עסקים וסטארט-אפ

ועדת הפנים אישרה את הרפורמה לרישוי עסקים

בעלי עסקים לא יצטרכו להמתין לאישור הרגולטור; שני שליש מהעסקים יקבלו רישיון על פי תצהיר

ועדת הפנים בראשות חבר הכנסת יואב קיש, אישרה את הרפורמה לרישוי עסקים לקריאה שניה ושלישית שתייעל ותקצר הענקת רישיון עסק לעסקים.

הצעת החוק מהווה שינוי משמעותי בישראל, לראשונה, עסקים לא יצטרכו להמתין לנותני האישורים ולא יצרכו לחשוש משינויים בדירושתיהם. 2/3 מבעלי העסקים יוכלו לעיין באתר הממשלתי שיפרט את הדרישות מבעל העסק ולאחר שהם ימלאו את הדרישות הללו, הם יוכלו להצהיר על כך שהם עומדים בדרישות החוק ויקבלו רישיון ללא צורך להמתין לרגולטור לקבלת האישור.

עם זאת, גם האכיפה הוגברה ונוספו כלים חדשים לרגולטורים שיוכלו לשלול את הרישיון של בעל העסק אם מצאו כי הפר את תנאי הרישיון.

רישיון לתמיד

שינוי נוסף על פי הרפורמה לרישוי עסקים קובעת את משך הרישיון של העסקים, מעתה יוכלו לקבל את הרישיון למשך 10 ו-15 שנים וחלקם אף רישיון לכל החיים. בנוסף, עם עסקים טעונים בסיכון, יוכלו לקבל רישיון למשך 5 שנים.

כך למשל, פאבים יקבלו רישיון למשך 5 שנים, מרכולים וחנויות יקבלו למשך 10 שנים ואם אין בהם אוכל אז ל-15 שנים. בתי אוכל ואולמות יוכלו לקבל רישיון ל-10 שנים במקום 5 שנים כיום, זאת בכפוף להכשרת לפחות אחד מעובדיהם כממונה על בריאות ותברואה באמצעות הכשרה ולומדה באינטרנט – השתלמות זו תבוצע אחת ל-5 שנים.

עוד נראה כי בתי עסק אחרים כמו בתי קפה או מזנונים יוכלו ללכת למסלול תצהיר ולקבל רישיון על בסיס תצהיר זה בלבד.

מסלולי רישוי

להלן מסלולי הרישוי שאושרו על פי הצעת החוק כיום:

  1. מסלול תצהיר – יינתנו 21 יום לרשות מקומית לבדוק אם עסק אינו נוגד את מדיניות רישוי העסקים שלה. אם הרשות תאשר או לא תגיב בפרק זמן זה, בעל העסק יוכל להגיש תצהיר לפיו הוא עומד בתנאי המפרט שיפורסמו על ידי המשרים הממשלתיים ברלוונטיים ומאותו רגע יהיה לו רישיון עסק.
  2. מסלול היתר מקוצר א' – בדומה למסלול תצהיר לעניין 21 יום עם הרשות המקומית. לאחר הגשת תצהיר, בעל העסק יקבל רישיון על תנאי למשך 180 יום שהביטול יינתן אם מדובר על הפרה חוזרת של תנאי הרישיון, אי תיקון ליקויים או שינויים בעסק. לאחר 180 יום ייהפך לרישיון קבוע.
  3. מסלול היתר מקוצר ב' (מיועד לעסקים מסוכנים) – מגיש בקשה יוכל לבחור אם להגיש תצהיר יחד עם הבקשה או לאחר מכן. מיום הגשת הבקשה, הרשות המקומית תודיע אם יש עילה לפסילת על סך תוך 7 ימים ותיתן תשובה מפורטת אם יש לה התנגדות תוך 21 יום. הרשות תשלח את הבקשה תוך 72 שעות לנותני הרישיון הרלוונטיים כדוגמת המשטרה, משרדי ממשלה, כבאות והצלה ועוד. במהלך 49 יום, העסק עדיין לא ייפתח כך שהרגולטורים יוכלו לבדוק אותו. לאחר מכן יקבל רישיון על תנאי למשך 180 יום ולאחר תקופה זו יהפוך הרישיון לקבוע.

בתוך כך, משרד האוצר נדרש להוסיף תקן אחד לכל אחד מגורמי הרישוי שתפקידו לספק ייעוץ לעסקים שיגיעו לקראת פתיחת העסק במכרזי שירות בערים הגדולות או בהתאגדות ערים. תקן זה יידרש להיות בעיר גדולה של 100,000 תושבים לפחות אחת לחודש ולשרת את בעלי העסקים.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close