפי שקלים על ידי בדיקה של כמה ביטוחים לאותו כיסוי. ניתן לפנות לחברות הביטוח לקבלת מידע נוסף.

פוליסות שלא נמצאות ברשימה

המידע בתוצאות החיפוש מועבר מידי חודש על ידי חברות הביטוח, וייתכן שאינו כולל את כל מוצרי הביטוח שעל שמכם. לפיכך תוצאה שלילית אינה מעידה בהכרח שלא קיים מוצר ביטוח. לפערי המידע יכולות להיות כמה סיבות, לדוגמה:

 1. הצטרפתם לאחרונה לביטוח, אשר טרם התעדכן בממשק האוטומטי.
 2. נפלה טעות בעת מילוי טפסי הצטרפות או בעת הקלדת הנתונים במערכות המידע של חברת הביטוח.
 3. מוצרי הביטוח שעל שמכם רשומים לפי מספר דרכון או ח.פ ולא לפי מספר תעודת זהות.

מדד השירות

מדד השירות נמדד על ידי רשות שוק ההון, הוא מדד המשקף את רמת השירות של חברת הביטוח, בכל אחד ממוצרי הביטוח המרכזיים בישראל. לכל מוצר ביטוח מחושב מדד שירות המבוסס על הרכיבים הבאים:

 1. תשלום תביעות – אחוז התביעות שאושרו ושולמו, ומהירות הטיפול בהן;
 2. שביעות רצון והמלצת לקוחות – מידת שביעות הרצון ומידת ההמלצה של לקוחות מהטיפול של חברת הביטוח;
 3. תלונות הציבור – שקלול תלונות הציבור שהוגשו והתבררו ברשות שוק ההון;
 4. זמני מענה טלפוני – שיעור השיחות שנענו בתוך 3 דקות.

שמירת הדו"ח

ניתן לשמור את תוצאות החיפוש ב-3 דרכים:

 1. הדפסה – על ידי הדפסת הרשימה דרך המדפסת שלכם.
 2. שמירת קובץ – על ידי הורדת קובץ אקסל למחשב שלכם ושמירתו.
 3. דואר אלקטרוני – על ידי שליחת הדו"ח לדואר האלקטרוני שלכם.

מהיכן המידע מגיע?

המידע במנוע החיפוש מתעדכן לפי דיווחי חברות הביטוח אחת לחודש. המידע המתקבל באתר מלמד על אפשרות קיומם של מוצרי ביטוח, אך המידע הקובע נמצא אצל חברות הביטוח.

 

הר הביטוח – איך לאתר ביטוחים כפולים? צעד אחר צעד

בעקבות בקשות רבות, החלטנו להוסיף את הסעיף הזה, אשר מסביר לכם צעד אחר צעד מה אתם צריכים לעשות על מנת לחפש ולמצוא האם יש לכם ביטוחים כפולים ואם כן אז איפה (למרות שסרטוני ההדרכה מצויינים). החלק הזה ידבר על איתור הביטוחים הבאים: ביטוח דירה, ביטוח עסק, ביטוח רכב, ביטוח חיים, ביטוח בריאות, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי.

 1. כניסה למערכת – ראשית כל עליכם להיכנס למערכת של אתר הר הביטוח בכתובת: harb.cma.gov.il.
 2. עבור מי נבקדת הבקשה – אם ברצונכם לבדוק על עצמכם לחצו על "חיפוש ביטוחים על שמי", אם על שם קרוב שנפטר לחצו על "חיפוש ביטוחים על שם קרוב שנפטר". בשני המקרים עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, האם הופנק לכם דרכון והאם יצאתם מהארץ ב-3 השנים האחרונות. (במידה ומדובר על שם קרוב שנפטר, עליכם להצטייד גם במספר תעודת זהות שלו/שלה ותאריך פטירה).
 3. מילוי הטופס – מילוי כלל הפרטים לרבות אבטחה וקריאת התקנון.
 4. חיפוש – לחצו על צפייה בתיק הביטוחי. במידה ויהיו ביטוחים ברשותכם, יופיעו לכם הגופים המוסדיים שבהם ביטחתם את עצמכם, אם אתם רואים שבחלק כלשהו ישנם 2 ביטוחים ומעלה, עליכם ליצור איתם קשר לצורך המשך טיפול (הרשימה המלאה שלהם כאן בהמשך הכתבה).

 

בדקו אם יש לכם ביטוחים כפולים וחסכו כסף


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

 

יצירת קשר עם משרד האוצר הר הביטוח

באפשרותך לפנות למחלקת פניות הציבור של אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון שבמשרד האוצר.

 • טלפון: 3002* או 12223002, בימים א'-ה' בין השעות 9:00-16:00
 • פקס: 02-5695352
 • כתובת: משרד האוצר, שוק ההון, ביטוח וחיסכון, היחידה לפניות הציבור, רח' קפלן 1 , ירושלים 9195015

 

מידע נוסף:

 

 

פרטי התקשרות למשלוח פניות ציבור בחברות הביטוח בנושא הר הביטוח

הפרטים המלאים: פרטי התקשרות עם חברות הביטוח.

חברת הביטוחטלפון
AIG03-9278566
ביטוח ישיר03-5677529
איילון03-7569556
ביטוח חקלאי03-5632828
הכשרה03-7962582
הפניקס03-7332925
הראל03-7547823
הפול03-9424311
כלל ביטוח03-9420440
מגדל076-8868186
מנורה מבטחים03-0000000
פסגות03-7968774
שלמה ביטוח03-7181485
שומרה03-9258171
שירביט

 

מוקד הר הביטוח של פרוטוקול

צריכים עזרה, התייעצות או הכוונה? פנו אל מוקד הר הביטוחים של פרוטוקול ותקבלו מענה על פנייתכם. מוקד הר הביטוח חינם וללא תשלום מצידכם. חשוב לציין כי איננו בודקים ואיננו מאתרים עבורכם ביטוחים נשכחים, המוקד מופיע כדי לסייע לכם בקשיים ולספק לכם מענה. (אין לספק מידע אודות פרטים אישיים).

על מנת לשאול שאלה, המשיכו מעט למטה והגיבו לכתבה שלנו.


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול Protocol הינו מגזין עסקים, פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, פיננסים, נדלן, טכנולגיה, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, פנסיה, עסקים ויזמות, השקעות, סביבה, אנרגיה, שיווק, טגנולוגיה, בארץ ובעולם.

כתבות נוספות

תגובה אחת

  1. שלום יוסי, בגלל שחברות הביטוח מעדכנות מדי חודש, ייתכן כי לא הכל מופיע.
   מומלץ לפנות לחברות הביטוח בנדון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close